V případě, že máte obavy z dočasných nebo i dlouhodobých výpadků elektrické energie, hodí se mít po ruce záložní plán, resp. záložní zdroj. Tím může být například zařízení EB3A výrobce Bluetti, které je k dostání v setu s přenosným solárním panelem. Jaké jsou jeho výhody a jak jej co nejlépe využít?
Situace na trhu s energiemi není přívětivá, hrozí výpadky či kompletní blackout
Nad energetickým zajištěním střední Evropy, ale i jiných přilehlých oblastí se v poslední době vznáší velký otazník. Ten má svůj původ především v neustále probíhajícím konfliktu na území Ukrajiny, jenž má na svědomí výkyvy či úplné kolapsy celé řady systémů, které až donedávna běžně fungovaly.
S ohledem na to, že útočící Rusko má pod palcem distribuci fosilních paliv, příp. energií jako takových do zbytku Evropy, může nás v budoucnu čekat situace, kdy tak elementární věci jako rozsvícení žárovky či ohřev jídla v kuchyni budou mnohem náročnější a sporadičtější v důsledku omezeného přístupu k elektrické síti. Jak se dá na tento poněkud apokalyptický, nikoliv však nereálný scénář připravit?

Stanice Bluetti EB3A je k dostání i s praktickým solárním panelem, který zefektivňuje nabíjecí proces. Foto: Se souhlasem Bluetti
Bateriová stanice Bluetti vás může vytáhnout z nejhoršího
Jedním z nabízených řešení, které je kromě své efektivity také velmi praktické a elegantní, se jeví pořízení záložního zdroje elektrické energie, ideálně takového, který by sám dokázal elektřinu generovat a uskladňovat. A právě takovým zařízením je například stanice Bluetti EB3A disponující solárním panelem PV200.
V porovnání s jinými modely výrobce se model EB3A vyznačuje především kompaktními rozměry, díky nimž jej můžete využít prakticky kdekoli – doma, na chalupě nebo i na cestách. Stanice přitom nijak netratí na výkonu – 600 W na výstupu by mohla zařízení závidět kdejaká konkurence stejných i větších rozměrů.
O distribuci elektřiny se stará LiFePO4 baterie s více než 2500 nabíjecími cykly. Z té je vyvedeno celkem osm výstupních portů a přípojek – od klasických AC přes USB-A a USB-C až po 12V autozásuvku. Pohánět tak touto stanicí můžete skutečně téměř cokoli. Ani opačným směrem nejste limitováni pouze jedním druhem nabíjení. I zde je možností číslo 1 AC adaptér, avšak dobíjet lze také připojením do autozásuvky, nebo právě s pomocí přiloženého solárního generátoru PV200. Řídit způsob nabíjení či poskytování energie pak můžete s pomocí mobilní aplikace komunikující se stanicí prostřednictvím Bluetooth.
Solární dobíjení u řady zařízení trpí nedostatkem efektivity v podobně dlouhých nabíjecích cyklů. U zařízení EB3A jste však schopni se s kombinací solárního a klasického dobíjení s pomocí střídavého proudu o celkovém výkonu až 430 W dostat na 80 procent kapacity za zhruba 40 minut. V porovnání s plným nabíjením ze sítě pak navíc ušetříte část peněz díky sluneční energii.
Stanici můžete ovládat pohodlně z vašeho telefonu, a to díky aplikaci komunikující přes Bluetooth. Foto: Se souhlasem Bluetti
Kdy zařízení využijete
Celkově vzato se tak ze stanic Bluetii EB3A může stát multifunkční zařízení, které vám může posloužit jako záložní generátor, pojistka v případě výpadku elektřiny či jako přenosné zařízení, díky kterému si budete moci užívat nejrůznějších výdobytků elektroniky bez obav z nedostupnosti energetické infrastruktury.