Kryptoměna se tak zařadila po bok amerického dolaru. Bitcoin budou muset přijímat všechny firmy a služby, které mají dostatečné technické zázemí.
Jen pár dní po prvních zprávách o tom, že prezident Salvadoru Nayib Bukele – jehož strana drží majoritu v parlamentu – chce prosadit Bitcoin jako legální a oficiální platidlo po bok amerického dolaru se zpráva stává realitou.
64 z 82 zákonodárců pomohlo zákon protlačit a Bitcoin se tak za 90 dní stane oficiálním platidlem. Firmy mají povinnost ho akceptovat jakožto legální měnu; výjimku mají pouze v případě, že daná firma nebude schopna zajistit technické zázemí nutné pro transakce.
Rizikový experiment
Od Bitcoinu si prezident slibuje „finanční inkluzi“ pro obyvatele Salvadoru, z nichž asi 70 % nemá bankovní účet, a věří, že se tím také zrychlí finanční transakce.
Je to docela zvláštní volba. Jak bude fungovat převod mezi Bitcoinem a americkým dolarem jasné není, stejně tak stanovení kurzů. Není ani jasné, jak se hodlá malý středoamerický stát poprat s volatilitou Bitcoinu, často ovlivňovanou třeba tweety Elona Muska.
Experiment se může zemi snadno vymstít, nicméně zajímavý vskutku je. Zemi má infrastrukturu a nutné související digitální služby pro blockchainové transakce pomoci vybudovat firma Strike, která vytváří digitální peněženky.
Je to radikální krok směrem k přijetí kryptoměny; většina států a regionů jde ale opačným směrem. Indie a Čína kryptoměny silně limitují, Velká Británie, Spojené státy a Evropská unie zase uvažují o kryptoměnách řízených centrálními bankami.
Zdroj: BBC