Spojené království provedlo úspěšný test své první laserové zbraně DragonFire (Dračí oheň). Je natolik přesná, že na jeden kilometr zasáhne cíl o velikosti mince. Tento systém by mohl sloužit jako levnější a přesnější alternativa ke konvenčním raketám. Výstřel totiž vychází na méně než 300 Kč, což je proti raketám obranných systémů za miliony zásadní rozdíl. Potrvá ale ještě dlouho, než takové zbraně uvidíme ve výzbroji armád.
S technologickým pokrokem se mění i podoba válčení. Konflikt na Ukrajině ukázal, že dnes na bojišti s trochou nadsázky dominují drony. S nimi dokonce útočí na lodní dopravu v Rudém moři jemenští rebelové, kteří je získali od Íránu.
Právě laserová zbraň DragonFire otestovaná v areálu ministerstva obrany Hebrides Range ve Skotsku by jednoho dne mohla sloužit jako levnější alternativa k raketám likvidujícím útočící drony a jiné střely.
Britský test je podle Londýna „hlavním krokem“ potřebným k uvedení této laserové zbraně schopné proříznout svůj cíl rychlostí světla, avšak její nasazení v terénu potrvá ještě roky, upozornila britská vláda. Laserové zbraně jsou totiž stále převážně v experimentální fázi.
Britský ministr obrany Grant Shapps přiznal, že britské námořnictvo v budoucnu nasadí takové systémy jako součást protivzdušné obrany na bitevních lodích. Míru jejich použití ale ovlivní hlavně jejich maximální dostřel.
Americké lodě už takové zbraně mají
Dosah DragonFire zatím nebyl klasifikován. Klíčová je však podle testů viditelnost cíle. Systém zasáhne jakýkoli viditelný cíl v dosahu. Dokáže například trefit minci z kilometrové vzdálenosti. Další výhodou je absence munice. Každý výstřel přitom nestojí ani deset liber.
Kdyby například laserová děla sloužila jako protivzdušná obrana na Ukrajině, vláda napadeného státu už by nebyla tak závislá na třetích zemích. Pokud by ale měly laserové zbraně krátký dosah, muselo by jich například město chránit mnohem více.
V tom případě už by se jejich zavedení do výzbroje výrazně prodražilo. I když je nasazení laserových zbraní takovým způsobem zatím spíše sci-fi, americká armáda už jimi má vybavené některé torpédoborce. K jejich použití v praxi se ale zatím neodhodlala.
Izrael zase představil laserový systém Iron Beam. Tato zbraň má ničit rakety krátkého doletu a minometné a dělostřelecké granáty. Koncentrovaný laserový paprsek propálí do rakety díru a tím ji zneškodní. Britský systém vyvíjí Vědeckotechnická laboratoř obrany (Defence Science and Technology Laboratory). Ministerstva obrany a průmyslu do něj zatím společně investovala kolem 100 milionů liber, tedy necelé 3 miliardy korun.