Maker Faire Prague 2021: Po Covidu zpátky na Výstavišti

O víkendu se na holešovickém Výstavišti pořádal již 3. ročník veletrhu Maker Faire Prague. Prostory Průmyslového paláce zaplnilo téměř 150 expozic plných zajímavých vynálezů, udělátek, vylepšení a především šikovných makerů. Svá díla přišli předvést firmy, studenti a freelanceři.

Tento rok veletrhu dominovaly zejména 3D tiskárny, hlavně ty pocházející z Prusa Lab a Prusa Research. Návštěvníci mohli díky tomu obdivovat nesčetné množství různých tiskařských výrobků od figurek, přes šperky až po realistické modely dopravních prostředků. Jedna tiskárna na místě dokonce zrovna tvořila set čokoládových srdíček. Mnoho návštěvníků také zaujaly vytištěné svítící květiny, jejichž květy se po doteku rozvinou.

Modely dopravních prostředků tu měly i tradiční zastoupení. Účastníci festivalu se mohli podívat na různorodé modely z papíru, dřeva a RC modely. Kdo chtěl, mohl si i vyzkoušet vyřezat dřevěnou hračku na stolní fréze. Zahanbit se nenechal ani časopis ABC, který pro děti pořádal workshop skládaní papírových skládaček.

Obrázek: Maker Faire Prague 2021: Po Covidu zpátky na Výstavišti

Tisknutí 3D modelů objektů a dopravních prostředků poskytuje nové možnosti nejen pro sběratele. Zdroj: Lucie Laštovková

Veletrh plný divů a zábavy pro malé i velké

Maker Faire Prague však nabízel mnohem více. K vidění byly formule sestavené studenty ČVUT. Jejich mladší kolegové ze slánského gymnázia pro změnu stříleli kouřové vlny z ohromného vzduchového děla, z menších modelů si mohly zastřílet i děti. Uličkami se sem tam proháněli různí roboti. Návštěvníci tak na veletrhu mohli potkat Číslo 5 z filmu Číslo 5 žije v životní velikosti postavené z lega, různé malé robůtky a také populárního čtyřnohého robota z dílny Boston Dynamics.

Na své si také přišli obdivovatelé rukodělných prací. Šikovné tvůrkyně a tvůrci se tu mohli pochlubit svými krásnými výrobky. Mezi nimi byly např. klobouky, plyšová ouška, různé typy šperků, ručně malované svíčky apod. Návštěvníci se mohli třeba seznámit s projektem Trash Made, jehož cílem je recyklovat elektronické součástky a vyrábět z nich šperky a různé doplňky. Na návštěvníky veletrhu čekal i malý pohled do minulosti. Firma KváseCZECH tu předvedla svůj spící kvásek, díky kterému lze upéct doma pravý tradiční chleba a jiné pečivo.

Obrázek: Maker Faire Prague 2021: Po Covidu zpátky na VýstavištiStudenti ČVUT vytvářejí formule na elektrický pohon již od roku 2010. Zdroj: Lucie Laštovková

Na své si přišly především děti. Během konání veletrhu mohly navštívit řadu různých workshopů a něco zajímavého si vyrobit, např. si mohly vytvořit deníček, peněženku ze starých kazet, razítka, sestavit a naprogramovat robůtka, pohrát si s voskem nebo stavebnicemi Lego a Merkur. Pro mladé herní nadšence byla připravena aplikace, s jejíž pomocí se mohli během návštěvy veletrhu naučit základům programování v programovacím jazyce Python.

Je libo hrátky z fyzikou nebo cosplay?

Velkým zdrojem radosti a zábavy se stalo přecházení přes nainstalovanou mokrou desku, pomocí které studenti slánského gymnázia demonstrovaly fyzikální vlastnosti nízkého tření. Maker Faire Prague tak skvěle ukázalo, jak dětem zpřístupnit technologie zábavnou formou. Tento rok se veletrhu také znovu účastnili členové Czech Garrison of the 501st Legion, kteří svými autentickými kostýmy vesmírných záporáků ohromili nejen děti a fanoušky Star Wars. 

Obrázek: Maker Faire Prague 2021: Po Covidu zpátky na Výstavišti

Procházka robota SpotMini od Boston Dynamics přilákala mnoho zvědavců. Zdroj: Lucie Laštovková

Zajímavé věci mohli návštěvníci spatřit i mimo budovu. Zatímco uvnitř budovy létaly papírové vrtulníky, venku se proháněly vzduchem drony. Pod nimi jezdily automobily Tesla a jeden malý vůz na parní pohon. Na trávníku před budovou si dospělí se svými ratolestmi mohli zahrát netradiční sport Jugger kombinující prvky amerického fotbalu a šermu. Návštěvníci mohli také potkat drsňáky z postapokalyptického spolku Raketová základna Bratronice.

Pokud jste Maker Faire Prague prošvihli, tak nezoufejte. Můžete ho navštívit ještě 18.9. v Liberci, 25. – 26.9. v Mladé Boleslavi, 2.10. v Olomouci a 23. – 24.10. v Brně. Některé expozice budou ve městech obměněné o jiné vystavující makery a jejich počet bude o něco nižší. Vstupné bude podle toho také levnější než v Praze.

Pokud situace dovolí, jsou další ročníky veletrhu v příštím roce zatím potvrzené v Plzni, Ostravě a Zlíně.

Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik vám akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik vám akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu