Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) má problémy a nečeká ho zářná budoucnost. Některé z nich dokonce mohou ohrozit budoucnost více než 60 let staré agentury. Na žádost Kongresu se o tom v nové zprávě rozepsala skupina odborníků, jež upozornila na důležitost financování NASA.
Novou zprávu NASA a Crossroads vypracovali na žádost Kongresu experti z Národní akademie věd, inženýrství a medicíny. NASA se podle dokumentu ocitla ve vážných problémech, které jsou ve skutečnosti dlouhodobé.
NASA se příliš spoléhá na krátkodobé plánování misí s využitím soukromého sektoru místo dlouhodobých investic do infrastruktury, pracovní síly a nových technologií. Na naléhavosti zprávě ještě přidávají nedávné problémy s kosmickou lodí Starliner.

NASA je podfinancovaná, nemá dost zaměstnanců a disponuje zastaralými technologiemi. Zdroj: Pixabay
Americký výrobce letadel a vojenské techniky Boeing je komerčním subjektem spolupracujícím s NASA vedle další americké společnosti SpaceX. Odborníci ale vyhodnotili, že se tak děje na úkor udržitelnosti podnikání agentury a provádění misí.
„Nevyhnutelným důsledkem takové strategie je narušení základních schopností agentury, které v prvé řadě vedly k velikosti organizace a které podporovaly její potenciál,“ cituje americký deník Los Angeles Times rozsáhlou zprávu.
Kongres má jiné priority
Dokument zmiňuje problémy jako odliv zkušených inženýrů a dalších expertů, což vede k řídnutí zaměstnanců agentury. NASA také zanedbává svá zařízení, z nichž 83 procent už překročilo svou životnost, a je výrazně podfinancovaná.
Změna priorit v Kongresu s nástupem pandemie a války na Ukrajině, navíc uprostřed čínské hrozby, přinutila agenturu zrušit některé plánované mise. Zpráva varuje, že americký vesmírný program tak může ztratit na konkurenceschopnosti.

Dostane se nakonec Čína na Mars před Američany. Zdroj: Pixabay
To je problém hlavně vzhledem k ambicím čínského vesmírného programu podporovaného vládou. Čína by mohla v závodech o dobývání kosmu převzít otěže, pokud Kongres neposkytne NASA finanční injekce, vyplývá ze zprávy.
„Budou mít problém v najímání inovativních kreativních inženýrů,“ upozornil bývalý generální ředitel technologického a leteckého výrobce Lockheed Martin Norman Augustine. „NASA je dnes silnou, ale v budoucnu podfinancovanou organizací.“
Zdroje: Los Angeles Times, NASA a Crossroads