Superzemě jsou ve vesmíru častější, než jsme si původně mysleli

Astronomové zjistili, že exoplanety typu superzemě jsou ve vesmíru frekventovanější, než se dosud předpokládalo. Na každé tři hvězdy by pak mohla připadat alespoň jedna superzemě s oběžnou dráhou podobající se Saturnu.

Mezinárodní tým astronomů nedávno oznámil objev planety, která je dvakrát větší než Země. Těleso s označením OGLE-2016-BLG-0007Lb je od nás vzdáleno přibližně 14 000 světelných let, přičemž okolo své hostitelské hvězdy obíhá ve vzdálenosti zhruba desetkrát větší než Země okolo Slunce. Díky tomu jí dokončeno jednoho rotačního cyklu trvá zhruba 40 let.

K objevu přispěla unikátní síť dalekohledů

Jedná se zatím o nejmenší planetu klasifikovanou jako tzv. superzemi, jakou kdy astronomická komunita objevila. Superzemě jsou taková tělesa, která, jejichž hmotnost nepřesahuje desetinásobek hmotnosti Země. Vědci se o tyto planety zajímají zejména kvůli tomu, že by mohly být horkými kandidáty na hostitele mimozemského života. Například nedávno objevená superzemě HD 20794 d by na svém povrchu mohla mít kapalnou vodu.

Obrázek: Superzemě jsou ve vesmíru častější, než jsme si původně mysleli

Superzemě jsou planety s hmotností až desetinásobku hmotnosti Země. V poslední době jsou předmětem intenzivního zkoumání. Foto: Unsplash

Nová zjištění odhalují, jak se systémy se superzeměmi liší od naší sluneční soustavy. Objevů publikovaných v časopise Science se vědcům podařilo dosáhnout díky síti teleskopů a sond KMTNet (Korea Microlensing Telescope Network), která je spravována Korejským institutem astronomie a kosmických věd a zaměřuje se na pátrání po exoplanetách. KMTNet má tři dalekohledy v Jižní Africe, Chile a Austrálii. Díky tomuto komplexnímu pozorovacímu systému astronomové objevili již několik desítek podobných těles, z čehož vyplývá, že superzemě se ve vesmíru vyskytují poměrně hojně.

Pátrání po superzemích pokračuje

Výzkumy naznačují, že ve vnějších oblastech jiných slunečních soustav se může nacházet více superzemí. Tyto systémy pak mohou být podobné tomu našemu, ale mohou se i výrazně lišit, pokud budou oběžné dráhy těchto planet podobnější Jupiteru než Zemi. Cílem dalšího výzkumu by tedy mělo být zjištění přesnějšího počtu superzemí, což by mohlo urychlit pátrání nejen po potenciálně obyvatelných planet, ale i nových kolébkách života mimo Zemi.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší