Budoucnost bez kouře: Na IQOS přešlo v Česku už přes 130 000 kuřáků. Philip Morris uvádí novou generaci zařízení

Lepší konstrukci, design a jednodušší používání, při zachování charakteristické chuti tabáku slibuje zařízení IQOS 3, které v prosinci uvedla na český trh společnost Philip Morris. Technologie nahřívaného tabáku oslovila už více než 130 000 ze zhruba dvou milionů českých kuřáků.

Philip Morris uvedl vloni na český trh technologii IQOS, která rizika spojená s kouřením snižuje o 90 až 95 %. Bezdýmné tabákové výrobky nahrazují běžné hořící cigarety tabákovými náplněmi, které nehoří, ale zahřívají se na teplotu 350 °C. Na začátku prosince firma uvedla do prodeje novou verzi nazvanou IQOS 3 a zařízení IQOS MULTI.

Obrázek: Budoucnost bez kouře: Na IQOS přešlo v Česku už přes 130 000 kuřáků. Philip Morris uvádí novou generaci zařízení

Rychlejší dobíjení a přes 500 barevných kombinací

IQOS 3 se skládá z nabíječky a malého zařízení, které nahřívá tabákové náplně HEETS. Oproti předešlým verzím se vyznačuje méně hranatým designem nabíječky a až 15x rychlejším nabíjením. Kapacita zůstává stejná, tedy 20 nabití zahřívací komory, nicméně, výrobce udává celkově vyšší počet nabíjecích cyklů a nově využívá rozhraní USB-C. Vyšší spolehlivost celého zařízení má zaručit technologie ProtectPlusTM a pouzdro je také odolnější proti nárazu.

Obrázek: Budoucnost bez kouře: Na IQOS přešlo v Česku už přes 130 000 kuřáků. Philip Morris uvádí novou generaci zařízení

IQOS 3 má oproti předešlé verzi elegantnější tvary.

Nahřívací komora se oproti předešlé verzi IQOS vkládá do nabíječky z boku a je zajištěná magnetickým zámkem. Zařízení pro nahřívání náplní nedoznalo tak výrazných designových změn jako nabíječka, ale vyznačuje se obecně kulatějšími tvary a jinou konstrukcí krytu tabákové náplně. Nahřívací komory IQOS 2.4 a IQOS 3 jsou vzájemně nekompatibilní.

Oproti předešlým verzím nabízí IQOS 3 také možnost výběru z celkem více než 500 barevných kombinací. Základní sada se prodává v černém, modrém, zlatém a bílém provedení, přičemž zákazníci mají možnost zakoupit barevné kryty nahřívací komory a boční strany nabíječky.

Obrázek: Budoucnost bez kouře: Na IQOS přešlo v Česku už přes 130 000 kuřáků. Philip Morris uvádí novou generaci zařízení

Cena zařízení v Česku je 2790 Kč. V sadě s kartonem deseti krabiček náplní HEETS nabízí výrobce zvýhodněnou cenu 3 690 Kč. Samotné náplně stojí 100 Kč za krabičku. Při nákupu kartonu deseti krabiček je cena 900 Kč, tedy 90 Kč za krabičku náplní HEETS.

Novinka IQOS 3 MULTI

Výrobce uvedl spolu s novou generací IQOS 3 také zařízení IQOS 3 MULTI  To má menší rozměry a postrádá odnímatelnou zahřívací komoru, která je v tomto případě rovnou součástí nabíječky. MULTI má sice poloviční kapacitu baterie (výrobce udává kapacitu pro nahřátí 10 náplní místo 20, jako je tomu u IQOS 3), ovšem nabízí možnost “kouřit jednu za druhou.

Obrázek: Budoucnost bez kouře: Na IQOS přešlo v Česku už přes 130 000 kuřáků. Philip Morris uvádí novou generaci zařízení

Novinka IQOS 3 MULTI kombinuje nabíječku a zahřívací komoru.

Kombinací nabíječky a zahřívací komory do jednoho zařízení u IQOS 3 MULTI odpadá nutnost po spotřebování náplně čekat 2-4 minuty, než se oddělená nahřívací komora opět dobije. U IQOS 3 MULTI je možné novou náplň možné inhalovat asi 30 vteřin po spotřebování předešlé. Zařízení se tak lépe ovládá jednou rukou a odpovídá na požadavky silných kuřáků, kteří mají ve zvyku vykouřit více cigaret po sobě.

Samozřejmostí je možnost uživatelské změny designu. Výrobce nabízí IQOS 3 MULTI opět ve čtyřech základních barevných provedeních (černá, modrá, bílá, zlatá) a možnost získat barevné kryty ve 12 barvách. V době psaní článku ale byly všechny barevné kryty v e-shopu zatím nedostupné. Cena zařízení IQOS 3 MULTI je v Česku 2 490 Kč. Za kombinované balení s IQOS 3 zaplatí uživatelé 4 190 Kč.

Dlouho očekávaná aplikace konečně ke stažení

IQOS má už od verze 2.4 zabudovaný Bluetooth. Ten ale našel využití až na začátku prosince, kdy výrobce pro telefony s operačním systémem Android uvolnil aplikaci IQOS CONNECT. Aplikace umožňuje spárovat telefon se zařízením IQOS 2.4, IQOS 3 a IQOS 3 MULTI, a provést některé uživatelské změny, jako například zapnutí či vypnutí vibrací, či zkontrolovat chybová hlášení.

Pro zapomnětlivé uživatele je k dispozici funkce Vyhledat zařízení, kdy aplikace vyhledá spárované zařízení a zapne zesílené vibrace, takže uživatel může svůj IQOS snadněji najít. IQOS CONNECT je také propojený s uživatelským účtem na e-shopu a umožňuje objednat náplně a další doplňky, případně zobrazí mapu nejbližších prodejen HEETS.

Začátek doby bezdýmné

Na IQOS v Česku za necelý rok a půl od uvedení na trh přešlo více než 130 000 kuřáků klasických cigaret. Výrobek měl v polovině roku 2018 3,5 % tabákového trhu ve vybraných českých městěch. Podle firmy zároveň 70-80 % kuřáků, kteří přešli na IQOS, úplně přestalo kouřit klasické cigarety, a technologie podle firmy představuje nejúčinnější formu redukce rizik spojených se závislostí na tabáku.

Obrázek: Budoucnost bez kouře: Na IQOS přešlo v Česku už přes 130 000 kuřáků. Philip Morris uvádí novou generaci zařízení

Firma touto technologií reaguje na fakt, že ročně zvládne přestat kouřit jen zlomek uživatelů tabáku. Podle údajů Státního zdravotního ústavu má zájem přestat kouřit asi třetina kuřáků, ovšem jen zhruba 3,5 % ze zmíněných dvou milionů kuřáků v Česku vloni skutečně kouřit přestalo. Podle Philip Morris je tak jednou z cest, jak snížit rizika spojená s kouřením, možnost dát kuřákům možnost dále užívat tabák tak, aby vystavovali sebe a své okolí toxickým látkám z tabákového kouře.

Naším cílem bylo vytvořit lepší alternativu pro dospělé kuřáky, což se díky IQOSu podařilo. IQOS 3 a IQOS 3 MULTI přinášejí značná vylepšení a inovace a jsou dalším krokem, abychom přesvědčili dospělé kuřáky v České republice, kteří by jinak pokračovali v kouření cigaret, aby přešli na méně škodlivou alternativu „bez kouře“. Téměř 6 milionů dospělých kuřáků po celém světě, kteří už díky výrobku IQOS zanechali kouření cigaret, vědí, že tento výrobek mění k lepšímu spoustu věcí v jejich životech,“ říká Árpád Könye, předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR a.s.

Místo kouře jen aerosol

Při užívání IQOS nejde do plic kouř, ale aerosol, který obsahuje dávku nikotinu srovnatelnou s běžnou cigaretou, ovšem s podstatně menším podílem škodlivých látek. Zásadní rozdíl je v teplotě, které je tabák vystaven. U běžných cigaret hoří tabáková náplň při teplotě přes 600 °C. Tím mimo nikotinu dochází k uvolňování tisíců škodlivých a vysoce toxických látek. Při užívání IQOS ale tabák nehoří. Náplň HEETS nahřívá čepel o teplotě 300-350 °C, takže v aerosolu nejsou přítomné látky, které by se jinak uvolnily při hoření.

Podle laboratorních a klinických studií vedených podle standardů americké FDA se při nahřívání náplně uvolňuje o asi 90-95 % méně škodlivých látek, než při kouření běžné cigarety. Aerosol z IQOS zároveň snižuje zdravotní dopady spojené s pasivním kouřením a nezanechává nepříjemný zápach na oblečení, ve vlasech nebo na rukách. Nedá se ovšem říct, že by technologie byla zcela neškodná, a při dlouhodobém užívání nezvyšovala rizika vzniku rakoviny plic a onemocnění srdce a cév. Firma sází na tzv. harm-reduction, tedy snížení nepříjemných dopadů souvisejících se závislostí na tabáku.

Podobný zážitek jako u kouření – jen s nižším rizikem

Ani výrobky s nejnižším rizikem by ale nepřinesly užitek spotřebitelům a jejich zdraví, kdyby je nezačali dospělí kuřáci používat. „Vývoj produktu je naprosto klíčový pro to, aby spotřebitelé náš výrobek přijali. Zohledňujeme tedy jejich ohlasy a zkušenosti s naším výrobkem a neustále jej zdokonalujeme,“ dodává Könye. Aby k užívání bezdýmných tabákových výrobků přešlo co nejvíce uživatelů klasických cigaret, musí být užívání produktu zároveň paradoxně co nejvíce podobné klasickému kouření. IQOS ale podle firmy zároveň (na rozdíl od klasických nebo elektronických cigaret) není zajímavý pro nekuřáky a mladé lidi.

Obrázek: Budoucnost bez kouře: Na IQOS přešlo v Česku už přes 130 000 kuřáků. Philip Morris uvádí novou generaci zařízení

Firma do vývoje technologie IQOS investovala přes 3 miliardy amerických dolarů. Získala zatím 2900 patentů týkajících se výrobků se sníženým rizikem a na udělení více 4600 dalších patentů momentálně čeká. Na vývoji se podílí více než 430 vědců z oborů klinické vědy, toxikologie nebo materiálů a spotřebitelské elektroniky. Odborníci Philip Morris od roku 2008 v souvislosti s výzkumem výrobků bez kouře publikovali více než 200 článků v recenzované vědecké literatuře.

3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

Než žužlat v hubě tohle, tak kouření nechat na dobro. Kde jsou staré poctivé cigarety.

Shorty

Taky to nechapu

Jarda Kolomaznik

Nic to nemění na tom, že to je furt tabák. Nelogicky je to dražší než cigarety a smrdí to jak škvařené hovna….

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte