Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %

Výchozí barevné schéma v Androidu se za léta několikrát změnilo. Od světlého, přes tmavě modré a tmavě šedé zase zpět ke světlému, a co hůř, čistě bílému. Google si je vědom výhod OLED displejů a jejich (ne)zobrazování černé, a proto na akci Android Dev Summit věnoval jednu přednášku i tomuto. A tak trochu si sypal popel na hlavu.

V mobilních telefonech se prakticky používají dva typy displejů (pominu-li okrajový e-ink): LCD a OLED. Každý má své výhody a nevýhody. LCD používá podsvícení, nad kterým je RGB matice tekutých krystalů, kterými projde bílé světlo, které je obarveno barvou daného krystalu. Podsvícení bývá jen v některé části, třeba jen při spodním okraji displeje a dále je rozptýleno speciálním filtrem. V tomto případě je podsvícení stále aktivní, i pokud je na většině displeje černý obraz a jen část je barevná.

Oproti tomu OLED displej je hodně odlišný. Nepotřebuje podsvícení, každý bod svítí po přivedení napětí sám. Výhoda a úspora je vidět okamžitě. Pokud má být bod černý, tak ho nerozsvítím. Pokud tedy budu mít 70 % displeje s černými body, bude svítit jen 30 % displeje. V ideálním případě. OLED displeje jsou již nějakou dobu v mnoha telefonech a dnes už to není jen výsadou vlajkových lodí. Ale zrovna Google s čistým Androidem této výhody moc nevyužil, a to i přes to, že jejich první telefon Pixel v roce 2016 měl OLED displej.

Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %

OLED vs LCD. Zdroj: Makerfabs.com

Posledních pár let je trend mít vše svěží, světlé, nadýchané. Proto Google a všichni ostatní, kdo si Android přizpůsobují a obarvují k obrazu svému, měli systém bílý, světlý. Vytýkali jim to novináři i uživatelé. Světlé téma pro OLED je hloupost. Letos se naštěstí něco začalo dít. Některý výrobci přidali možnost přepnout si na tmavé nebo dokonce černé téma. Umí to Huawei na modelu Mate 20 Pro, OnePlus, Samsung to připravuje. Google přidal noční režim a pomalu přebarvuje i své aplikace do černého vzhledu (zajímavé je, že třeba webový YouTube to umí už dlouhou dobu). Tmavé téma můžete zapnout v aplikacích Zprávy a YouTube, nebo třeba přepnou Mapy Google do nočního režimu.

Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %

Jak prodloužit výdrž baterie telefonu? Používejte černé aplikace

Na vývojářské konferenci Android Dev Summit nabádal Google vývojáře, aby umožňovali jejich aplikace přepnout do tmavého režimu. Proč tak najednou? No protože má menší spotřebu u OLED displejů a ušetří baterii. A třeba až o 60 %, to není málo. Google dal do srovnání první Pixel s AMOLED displejem a proti němu iPhone 7 s LCD.

První tabulka srovnává odběr proudu při použití aplikace Mapy Google. Při maximálním jasu a běžném světlém vzhledu, spotřebuje OLED 250 mA, o něco méně LCD 230 mA. Po přepnutí do nočního režimu se karta obrací a OLED spotřebovává jen 92 mA, zatímco LCD stále 230 mA. Pokles o 63 %.

Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %

Při použití tmavého (nočního) režimu může klesnout spotřeba displeje až o 63 %.

Podobné je to i u aplikace YouTube, kde je pokles při 50% jasu 14 % a při 100% jasu 60 %.

Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %

V případě aplikace YouTube je rozdíl mezi světlou a tmavou verzí 60 % ve prospěch OLED.

Nicméně tmavý motiv bude pro uživatele volitelný, musí si ho přepnout sám, a výchozím barevným schématem zůstane bílý Material Design. Pokud se chcete podívat na celou přednášku zabývající se tímto problémem, je ve videu níže.

Jak si zapnout tmavý režim v Google aplikacích?

Přes to, že jsou aplikace Zprávy a YouTube obě od Googlu, nastavení tmavého režimu je zcela odlišné. U Zpráv stačí klepnout na tři tečky vpravo nahoře a vybrat Zapnout tmavý režim. U aplikace YouTube už musíme trochu hlouběji do nastavení. Na hlavní obrazovce klikněte na svůj obrázek vpravo nahoře, dále vyberte Nastavení > Obecná > a zde je již na Tmavý motiv s přepínačem. Pokud byste chtěli jezdit s navigací v Google Mapách v tmavém vzhledu (funguje opravdu jen při navigování), je nutné jít do Nastavení > Nastavení navigace a dole v Zobrazeni mapy vybrat Barevné schéma noc.

Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %Obrázek: Google: Tmavá témata prodlouží výdrž baterie až o 60 %

Zdroj: 1, 2, 3

avatar
1 Vlákna diskuze
3 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
2 Autoři komentářů
Ondřej KošťálGarry Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Garry
Čtenář
Garry

Nevíte někdo jak tento mód vynutit i u aplikací třetích stran?

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
87%
Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
Obrázek: Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Obrázek: Nový prohlížeč ve Windows 10 nejde odinstalovat: Microsoft plánuje zatopit Chromu
Nový prohlížeč ve Windows 10 nejde odinstalovat: Microsoft plánuje zatopit Chromu
Obrázek: Samsung zjednoduší vzhled svého Androidu, vydává se cestou minimalismu
Samsung zjednoduší vzhled svého Androidu, vydává se cestou minimalismu

Příští týden dostanou vybraní beta testeři v Německu, USA a Jižní Koreji na odzkoušení novou verzi nadstavby Androidu od Samsungu. Jmenuje...

Zavřít