Katastrofa v Černobylu se odehrála 26. dubna 1986, její následky však může lidstvo pociťovat dodnes. V místě jaderné katastrofy se stále nacházejí věci, jež člověka spolehlivě zabijí i v případě, že se pouze přiblíží. Jedním z nich je podivně vypadající Sloní noha.
Útvar s názvem Sloní noha doopravdy získal své jméno podle podoby s končetinou slona. Zde však podoba končí. Podivně vypadající hrouda rozteklého materiálu je podle mnohých vědců jedním z nejnebezpečnějších materiálů, se kterými můžete přijít do styku. Smrtící směs vznikla v ruinách reaktoru elektrárny a objevena byla v rámci úklidových prací.
Jedná se o směs písku, betonu, roztaveného jaderného paliva a dalších materiálů, které dříve tvořily reaktor. Poprvé se Sloní noha objevila přibližně půl roku po výbuchu elektrárny. Útvary, jež lze v Černobylu nalézt, jsou i přes snižující se dávku radiace pořád natolik nebezpečné, že stání v její blízkosti po dobu 180 – 300 sekund stačilo pro získání smrtelné dávky radiace. Dnes je čas potřebný ke smrtelnému ozáření o poznání větší, ale stále by byl delší pobyl poblíž smrtelný.
Po výbuchu vznikl nový nerost – černobylit
V roce 1986 Sloní noha vyzařovala 10 000 rentgenů za hodinu (93,3 Sv/h). Stačila tedy pouhá minuta a člověk poblíž měl jistotu, že brzy zemře. Krátce po objevení byl podivně vypadající útvar horký a vědci v něm navíc objevili nový krystalický element s názvem černobylit.
Černobylit se skládá z roztaveného paliva a písku. Konkrétně se jedná o pevný roztok křemičitanu zirkoničitého s až 10 % uranu. Díky uranu je vysoce radioaktivní a dodnes se vyskytuje pouze pod sarkofágem zakrývajícím černobylský reaktor.
Zdroj: Forbes