Češi jsou konzervy: Používají staré Nokie i videokamery z 90. let

Jak často vyměňujete telefon za nový? A jak často kameru? Jak dokazují statistiky prodejů, čeští uživatelé jsou konzervativní a stará zařízení jsou schopni používat klidně i desítky let.

Češi investují do svých přístrojů starých téměř 20 let. Nové akumulátory pořizují například do nestárnoucí klasiky Nokie 6300. Vyplývá to z prodejních statistik českého internetového obchodu zabývajícího se prodejem náhradních baterií. Nadále používají i starší notebooky značek Dell, HP a IBM. Raritou je i nekončící zájem o baterie do videokamer JVC z roku 1993.

Staré Nokie jsou věčné

Zajímavá data zveřejnil e-shop BatteryShop.cz. V kategorii mobilních telefonů patří mezi nejstarší zástupce v portfoliu internetového obchodu akumulátor do Nokie 6300 z roku 2006. Stejná baterie je určena i do dalšího populárního modelu finského výrobce mobilních telefonů, a to do Nokie 2600 z roku 2004. Internetový obchod prodal jen v loňském roce stovky akumulátorů s označením MTNK0002, které jsou určeny právě do těchto mobilů.

Obrázek: Češi jsou konzervy: Používají staré Nokie i videokamery z 90. let

Staré modely svým majitelům dodnes slouží. Foto: Se souhlasem Nokia

„Nokie ze začátku nového tisíciletí představují jeden z nejprodávanějších modelů mobilních telefonů v historii. Zájemci oceňovali vysokou spolehlivost přístrojů, snadné ovládání a tehdy i dostupnou cenu. Tyto mobily prezentují nesmrtelnou klasiku, která je v českých domácnostech stále ještě aktivně užívána,“ vysvětluje Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široké portfolio akumulátorů do mobilních telefonů, notebooků, fotoaparátů a dalších přístrojů. „Poptávka po akumulátorech do přístrojů, které jsou na trhu již dvě desetiletí, neustává, a proto neplánujeme tyto baterie stahovat z nabídky,“ doplňuje Tlapák.

20 let staré notebooky někomu stále poslouží

V případě notebooků je největší zájem o akumulátory do trojice téměř dvacet let starých modelů od známých značek. Největší poptávka je v tomto směru po baterii NBHP0013 pro notebook HP nx6110 z roku 2005. Češi dále obnovují notebooky Dell Latitude D500 nebo D600 a v neposlední řadě přístroj značky IBM s označením ThinkPad T40. Modely značek Dell i IBM byly uvedeny na trh již v roce 2003.

„Překvapivý může být fakt, že v době chytrých mobilních telefonů s kvalitním fotoaparátem stále registrujeme poptávku po bateriích do kompaktních fotoaparátů. Lidé navíc i nadále investují do videokamer z devadesátých let. Prodeje akumulátorů do těchto přístrojů se loni pohybovaly v nižších desítkách kusů,“ uvádí Tlapák.

V kategorii baterií do fotoaparátů je nejstarším modelem akumulátor s označením DCOL0006 určený pro kompakt Olympus Camedia C-50. Tento fotoaparát byl na trh uveden v roce 2002 a získal si velkou oblibu. Kvalitu zpracování potvrzuje například i zisk ocenění „The best of Invex“ nebo „Křišťálový disk“. Nejstarším zástupcem v portfoliu e-shopu je akumulátor VCJV0038, který je vhodný pro videokamery JVC GR-AX35. Tento typ kamer se prodával již v letech 1993 a 1994.

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan. Novák

Nevím, která moudrá hlava to psala, hlavně ten nadpis Češi jsou konzervy. Autor si vůbec nevšiml jedné věci, a sice, že spousta lidí prostě na nový mobil, kameru nebo fotoaparát prostě nemá. Koupí si proto raději baterii, která vyjde daleko levněji než nový přístroj. Autor by udělal dobře kdyby si… Číst více »

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?