5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem

Robotické vysavače patří mezi nejužitečnější pomocníky v domácnosti. Dokáží udržet  podlahy a koberce čisté, ušetří dlouhé hodiny manuálního vysávání a zjednodušují nám život. I přes jejich popularitu je však řada uživatelů nepoužívá správně. Co byste neměli dělat s robotickým vysavačem a jaké modely nabízí zajímavé vychytávky?

Pokud už robotický vysavač máte, nebo nad jeho pořízením přemýšlíte, měli byste si následující řádky přečíst. Správným používáním robotického vysavače dokážete z jeho pořízení vytěžit maximum. Robot bude lépe vysávat a vyhnete se případným problémům.

Pozor na kabely

Kabely jsou postrachem robotických vysavačů. Pokud se ve vaší domácnosti nachází větší množství volně ležících kabelů, může jít pro řadu modelů o problém. Obzvlášť to platí v případě, kdy jde o modely s gyroskopickou nebo laserovou navigací. Vysavač totiž kabely nemůže vidět a s velkou pravděpodobností se do nich zamotá.

Obrázek: 5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem

Pokud vám doma leží spousta kabelů, je lepší je před úklidem uklidit. Stejně tak nedávejte nabíjecí stanici na místo s volně ležícími kabely (např. vedle routeru apod.). Většina vysavačů se do kabelů snadno zamotá, je tedy lepší připravit domácnost na úklid robotickým vysavačem. Chytřejší modely se z kabelů dokáží vymotat, nebo se jim úplně vyhnou. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Řešením je pořízení modelu s kamerovou navigací, případě modelu s kombinovanou kamerovou a laserovou navigací, jako je Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra, který si v našem testu odnesl označení „doporučení redakce“. Při současných slevách vychází na ceny kolem 12 000 Kč, kde nemá sobě rovného.

Vysavače s kombinovanými senzory dokáží kabely vidět a v naprosté většině případů se jim vyhnou. Pokud se jim navíc nevyhnou, dokáží se po namotání kabelu z pasti vymotat a nemusí přerušovat vysávání.

Nemopujte na kobercích

Většina robotických vysavačů má vedle vysávání také funkci mopování. Ta je ideální pro stírání jemného prachu a dokáže udržovat podlahy čisté. Problémem ale může být situace, kdy vysavač vjede se špinavým a mokrým mopem na koberec. Chytřejší modely dokáží koberce rozpoznat a při nasazení mopu se jim vyhnout. Neplatí to ale vždy.

Obrázek: 5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem

Po nasazení mopu rozhodně nechcete, aby vysavač vjížděl na koberec. Řešením je koupě chytřejšího modelu s možností nastavení zakázaných zón. Robotický vysavač s pokročilou kamerovou navigací pořídíte už od 5 000 Kč. Foto: Redakce inSmart.cz

Nechtěné mopování je možné vyřešit zakázanou zónou, virtuální zdí či modelem, který se koberci v případě nasazeného mopu automaticky vyhne.

Pokud model tuto funkci nemá, je potřeba vysavači zakázat vjezd na koberec. Doba, kdy jste museli na zem dávat překážky a krabice je naštěstí pryč.

Obrázek: 5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem

Po koberci s mopem jezdit nechcete. Foto: Xiaomi

U moderních robotických vysavačů lze problém vyřešit snadno v aplikaci, kde lze nastavit zakázané zóny a zdi. Tzv. virtuální zdi v podobě drátů či infra krabiček jsou dnes již také přežitkem, který je z dnešního pohledu zastaralý.

Nenechávejte smetí stát v nádržce

Je překvapivé, kolik prachu a nečistot dokáže robotický vysavač při každém čistění najít. Vysáté nečistoty jsou směsicí částeček kůže, prachu, vlasů či zvířecích chlupů. V případě, kdy byste nechali tyto nečistoty v nádržce delší dobu, mohou začít zapáchat. A ačkoliv není pořízení nových filtrů a spotřebního materiálu problém, ideální je se nepříjemnostem vyhnout a ušetřit.

Obrázek: 5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem

Vysavač můžete pouštět denně, ale stejně vždy něco vyhrabe. Foto: Redakce inSmart.cz

Nenechávejte nádržku s odpadem plnou a vysypávejte ihned po vysátí – existují modely, které se dokáží vyprázdnit díky speciální vysávací stanici.

Automatické vysypávání jako nový trend

Nejvhodnější je vysypávání nádržky s nečistotami ihned po vysátí. To však nemusí být pro řadu uživatelů pohodlné a nutí je na neustálé vysypávání myslet. I to už výrobci dokázali vyřešit. Nabíjecí stanice se čím dál častěji začínají kombinovat s tzv. vyprazdňovací stanicí, která dokáže nečistoty z vysavače po dokončení vysávání automaticky dostat.

Prakticky jde o další vysavač, který nádržku vysaje do sáčku uvnitř. Do jednoho sáčku se vejde více než 20 plných nádržek z robota. Vy tak musíte jen jednou za čas vyprázdnit sáček. Jak vyprazdňovací stanice funguje v případě modelů Xiaomi ukazuje naše detailní recenze.

Užitečný tento princip není jen kvůli eliminaci zápachu, ale také pro všechny, kteří mají např. domácí mazlíčky a vysavač se rychle zanese. Systém ocení i majitelé větších domácností.

Nezapomínejte vysavač čistit

Věc, na kterou většina majitelů nejčastěji zapomíná – čištění vysavače. Vyprazdňování nádržky je samozřejmostí, ale že je potřeba čistit i vysavač samotný, na to už většina uživatelů zapomíná. Na rozdíl od vyprazdňování nádržky s nečistotami není potřeba vysavač čistit pokaždé. Při denním používání stačí vysavač čistit třeba jednou za měsíc. Pokud jste robota od pořízení ještě nečistili, měli byste tak učinit co nejdříve. Uvidíte, že rozdíl v kvalitě úklidu může být velký.

Jak se znečištěný vysavač projevuje? A jak ho vyčistit?

Zanesené kartáče postupně ztrácí svou schopnost zametat nečistoty. Po obalení vlasy se na ně začne chytat prach a další nečistoty. Úklid vysavače se tak stává méně efektivním. Hlavní kartáč i boční kartáčky je možné snadno sundat, vlasy rozstřihněte, nebo použijte přibalenou řezačku, která je u některých modelů součástí balení. Vlasy a nečistoty vytahejte a kartáček umyjte pod tekoucí vodou např. s mýdlem, nebo troškou tekutého pracího prášku. Místo pod kartáčky vytřete vlhčeným (ne mokrým) hadříkem. Před namontováním zpět je nechte důkladně vyschnout.

Obrázek: 5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem

Čistit je vhodné boční kartáčky, hlavní kartáč i kolečka. Nezapomeňte na senzory pádu a místo pod kartáči. Ideálním pomocníkem je stlačený vzduch. Foto: Redakce inSmart.cz

Zanesená čidla mohou způsobit, že vysavač začne být zmatený a ztrácí se v prostoru. Může se dokonce stát, že hlásí chybu a nechce fungovat. Není divu, robotický vysavač může mít i 30 různých senzorů, které se nachází na všech stranách zařízení. Čištění je však jednoduché – vezměte vlhký hadřík a všechna čidla otřete od prachu. Nezapomeňte na infračervené senzory přiblížení, které jsou schované pod průhledným plastem v nárazníku a na senzory na spodní straně

Zanesené filtry robotického vysavače dokáží snížit jeho výkon. Čas na výměnu většinou nastává po několika měsících. Pokud si nejste jistí, koukněte do mobilní aplikace. Vysavače mají v aplikaci funkci pro sledování životnosti spotřebního materiálu v podobě filtrů a kartáčků.

Některé filtry lze opakovaně prát. V takovém případě je důkladně vyklepejte a následně pod tekoucí vodou s tekutým pracím práškem filtr properte. Po důkladném vysátí je jako nový.

Máte vysavač bez pratelného filtru? Pořízení nového filtru a spotřebního materiálu je naštěstí poměrně levnou záležitostí a vyjde vás na nižší stovky Kč.

Neignorujte chytré funkce

Robotické vysavače dnes patří mezi tzv. chytrá zařízení. Řada uživatelů však kvůli odporu či obavám z nastavování chytré funkce nevyužívá a vysavač raději pouští manuálně. To je však škoda.

Spárování vysavače podle návodu je otázkou několika minut a přinese vám to řadu funkcí navíc. Úklid lze díky aplikaci pro mobilní telefony naplánovat na libovolný čas. Vysávat tak můžete i v situaci, když jste daleko od domova. Vysavač můžete v průběhu čištění sledovat na interaktivní mapě a zároveň můžete na mapě nastavit virtuální zdi a zakázané zóny.

V akci nyní můžete zakoupit např. chytrý model Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro s laserovou navigací. Robotický vysavač podporuje řadu chytrých funkcí a dokáže se perfektně orientovat v komplikovaném prostoru.

V rámci aplikace doporučujeme aktivovat funkci ukládání mapy a rozpoznávání koberců. Mapu domácnosti tak budete moci upravit podle libosti, a to včetně vytváření virtuálních zdí a zakázaných oblastí. Foto: Redakce inSmart.cz

Díky aplikaci lze také regulovat výkon vysávání či množství vody při mopování. Vysavač díky aplikaci může získat nové aktualizace a funkce a tím výčet nekončí. Pokud tedy máte vysavač s připojením k Wi-Fi, rozhodně ho do sítě připojte a nainstalujte si ovládací aplikaci.

Zdroj: Vlastní

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024