S příchodem léta bezpečnostní experti varují před zvýšeným rizikem, kdy mohou uživatelé polevit ve své ostražitosti. Děti jsou obzvláště zranitelné, proto je důležité je poučit o nebezpečích digitálního světa. Jak se bránit a na co si dát pozor?
V květnu 2024 byly v Česku mezi nejčastějšími kybernetickými hrozbami pro platformu Android adware Andreed, bankovní trojský kůň Cerberus a downloader se špionážními funkcemi Agent.CZB. Tyto hrozby se šířily především prostřednictvím falešných verzí aplikací, zejména mobilních her, které často cílí na nejmenší uživatele, tedy děti. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
Adware a bankovní trojský kůň se vydávají za hry
Adware Andreed, který dominuje statistikám hrozeb pro platformu Android v Česku, se šíří prostřednictvím falešných verzí her. V květnu byl tento škodlivý kód nalezen i v aplikacích nabízejících luštění křížovek. Andreed se chová nenápadně a projeví se až po čase agresivními reklamami, které mohou vést na nebezpečné a podvodné webové stránky.
Bankovní trojský kůň Cerberus se také šíří prostřednictvím neoficiálních verzí her, například hry Fast Car Driving – Street City. Tento typ malwaru je obzvláště nebezpečný pro internetové bankovnictví a dlouhodobě se drží na předních příčkách detekovaných hrozeb. Infikované aplikace uživatelé většinou nevědomky nainstalují při instalaci .APK souborů z neoficiálních stránek.
„Kombinaci adwaru s bankovním trojským koněm jako dvou největších hrozeb vidíme již několikátým měsícem. Trojský kůň Cerberus se také šíří prostřednictvím mobilních her, už se však jedná o závažnější typ malwaru, který je rizikem zejména pro internetové bankovnictví,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.
Špionážní viry umožní útočníkovi převzít kontrolu nad zařízením
Kromě adwaru a bankovního trojského koně byl v květnu třetí nejčastější hrozbou downloader Agent.CZB, který byl zachycen zejména 24. května v aplikaci ibisPaint. Tento downloader stahuje z internetu další škodlivý kód, který může zobrazovat adware, převzít kontrolu nad telefonem nebo získávat informace ze zařízení.
Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android za květen 2024 v České republice
- Android/Andreed trojan (16,42 %)
- Android/Spy.Cerberus trojan (8,63 %)
- Android/Agent.CZB trojan (6,32 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (4,00 %)
- Android/Clicker.OZ trojan (3,37 %)
- Android/Spy.Bahamut trojan (2,95 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,32 %)
- Android/Spy.SpinOk trojan (2,32 %)
- Android/FakeApp.ACS trojan (2,11 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.MGC trojan (1,89 %)
„Návrat aplikací se špionážními prvky můžeme sledovat již od dubna, kdy se opět objevil malware Spy.SpinOk. Downloader Agent.CZB stahuje z internetu další škodlivý kód, který pak nepozorovaně dokáže spustit v našem zařízení,“ vysvětluje Jirkal.
Bezpečnostní experti upozorňují, že s příchodem léta mohou uživatelé polevit ve své ostražitosti vůči digitálním hrozbám. Letní období, plné dovolených a volnočasových aktivit, přináší více příležitostí pro šíření škodlivých kódů. Kromě neuváženého stahování aplikací z neprověřených obchodů jsou rizikem také veřejné Wi-Fi sítě, které nejsou dostatečně zabezpečené.
„Většinou to není tak, že by kyberútočníci v letním období vynakládali více času a energie na vývoj nových hrozeb, přesto je toto období pro uživatele více nebezpečné. Kromě neuváženého stahování aplikací z neprověřených obchodů třetích stran a internetových fór se s létem pojí ještě další rizika. Jsou to například veřejné Wi-Fi sítě na letištích, v hotelech a kavárnách, které nejsou dostatečně zabezpečené před zneužitím,“ říká Jirkal.
V létě si dejte pozor
Bezpečnostní experti doporučují uživatelům, aby ani v letním období nepodceňovali kybernetická rizika. Kromě využívání komplexního bezpečnostního řešení je důležité také poučit děti o rizicích, která se mohou objevit při hraní her a používání internetu.
Iniciativa ESETu nazvaná Safer Kids Online se zaměřuje na edukaci rodičů a dětí o nástrahách digitálního světa. Kvalitní bezpečnostní software s funkcemi jako je virtuální privátní síť (VPN) může významně přispět k ochraně uživatelů všech věkových kategorií před aktuálními hrozbami.
Zdroj: TZ ESET
jo a dalsi nebezpeci – po instalaci her vas neprekvapi,ze mate zaplatit vstupni poplatek,ale po vyhre se do ni nikdy vice nedostanete,takze propada autorum—