Češi tisknou sportovní obuv na 3D tiskárnách, pomohl speciální materiál

Materiál vyvinutý českým výrobcem filamentů Fillamentum lze využít například k výrobě chytré obuvi. Jak vypadá chytrá bota a co dokáže?

Spolupráce mezi českým výrobcem filamentů Fillamentum a mladým designérem Oldřichem Voytou měla za následek vznik nového prototypu chytré senzorické obuvi z materiálu Flexfill PEBA 90A. Podrážka tisknutá z filamentu od firmy Fillamentum má vysokou energetickou návratnost a při běhu pomáhá odrazit nohu běžce, což z něj dělá perfektní materiál pro užití v obuvnickém průmyslu.

Vůbec první spolupráce mezi Oldřichem Voytou a firmou Fillamentum začala v roce 2015, kdy byla představena řada 3D tisknutelných vláken Flexill a Voyta vytiskl první prototyp nositelné flexibilní obuvi v České republice. Postupem času však firma přišla s novým, ještě vylepšenějším a zajímavějším materiálem s názvem Flexill PEBA 90A, který je díky svým vlastnostem přímo předurčen k použití v obuvním průmyslu.

Obrázek: Češi tisknou sportovní obuv na 3D tiskárnách, pomohl speciální materiál

Jednoho dne bychom se mohli dočkat chytrých bot na míru naší noze. Flexibilní materiál pro 3D tisk má řadu výhod. Foto: Se souhlasem Fillamentum

Chytrá obuv jako budoucnost?

Voyta tak vytvořil nový prototyp sportovní obuvi, jejíž podrážka je celá z materiálu Flexill PEBA 90A. Podrážka je součástí funkčního prototypu chytré senzorické obuvi představující spojení senzorické části a hardwaru spolu s biomechanicky vhodným umístěním uvnitř boty. Díky tomu vznikl koncept úplně první tzv. wearables obuvi v České republice, o kterém se dá mluvit jako o nositelné elektronice a který byl testován v Centru polymerních systémů (CPS) ve Zlíně.

Obuv díky vnitřní senzorické části sleduje teplotu a vlhkost a zabraňuje tak vzniku dermatologických onemocnění a poranění pohybového aparátu dolních končetin. Sportovec si totiž obuv spáruje se svým chytrým telefonem a před sportem i během něj je informován o míře zdravotních rizik.

Co dokáže český materiál Flexfill PEBA 90A?

Materiál, ze kterého je vytištěna podrážka obuvi, je termoplastický elastomer složený ze dvou částí – éteru a polyamidu. Éterová část zajišťuje flexibilitu, a vlákno se tak vyznačuje odolností proti opakovanému ohybu a vysokou vratnou deformací. Velkou výhodou materiálu také je, že má vysokou energetickou návratnost a při zatěžování se až sto procent jeho tvaru vrátí do původního stavu.

Obrázek: Češi tisknou sportovní obuv na 3D tiskárnách, pomohl speciální materiál

Češi patří v oblasti 3D tisku ke světové špičce. Potvrzuje to úspěch Průša Research i společnosti Fillamentum. Foto: Se souhlasem Fillamentum

Jako první a nejnápadnější atribut musím zmínit flexibilitu, díky které je předmět – podrážka nebo boty obecně – velmi vhodným modelem pro tento materiál. Líbí se mi, že zatímco předchozí materiály byly z velké části o tom, jak konečný produkt vypadá, nyní je to jen jedna z mnoha vlastností. Funkčnost se dostala do popředí díky vlastnostem tohoto materiálu,“ vysvětluje Voyta.

Je radost pracovat s materiálem, který představuje nejen možnost vyjádřit myšlenku a převést ji do reality, ale také funkčnost tištěného modelu, což může ušetřit nemalé peníze, zejména za rychlé prototypování v podobných aplikacích. Jsem moc rád, že díky funkčnosti je model podrážky plně nositelný,“ uzavírá mladý návrhář.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Obrázek: Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obrázek: Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Obrázek: 5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním