Češi tisknou sportovní obuv na 3D tiskárnách, pomohl speciální materiál

Materiál vyvinutý českým výrobcem filamentů Fillamentum lze využít například k výrobě chytré obuvi. Jak vypadá chytrá bota a co dokáže?

Spolupráce mezi českým výrobcem filamentů Fillamentum a mladým designérem Oldřichem Voytou měla za následek vznik nového prototypu chytré senzorické obuvi z materiálu Flexfill PEBA 90A. Podrážka tisknutá z filamentu od firmy Fillamentum má vysokou energetickou návratnost a při běhu pomáhá odrazit nohu běžce, což z něj dělá perfektní materiál pro užití v obuvnickém průmyslu.

Vůbec první spolupráce mezi Oldřichem Voytou a firmou Fillamentum začala v roce 2015, kdy byla představena řada 3D tisknutelných vláken Flexill a Voyta vytiskl první prototyp nositelné flexibilní obuvi v České republice. Postupem času však firma přišla s novým, ještě vylepšenějším a zajímavějším materiálem s názvem Flexill PEBA 90A, který je díky svým vlastnostem přímo předurčen k použití v obuvním průmyslu.

Obrázek: Češi tisknou sportovní obuv na 3D tiskárnách, pomohl speciální materiál

Jednoho dne bychom se mohli dočkat chytrých bot na míru naší noze. Flexibilní materiál pro 3D tisk má řadu výhod. Foto: Se souhlasem Fillamentum

Chytrá obuv jako budoucnost?

Voyta tak vytvořil nový prototyp sportovní obuvi, jejíž podrážka je celá z materiálu Flexill PEBA 90A. Podrážka je součástí funkčního prototypu chytré senzorické obuvi představující spojení senzorické části a hardwaru spolu s biomechanicky vhodným umístěním uvnitř boty. Díky tomu vznikl koncept úplně první tzv. wearables obuvi v České republice, o kterém se dá mluvit jako o nositelné elektronice a který byl testován v Centru polymerních systémů (CPS) ve Zlíně.

Obuv díky vnitřní senzorické části sleduje teplotu a vlhkost a zabraňuje tak vzniku dermatologických onemocnění a poranění pohybového aparátu dolních končetin. Sportovec si totiž obuv spáruje se svým chytrým telefonem a před sportem i během něj je informován o míře zdravotních rizik.

Co dokáže český materiál Flexfill PEBA 90A?

Materiál, ze kterého je vytištěna podrážka obuvi, je termoplastický elastomer složený ze dvou částí – éteru a polyamidu. Éterová část zajišťuje flexibilitu, a vlákno se tak vyznačuje odolností proti opakovanému ohybu a vysokou vratnou deformací. Velkou výhodou materiálu také je, že má vysokou energetickou návratnost a při zatěžování se až sto procent jeho tvaru vrátí do původního stavu.

Obrázek: Češi tisknou sportovní obuv na 3D tiskárnách, pomohl speciální materiál

Češi patří v oblasti 3D tisku ke světové špičce. Potvrzuje to úspěch Průša Research i společnosti Fillamentum. Foto: Se souhlasem Fillamentum

Jako první a nejnápadnější atribut musím zmínit flexibilitu, díky které je předmět – podrážka nebo boty obecně – velmi vhodným modelem pro tento materiál. Líbí se mi, že zatímco předchozí materiály byly z velké části o tom, jak konečný produkt vypadá, nyní je to jen jedna z mnoha vlastností. Funkčnost se dostala do popředí díky vlastnostem tohoto materiálu,“ vysvětluje Voyta.

Je radost pracovat s materiálem, který představuje nejen možnost vyjádřit myšlenku a převést ji do reality, ale také funkčnost tištěného modelu, což může ušetřit nemalé peníze, zejména za rychlé prototypování v podobných aplikacích. Jsem moc rád, že díky funkčnosti je model podrážky plně nositelný,“ uzavírá mladý návrhář.

Obrázek: Změní Apple svět AR/VR? Gigant dnes představí svůj očekávaný XR headset
Změní Apple svět AR/VR? Gigant dnes představí svůj očekávaný XR headset
Obrázek: Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Obrázek: Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Obrázek: Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu