Česká spořitelna měla rozsáhlý výpadek bankovnictví a aplikace George. Co při výpadcích dělat?

Bankovní aplikace George a online bankovnictví České spořitelny zaznamenali několikahodinový výpadek služeb. Uživatelé měli problém s přihlášením a přístupem do bankovnictví. Co lze v takových případech dělat?

Internetové bankovnictví je běžnou výbavou většiny z nás. Nepřetržitý dohled nad osobními financemi, jednoduché zadávání příkazů a platba složenek, na to všechno jsme si zvykli nehledě na denní dobu. Ačkoliv technologie přinesla prakticky neomezený přístup 24/7 k bankovním službám, mohou nastat výjimky a problémy na straně poskytovatel služby.

Odstávky bankovních aplikací jsou běžné. Nejčastěji se dějí v pozdních nočních hodinách, kdy se předpokládá, že většina uživatelů spí. Je to logické, vývojáři při nasazování větších změn a aktualizací potřebují službu na nějaký čas vypnout a otestovat. Pak jsou tu ale výpadky, které už jsou svým načasováním nevyzpytatelné.

Obrázek: Česká spořitelna měla rozsáhlý výpadek bankovnictví a aplikace George. Co při výpadcích dělat?

Rychlé platby a neustálý přístup k účtu jsou dnes samozřejmostí. Co ale dělat, když dojde k výpadku? Jste na něj připraveni? Foto: Freepik

Jeden z větších výpadků 15. února v dopoledních hodinách zaznamenala České spořitelna, do jejíhož bankovnictví a mobilní aplikace George se nebylo možné dostat hned několik hodin. O všem informovala jen stručná zpráva v aplikaci a na sociálních sítích. Rozladění uživatelů, kteří se nemohli dostat do svých účtů bylo značné. Jak se na podobné výpadky připravit?

Druhý účet by měl být samozřejmostí

Spoléhat na jedinou instituci není ani v poměrně spolehlivé oblasti bankovnictví dobrý nápad. Představte si situaci, kdy dojde k výpadku hned na několik dní. Co když přestanou fungovat platební karty dané instituce, jako se tomu stalo minulý rok v případě Wirecard? Budete mít čím platit?

I z tohoto důvodu je podle odborníků využívat vícero bankovních služeb. Banky dnes nabízí účty bez poplatků a s vedením zdarma zcela běžně, je tedy jen na uživateli, kterou zvolí. Doporučujeme však zvolit takové banky, které mají jiného vlastníka. Stejně tak je dobré hledět na to, aby banka nabízela vícero vydavatelů bankovních karet, což většinou nebývá problém a většinou dostane zákazník na výběr z Visa a Mastercard.

Jak se připravit na výpadek bankovnictví:

  1. Mějte více účtů, alespoň 2 u různých bank.
  2. Nechte si vystavit karty od různých vydavatelů (Visa, Mastercard).
  3. Mějte doma jako zálohu hotovost alespoň na základní nákupy na několik týdnů.

Pokud se takto připravíte, situace, že byste nemohli ke svým prostředkům přistupovat na jednom účtu, vás úplně neodstaví od peněz a nezpůsobí problémy.

Co dělat, když dojde k výpadku bankovnictví?

Pokud se nemůžete přihlásit do online bankovnictví a nemáte účet u jiné banky, kde byste transakci provedli, zkontrolujte si nejdříve, zda je skutečně o výpadek na straně banky. Podívejte se na sociální sítě, především Facebook a Twitter, kde značky výpadky komentují. Díky tomu si budete jistí, že není chyba u vás.

ℹ Dnešní mrazivé ráno vyřadilo dočasně z provozu naše digitální bankovnictví. ? Všem se moc omlouváme za jeho nedostupnost. Pracujeme na tom, aby byl George co nejrychleji opět dostupný…

Posted by Česká spořitelna on Monday, February 15, 2021

Reakce na výpadek bankovnictví nebyl ze strany správců profilu České spořitelny na Facebooku ideální. Diskuze byla plná naštvaných uživatelů. V dnešní době stačí i malý výpadek a oheň je na střeše.

Většina bankovních výpadků netrvá déle než několik desítek minut, maximálně hodin. Stejně tomu bylo při dnešním výpadku, který byl z těch delších a trval od ranních hodin do přibližně 11:30. Málokterá platba nepočká několik hodin, ale pokud by tomu tak skutečně bylo, měli byste mít pro takové účely připravený záložní účet u některé z mnoha dalších bank.

Zdroj: Komentář, Facebook Česká spořitelna

Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?