Chytré zařízení Angee s 360° kamerou ochrání každou domácnost. Ovládat lze přes chytré hodinky a zvládne i změřit teplotu či vlhkost vzduchu.
Jaké byly nejzajímavější startupy z konference Startup World Cup & Summit v Praze? Den nabitý nejrůznějšími diskuzemi a přednáškami skýtal mnohá lákadla, žádné však nebylo poutavější než představení deseti startupů, z nichž jeden postoupil až do velkého finále. To se uskuteční v San Franciscu v květnu 2018. Který startup postoupil se dozvíte na konci článku, ještě předtím si však představme některé z těch nejzajímavějších startupů.
Mimo čtyřminutového představení svých záměrů, produktů a tvůrčího týmu odpovídali zástupci startupů i na otázky týkající se financování či očekávané velikosti cílové skupiny.
Matsuko – z videoher do školství
Matsuko je slovenské studio, které se pokouší převést technologie známé ze světa pokročilých videoher do komerční rozšířené reality a také do oblasti vzdělávání. Jedná se o „virtuální společníky“, kteří by zákazníkům mohli v budoucnu posloužit například jako recepční v budovách nebo muzejní průvodci.
S partnery jako Ubisoft, Microsoft, Michelin nebo Novartis je jasné, že lídři v oboru slovenské firmě věří. Není divu – na rozdíl od virtuální reality kladou mnozí v rozšířenou realitu vysoké naděje, a právě projekty podobného typu mohou nastartovat budoucnost, jakou si již dávno představovaly knihy a filmy žánru sci-fi.
Vistag – kreativní prodej v obrázcích
I s českým startupem Vistag spojilo své jméno mnoho zájemců, kteří jeho služby komerčně využívají – asi nejznámějším jménem je Samsung, pro našince je zajímavý kupříkladu oblíbený Zoot. Princip fungování je jednoduchý – do obrázku či fotografie se vloží malá ikonka, při jejímž přejetí se objeví detail vyobrazeného produktu, který je možné rovnou zakoupit.
Prostý, ale velice praktický přístup s důrazem na obrazotvornost a kreativitu je pro mnohé podniky nadmíru lákavým.
Angee – internet věcí a zabezpečení domova v jednom
Pražské studio Angee, jež se může chlubit třeba kancelářemi v Palo Alto ve Spojených státech, se zabývá vývojem automatizovaného zabezpečení domova pomocí inovativních technologií. Původně kickstarterový projekt přilákal značnou pozornost.
Ačkoli míří primárně na trh ve Spojených státech, využití jistě může nalézt i jinde; pokročilý a flexibilní bezpečnostní systém dokáže zaujmout téměř kohokoli, obzvláště, zahrnuje-li špičkové technologie, se kterými nemají dnešní zločinci ještě žádné zkušenosti.
StethoMe – chytrý stetoskop
Polský startup StethoMe se pohybuje v oblasti zdravotnických technologií, riskantním a k inovacím citlivém trhu. Podle reakcí odborníků se však zdá, že se mladý startup trefil do černého; StethoMe je diagnostické zařízení, které dokáže monitorovat dýchací systém dítěte a „změří jeho teplotu přesně, ale přitom jemně.“
Ve stručnosti pomocí „elektronického stetoskopu“ dítě sami prohlédnete, zařízení výsledky zaznamená a analyzuje a následně je navíc zašle vašemu lékaři. Ten se pak sám rozhodne, co je vhodné podniknout, zda vůbec něco.
Vítěz může být jen jeden
Přes úctyhodnou a vysokou účast českých a slovenských startupů bude z pražského Startup World Cup reprezentovat středoevropský region Polsko. StethoMe přesvědčilo o svých kvalitách odbornou porotu i „sedmého porotce“ – účastníky konference – a poputuje dále do finále.
Vítězství zdravotnické technologie může působit překvapivě, nezapomínejme však, nakolik je pro člověka zdraví důležité, natož zdraví jeho dítěte. Kombinace dobrého nápadů, velké cílové skupiny a vhodné doby dává vyniknout právě projektům, jakým je StethoMe; projektům, které mohou změnit způsob, jakým interagujeme s lékaři.