Doporučení nosit vlivem koronavirové pandemie roušky existuje v řadě států, ale pouze Česká republika a Slovensko je v první vlně zavedly v Evropě povinně. Nyní už se přidávají další státy, mezi nima Bosna a Hercegovina či Rakousko.
Krátce z dalších novinek: Brazilský prezident Jair Bolsonaro podceňuje koronavirus a nezavádí žádná opatření; jeho politika může vést až k milionům mrtvých.
Nebude Wimbledon a ruší se většina sportovních turnajů; koronavirus ovlivní sledovanost a pravděpodobně i zisky sportů, je možné, že jejich konání a pravidla pozmění i do budoucna.
Jak efektivní jsou skutečně roušky?
Nošení roušek je, píše britské BBC, z části také kulturní a historické; na některých místech v Asii, hlavně v Číně, Hongkongu, Japonsku, Thajsku a na Tchaj-wanu jde o něco běžného, obzvláště v Hongkongu se roušky nosí pravidelně, ať už během různých epidemií nebo i standardně. Jde také o ochranu proti znečištění ve velkých městech.
V Evropě jde ale o něco bezprecedentního. Roušky povinně zavedla pouze ČR a Slovensko jako první z výrazným předstihem, byť některé jiné vydaly ve stejné době doporučení. Nyní se k nim přidává ještě Bosna a Hercegovina a také sousední Rakousko, kde bude stát roušky rozdávat.
Světová zdravotnická organizace obecně zpochybňuje neustále nošení roušek v podobě, v jaké se v Česku vyskytuje; tvrdí, že daleko důležitější je pravidelné a pečlivé mytí rukou (s čímž moc polemizovat nechce, Covid-19 se přenáší kapénkově), nicméně na bližší setkání či třeba kýchání či kašlání je ohleduplnější.
Donald Low, behaviorální ekonom na Hongkongské univerzitě, také pro BBC zmiňuje psychologický aspekt nošení roušky – rituální chování před odchodem z domu, při němž si zvykneme dodržovat vyšší hygienické zásady.
Obecně roušky mají řadu nevýhod, hlavně to, že je lidé využívají nesprávně, a tedy tím mohou naopak urychlit nákazu; nebo že je nosí i na místech, kde nepotkají jiné lidi, třeba v přírodě, a nevdychují tak čerstvý vzduch. Ač jde polemizovat o legalitě takové chování, ideální by bylo si na méně obydlených místech roušku nasazovat pouze ve chvíli, kdy se k někomu přiblížíme na blízkou vzdálenost a jinak spíše dýchat bez ní.
Nově někteří odborníci kritizují doporučení Světové zdravotnické organizace a věří, že roušky mohou zpomalit šíření nemoci. To ale zatím není podloženo spolehlivými daty, obdobně jako opačné tvrzení.
Nejlepším doporučením je nyní hlavně brzdit vlastní agresivitu. V zemích, kde zákon neříká ani jedno, by nikdo neměl agresivně slovně ani jinak napadat kohokoliv za nošení nebo nenošení roušky. Takové chování je nejen nepatřičné v civilizované společnosti, ale především je majestátně hloupé, stejně jako jakákoliv jiná naprosto zbytečná agrese, obzvláště v současné napjaté době.
Zdroj: BBC