Česko, skanzen bez budoucnosti. Přijde ČR o datacentrum Microsoftu i gigatovárnu Volkswagenu?

Česká republika se pro investory stává nezajímavou. Kvůli pomalým stavebním řízením, byrokracii a zvyšování korporátních daní se brzy můžeme dostat do stavu, kdy většina investic zamíří do zahraničí.

Česká republika se stále více profiluje jako skanzen bez vize. Země odrazuje klíčové investory z odvětví s velkou budoucností – výroby baterií pro elektromobily a provozu datových center. Vinou příliš rigidní legislativy, byrokratické zátěže a nejasného prostředí tak ČR pravděpodobně přišla o miliardový projekt od společnosti Microsoft. Nejistota panuje i kolem pro ČR důležitějšího projektu – gigatovárny na baterie pro elektromobily.

Volkswagen váhá. Přijde ČR o továrnu za více než 100 miliard?

Volkswagen uvažuje o stavbě továrny na baterie pro elektromobily na bývalém vojenském letišti Líně na Plzeňsku. Projekt za více než 100 miliard korun by měl vytvořit až 4 tisíce pracovních míst. Vše se však protahuje, jednání jsou zdlouhavá a k problémům dochází mj. kvůli rigidní legislativě v oblasti životního prostředí. Česko tak pomalu marní další o šanci stát se evropským lídrem v klíčové strategické oblasti.

Obrázek: Česko, skanzen bez budoucnosti. Přijde ČR o datacentrum Microsoftu i gigatovárnu Volkswagenu?

Staré vojenské letiště možná nenajde žádné využití. Záleží, jak se Volkswagen nakonec rozhodne. Ilustrační obrázek: AI Dall-E

Zprávy naznačují, že automobilový koncern Volkswagen aktuálně zvažuje tři lokality pro svou novou továrnu na baterie – Českou republiku, Polsko a Maďarsko. Rozhodnutí, kam investice zamíří, má padnout do konce letošního roku. Jak potvrdil plzeňský hejtman Rudolf Špoták, Česko v současnosti krátkozrace spoléhá při lákání investice pouze na jednu možnost: „Hrajeme s jedinou kartou, a tou je Volkswagen. Pokud by měl přijít jiný výrobce, nedává nám to smysl.“

Podobně je tomu s českým lithiem, kde si pomalu necháváme ujet vlak a začátek těžby oddalujeme. Může se tak snadno stát, že lithium již v době zahájení těžby nebude ekonomicky zajímavé.

Microsoft plánoval postavit datacentrum za miliardy. Kvůli byrokracii si to rozmyslel

Podobný osud potkal datacentrum, které v ČR plánoval vybudovat Microsoft. Technologický gigant si na Praze 9 pořídil pozemek za 1,5 miliardy Kč, kde plánoval vybudovat datové centrum. Jedním z důvodů byla příprava státního cloudu českou vládou a také nové regulace týkající se ochrany dat, kvůli kterým by pro Microsoft bylo výhodné mít datové centrum přímo v Česku.

Další investice do samotné stavby měla dosáhnout 4 miliard Kč. Z tohoto záměru podle serveru e15 Microsoft kvůli frustraci z české byrokracie a legislativy zatím ustoupil. Přísné regulatorní požadavky, nejasný územní plán i pomalé stavební řízení firmu odradily. Podle všeho existuje už jen malá šance, že se nakonec pro stavbu rozhodne.

Důvod pozastavení projektu nepřekvapí: „Legislativní požadavky na výstavbu a provoz datacentra jsou tak přísné, že se tomu nerovná snad žádná jiná země na světě,“ uvedl jeden ze zdrojů serveru e15.

Obrázek: Česko, skanzen bez budoucnosti. Přijde ČR o datacentrum Microsoftu i gigatovárnu Volkswagenu?

Česká republika je pro Microsoft zajímavá v oblasti lidských zdrojů a vývoje. V oblasti výstavby datových center je však byrokratickým peklem. Foto: AI Dall-E

Česko tak ze setrvačnosti zůstává skanzenem napojeným na průmysly minulosti, namísto aby aktivně vítalo příležitosti budoucnosti. Pokud se politická reprezentace nepoučí a nezačne vytvářet flexibilnější a vstřícnější podmínky, bude ČR dále ztrácet šance na získání strategických investic do perspektivních odvětví. Tím se bude prohlubovat zaostávání země za úspěšnějšími ekonomikami regionu. Je načase probudit českou ekonomiku z kómatu a připravit vizi pro 21. století. Času ale mnoho nezbývá…

Zdroje: Plzeňský Deník, e15, inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu