Už více jak dekádu jsou naděje České republiky na naplnění státní kasy upřeny k lithiu. Díky masivnímu ložisku na Cínovci v Krušných horách se mělo Česko stát jedním z klíčových hráčů na evropském i světovém trhu s touto vzácnou surovinou nezbytnou pro výrobu baterií do elektroniky a elektromobilů. Ovšem s příchodem nových technologií a s turbulentním vývojem cen se tento sen může rychle proměnit v rozčarování.
Plány na těžbu domácího lithia se v České republice intenzivněji probírají zhruba od roku 2017, kdy se stala politickým tématem. Brzy poté ceny lithia začaly rapidně stoupat vzhůru, poháněné rostoucí poptávkou po lithium-iontových bateriích. Jak zmínil server Technet, české úřady spatřovaly v těžbě lithu na Cínovci příležitost snížit závislost na dovozu této strategické suroviny a zajistit pracovní místa v navazujících odvětvích. Na Cínovci se má podle odhadu nacházec cca 1,5 % světových zásob lithia.
Od té doby se však plány na start těžby jen pomalu posouvaly kupředu. Prakticky jediným pokrokem byly odběry vzorků, zatímco k zahájení skutečné těžby nedošlo a minimálně do konce roku 2026 určitě nedojde. A mezitím se situace na světovém trhu s lithiem výrazně proměnila.
Kolem roku 2022 dosáhly ceny lithia rekordních hodnot přes 70 000 USD za tunu (viz graf vývoje cen). Ovšem hned vzápětí následoval jejich strmý pád. Na vině byly rostoucí těžební kapacity po celém světě a otevírání nových projektů v Argentině, Brazílii a Africe. V současnosti se ceny lithia vrátily na úrovně z roku 2018, tedy okolo 14 000 USD za tunu. Podle analytiků ze společnosti Benchmark Mineral Intelligence se globální trh s lithiem dostane do stavu nedostatečné nabídky nejdříve než v roce 2028. Do té doby jsou však možné i další scénáře v čele s příchodem nových technologií akumulátorů.
Technologický pokrok na nás nepočká
Tato volatilita a nejistý výhled do budoucna podkopávají samozřejmě také ekonomickou výhodnost těžby v Krušných horách. Zvlášť s nástupem nových, konkurenčních technologií baterií na bázi sodíku, které sice dosahují nižší energetické hustoty, ale vynikají rychlým nabíjením, dlouhou životností a využívají hojně se vyskytující materiály, se může snadno stát, že ČR o svou jedinečnou šanci na doplnění státní kasy přijde. Těžba se totiž vůbec nemusí vyplatit.
Nepřehlédněte: ČR se rozplývá sen o pohádkovém bohatství: Gigantické naleziště lithia v USA strčí český Cínovec do kapsy.
Vzniká reálné riziko, že investice do těžby lithia v České republice nebudou ve střednědobém horizontu tolik výnosné, jak se původně předpokládalo. Lithium se může za pár let stát mnohem méně žádanou surovinou. České úřady by proto měly velice obezřetně přehodnotit své ambiciózní plány na vytěžení celého ložiska na Cínovci a vybudování navazujícího průmyslu okolo této technologie. Doufat, že se český sen o lithiu jednou splní, může být brzy spíše bláhovým sen.
Úvodní fotografie: Unsplash