První dojmy: Je Xiaomi Robot Vacuum X10+ nejlepší robotický vysavač v ČR?

Vysaje a podlahu perfektně vytře rotujícími mopy. A co víc, po dokončení úklidu si mopy sám vypere a nádržku s nečistotami vyprázdní. Xiaomi Robot Vacuum X10+ se chlubí nejnovějšími technologiemi, které může chytrý robotický vysavač mít. Jaké jsou naše první dojmy?

O novince z produkce Xiaomi jsme psali v našem úvodním článku. Výbava vysavače na papíře vypadá skvěle, ale jaká je realita? To jsme se rozhodli zjistit a pořídili si jeden kus na test.

Obrázek: První dojmy: Je Xiaomi Robot Vacuum X10+ nejlepší robotický vysavač v ČR?

Kombinace kamery a LiDARu znamená velmi přesnou navigaci a vyhýbání se překážkám. Hlavní výhody modelu jsou však jinde. Foto: Redakce inSmart.cz

Obří dokovací stanice vysavač vysaje, vypere mu mopy a vysuší je

Jako první nás překvapila opravdu velká krabice, která dávala tušit, že nejde o úplně malé zařízení. Konkrétně dokovací stanice je totiž znatelně větší, než je tomu běžně. Mohou za to nádržky na čistou a špinavou vodu nacházející se uvnitř stanice, kdy každá pojme 3 litry vody. Stanice potěší elegantním designem a perfektním zpracováním. V bílé matné barvě je stanice odolná proti otiskům prstů a působí minimalisticky. Mechanická spouštěcí tlačítka tentokrát nahradila trojice tlačítek dotykových.

Obrázek: První dojmy: Je Xiaomi Robot Vacuum X10+ nejlepší robotický vysavač v ČR?

Dokovací stanice modelu Xiaomi Robot Vacuum X10+ toho umí opravdu hodně. Mopy dokonce vypere, špinavou vodu odsaje a poté je osuší. Čistou vodu si doplní také sám. Foto: Redakce inSmart.cz

V dolní části vysoké stanice se nachází prostor pro sáček na suché nečistoty z vysavače a pod ním, v místě kam vysavač zajíždí, se nachází speciální mechanismus pro praní a sušení mopů.

Vysavač je na první pohled standardní laserový model s kamerou a na rozdíl od stanice je vyrobený z lesklého plastu. Na horní straně se nachází věžička s LiDARem pro přesnou navigaci v prostoru a dvojice tlačítek. Na přední straně pak AI kamera pro rozpoznání překážek. Zkrátka klasický robotický vysavač s přesnou navigací, chtělo by se člověku říci. Ale to by nebyla pravda.

Obrázek: První dojmy: Je Xiaomi Robot Vacuum X10+ nejlepší robotický vysavač v ČR?

Vysavač se v dokovací stanici sám vyčistí. Není tak nutné po úklidu manuálně vysypávat nádržku. Foto: Redakce inSmart.cz

Kam zmizela nádržka na vodu? Je pevnou součástí vysavače

Co však člověka při zkoumání vysavače překvapí, je fakt, že se nikde nenachází nádobka na vodu a mop. Jak ale padlo výše, robot s vodou pracuje mnohem komplexněji než většina v ČR dostupných modelů konkurence a nádržku má Xiaomi Robot Vacuum X10+ zabudovanou přímo ve svém těle. Důvodem je pravděpodobně lepší těsnost spojů takového řešení. Vysavač se totiž dokáže sám napouštět a čistit (vývody se nachází na jeho zadní straně), k čemuž si sám doplňuje vodu z dokovací stanice.

Obrázek: První dojmy: Je Xiaomi Robot Vacuum X10+ nejlepší robotický vysavač v ČR?

Na zadní straně se nachází otvor pro napouštění vody. Foto: Redakce inSmart.cz

Následně stačí nasadit zametací kartáček a rotační mopy na spodní straně vysavače, které drží magnety. Pak už jen stačí vysavač poprvé spustit. Párování v aplikaci Mi Home je rychlé a během chvíle můžete vysavač poslat k prvnímu naskenování prostoru.

Rychlé úvodní mapování prostoru

Xiaomi zde nasadilo funkci rychlého mapování. Kombinace laseru a kamery umožňuje vysavači napoprvé pouze rychle projet domácností, díky čemuž vznikne její hrubá mapa. Funkce nazvaná „Quick map creation“ (z angl. Rychlé vytvoření mapy) funguje překvapivě dobře. Vysavač zbytečně nevyčkává, středem místnosti si projede každé otevřené dveře a hrubou mapu vytvoří v reálném čase během několika málo minut. Díky radaru nemusí místnost objíždět kolem dokola – stačí jedno rychlé projetí tam a zpět.

První dojmy z úklidu

Bleskový sken stačí k tomu, abyste mohli nastavit zakázané oblasti a zóny. Poté může vysavač vyjet uklízet. Před mopováním se vysavač naplní vodou a namočí si mopy. Stanice při procesu plnění vydává poměrně hlasité chrochtavé zvuky, ale vzhledem k nutnosti přivést vodu hadičkami do vysavače to není překvapivé chování (vysavač umí zároveň vysávat i mopovat, ale je možné i vykonávat každou činnost samostatně).

Obrázek: První dojmy: Je Xiaomi Robot Vacuum X10+ nejlepší robotický vysavač v ČR?

Dvojice mopů na spodní straně je neustále připojena i když vysavač pouze vysává. Umí si je však přizvednout a díky funkci sušení nijak nenarušují úklid na kobercích. Foto: Redakce inSmart.cz

 

Úklid jako takový je již tichý a mopování rotující dvojicí mopů taktéž. Co nás mile potěšilo je rychlost, jakou se vysavač pohybuje v prostoru a kvalita mopování. Na rozdíl od běžného stírání, kterým disponuje většina vysavačů, má mopování u Xiaomi Robot Vacuum X10+ skutečný efekt i na zaschlé skvrny a větší znečištění.

Téměř bezúdržbový sluha pro náročné

Po skončení úklidu se vysavač samozřejmě vrátí do dokovací stanice. Ta provede opět poměrně hlasité vyprání mopů, vysaje nečistoty z nádržky a následně začne mopy tiše sušit. To vše bez zásahu uživatele. Špinavá voda z mopů se ukládá ve speciální 3l nádržce a stačí ji jednou za čas vylít.

Obrázek: První dojmy: Je Xiaomi Robot Vacuum X10+ nejlepší robotický vysavač v ČR?

Zajímá vás o vysavači něco konkrétního? Napište nám do diskuze. Foto: Redakce inSmart.cz

S definitivními závěry chceme počkat na detailní recenzi vysavače, ale musíme říct, že se nám zatím soužití s robotickým vysavačem X10+ líbí. Pokud si potrpíte na čisté podlahy a chcete mít nejen vysáto, ale také kvalitněji vytřeno, jde o velmi zajímavou volbu i vzhledem k překvapivě přívětivé ceně, která se nyní v oficiálním českém internetovém obchodu pohybuje kolem 19 990 Kč za vysavač i s dokovací stanicí.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

15 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Nejlepší vysavač v ČR je Roborock S8 Pro Ultra, nikoliv tento.

Michal

Dobrý den, zvazuji koupit ženě pod stromeček. Už jste to porovnávali s Roborock S8 Pro Ultra? Je tam nějaký podstatný rozdíl, když je cena X2?
Případně máte ještě v rukávu nějakou jinou alternativu? Děkuji

Slavomír

Uvidíme 😉

terzdek

Myslíte ten, co je 2x dražší nežli tento? Porsche je také lepší nežli Superb.

kiki

Nejlepší je Vorwerk,tyto hračky jsou na ….

Dorotik jiri

Zdravím vypadá velmi zajímavě prosím má návod v češtině děkuji

Luděk

Jediné, co mně odradilo od koupě, je poměrně vysoká cena sáčků do dokovací stanice. Vzhledem k tomu, že mám psa, který dokáže zaplnit vysavač během pár dnů, by to byl celkem nákladný provoz. Zvolil jsem tedy konkurenci, která má bezsáčkovou stanici. Nebýt této drobnosti jdu určitě do tohoto.

Mirda

Dobrý den,
Máte již hotovou detailní recenzi tohoto vysavače? Zatím projevuji o něj zájem pokud nenejdete v cenové kategorii něco podobného. Děkuji.

Iva

Dobrý mám Robotický vysavač Xiaomi Robot Vacuum X10+ vše u něj funguje jen nevím kde dělám chybu když ho zapnu aby mopoval a vysaval tak mopuje za sucha jak ho mám nastavit aby vytiral mokrý hned jak ho zapnu poradte a jakou češtinu jestli se dá někde nastavit

RidetX

Určitě nesouhlasím s tím, že vysavač nemá přesnou navigaci. A dále je v článku chyba, nemá třílitrovou nádobu na vodou, ale dvou a půllitrovou.

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty