Představte si vesmírnou loď směřující k naší nejbližší hvězdě, k Proximě Centauri. Cesta k ní zabere (s dnešním pohonem) přes 6 tisíc let. Za tu dobu se v uzavřeném ekosystému vystřídá nespočet generací osadníků. To způsobí nejen mutace genetické, ale i jazykové.
Tým docentů lingvistiky Andrew McKenzieho z University of Kansas a Jeffrey Punskeho z Southern Illinois University ve své studii „Rozvoj jazyka během mezihvězdného letu“ zkoumá, jak se jazyk v rámci izolovaných skupin časem mění.
Takovou izolovanou skupinou by jistě byli i kolonisté plující na palubě „generační mezihvězdné lodě“. Jejich jazyk by se postupně měnil, až by přestal být pro obyvatele Země srozumitelný.
Kolonistům přestaneme po tisících let rozumět
Důvodem je, že se tito kolonisté během své cesty setkají s novými situacemi, novými sociálními problémy atd., které budou muset pojmenovat. A protože lidé na Zemi tyto situace nikdy nezažili, tato nová slova neznají.
Dalším problémem je, že jak plyne čas a generace střídá generaci, klesá i potřeba komunikace se Zemí. Protože než signál se zprávou doputuje na Zemi, uplynou roky. A stejné je to i s odpovědí zpět, pokud na ní je ještě někdo, kdo poslouchá.

Starship Elona Muska ke hvězdám nezamíří, jiné planety naší soustavy ho ale čekají. Foto: SpaceX
Vědci jako příklad uvádějí polynéské mořeplavce, kteří se mezi ostrovy jižního Tichého oceánu plavili mezi 3. a 1. tisíciletím př. n. l. Přestože se jejich kořeny nachází na Tchaj-wanu (6. tisíciletí př. n. l.), izolace na jednotlivých ostrovech dala vzniknout celé řadě nových kultur a jazyků, které jakoukoliv podobnost s tou původní postrádají.
Poletí-li k Proximě Centauri více mezihvězdných lodí po sobě, na palubě každé z nich bude docházet k vlastnímu vývoji jazyka, což po přistání (pokud nebudou dopředu podniknuty nějaká opatření) může způsobovat problémy a i případnou diskriminaci nově příchozích.
Cesty do vesmíru zatím nebudou mířit ke vzdáleným hvězdám. V kurzu jsou oběžná dráha Země, Měsíc a Mars. Plány SpaceX na první plně civilní let do vesmíru pokračují. A když jsme u toho jazyka – myslíte, že se jde domluvit pouze pomocí smajlíků? Duolingo vás za 5 minut naučí jazyk Emoji!
Použijme jeden zakonzervovaný jazyk, radí vědci
Proto McKenzie a Punske doporučují, aby kromě lingvistického tréninku, byl pro komunikaci zvolen jeden jazyk, který bude zakonzervován v podobě před odletem. Něco jako byla svého času používána latina.

Důležité bude při mnohogeneračních výpravách ke vzdáleným hvězdám nastavit jazyk v přesně dané podobě. Foto: Freepik
Server Science Alert použil software pro simulaci vývoje jazyka, aby namodeloval situaci, kdy k hvězdě Proxima b přiletí po 10 generacích další loď s osadníky. Z jednoduchého pozdravu a žádosti o představení „náčelníkovi“ vzniklo po 20 generacích tohle:
„Helluhuh fret, goot tu’uh be’yat yu. Took be’ye to’o u’ul ley’eru, pley’yaz.“ (Překlad: „Hello friend, good to meet you. Take me to your leader, please“)
Zdroj: Science Alert