Netradiční navigace se nasazuje na nohy: Lechtáním navede turisty i nevidomé

Vynález funguje podobně jako pohádkové boty, které pomohou svému nositeli trefit přesně tam, kam jeho srdce touží. To vše díky speciálním vložkám do bot s připojením k chytrému telefonu. Jak probíhá navigace s pomocí vibrací?

Po smrti příbuzného se zrakovým postižením neměl Wataru Chino jinou možnost než jednat. V reakci na tuto tragédii vyvinul inženýr společnosti Honda EV navigační systém do bot, nazvaný Ashirase (název výrobku i název společnosti), který umožňuje lidem s postižením zraku používat k navigaci nohy, nikoli pouze mobilní telefony nebo jiné vizuální pomůcky. Tento hmatový navigační systém získal finanční podporu inkubátoru startupů Ignition společnosti Honda a stále získává na popularitě.

Ashirase: Chytrá vložka do bot a aplikace nejen pro nevidomé

Systém Ashirase je dvoudílný a skládá se ze speciální navigační aplikace Ashirase, která běží na chytrém telefonu uživatele, a silikonové vložky do boty, v níž je umístěn kombinovaný pohybový senzor a elektronický kompas. Jakmile uživatel zvolí v aplikaci cíl chůze, vložky do bot začnou vibrovat v různých vzorcích a tempech – povel „jděte rovně“ se vyjádřen vibracemi pod ploskami nohou, „zatočte doleva“ vibruje na příslušné straně obou chodidel a rychlost, s jakou vložky vibrují, indikuje blízkost zatáčky nebo překážky.

Obrázek: Netradiční navigace se nasazuje na nohy: Lechtáním navede turisty i nevidomé

Vložka do bot by mohla změnit životy řadě lidí. Vedle nevidomých zaujala i turisty. Foto: Se souhlasem společnosti Honda

Hlavní myšlenkou systému je umožnit uživatelům, aby si při chůzi lépe uvědomovali své okolí a k navigaci používali svá chodidla, místo aby se opakovaně zastavovali a konzultovali pokyny se svými chytrými telefony nebo kolemjdoucími.

V současné době lze prototypy vložek používat pouze v nízkých teniskách a společenské obuvi, ale Chino již plánuje rozšíření nabídky. Jednou z variant je možnost, že bude tvar vložky možné upravit na míru daným botám. Systém vibračních vložek a senzorů má výdrž přibližně týden při běžném používání (3 hodiny denně). Zpočátku bude chytrá vložka do bot nabízena v Japonsku v běžných malých, středních a velkých velikostech, ale jakmile se výrobek dostane na širší trh, plánuje startup nabízet více variant.

Jak v navigaci Mapy.cz zobrazit upozornění na radary a kamery? Novinky v nejpoužívanějších mapách: Google Mapy pomohou ušetřit na benzínu.

S Google Maps, ale zatím jen venku

Aplikace využívá Google Maps API a pokud má uživatel k dispozici data, je navigace bezproblémová. Podle tvůrců nemusí systém zpočátku fungovat ve vnitřních prostorách, jako jsou nákupní centra nebo hotely – ačkoli turistické stezky, parky a další veřejné prostory by neměly být problémem.

Obrázek: Netradiční navigace se nasazuje na nohy: Lechtáním navede turisty i nevidomé

Na nabití vydrží přibližně týden, důležitou součástí je také kabička se senzory a baterií. Foto: Se souhlasem společnosti Honda

Chino a jeho tým údajně uvažují o tom, že by později začlenili buď systém PDR (Personal Dead-reckoning), polohování založené na Wi-Fi nebo navigaci IoT, která by uživatelům pomohla orientovat se ve vnitřních veřejných prostorách. Tým v budoucnu také plánuje do aplikace přidat možnosti veřejné dopravy.

Procházka městem bez telefonu v ruce i šance na pohodlnější život

Společnost plánuje vydat beta verzi systému Ashirase v Japonsku v říjnu nebo listopadu tohoto roku. Uživatelé budou moci vložku a aplikaci používat zdarma po dobu jednoho týdne a poté budou požádáni o zpětnou vazbu. Po veřejné beta verzi očekává vedení společnosti Ashirase, že finální produkt bude připraven do října 2022 a bude fungovat na bázi měsíčního předplatného ve výši 2 000 až 3 000 jenů (kolem 400-600 Kč).

Než k tomu však dojde, usiluje startup o další financování ve výši přibližně 40 milionů korun k tomu, aby mohl začít s masovou produkcí. Nápad je to velmi zajímavý nejen pro nevidomé. Myšlenka na procházky v cizích lokalitách bez nutnosti vytahovat neustále telefon s mapami je skvělá.

Zdroje: 1, 2

Obrázek: AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W