Netradiční navigace se nasazuje na nohy: Lechtáním navede turisty i nevidomé

Vynález funguje podobně jako pohádkové boty, které pomohou svému nositeli trefit přesně tam, kam jeho srdce touží. To vše díky speciálním vložkám do bot s připojením k chytrému telefonu. Jak probíhá navigace s pomocí vibrací?

Po smrti příbuzného se zrakovým postižením neměl Wataru Chino jinou možnost než jednat. V reakci na tuto tragédii vyvinul inženýr společnosti Honda EV navigační systém do bot, nazvaný Ashirase (název výrobku i název společnosti), který umožňuje lidem s postižením zraku používat k navigaci nohy, nikoli pouze mobilní telefony nebo jiné vizuální pomůcky. Tento hmatový navigační systém získal finanční podporu inkubátoru startupů Ignition společnosti Honda a stále získává na popularitě.

Ashirase: Chytrá vložka do bot a aplikace nejen pro nevidomé

Systém Ashirase je dvoudílný a skládá se ze speciální navigační aplikace Ashirase, která běží na chytrém telefonu uživatele, a silikonové vložky do boty, v níž je umístěn kombinovaný pohybový senzor a elektronický kompas. Jakmile uživatel zvolí v aplikaci cíl chůze, vložky do bot začnou vibrovat v různých vzorcích a tempech – povel „jděte rovně“ se vyjádřen vibracemi pod ploskami nohou, „zatočte doleva“ vibruje na příslušné straně obou chodidel a rychlost, s jakou vložky vibrují, indikuje blízkost zatáčky nebo překážky.

Obrázek: Netradiční navigace se nasazuje na nohy: Lechtáním navede turisty i nevidomé

Vložka do bot by mohla změnit životy řadě lidí. Vedle nevidomých zaujala i turisty. Foto: Se souhlasem společnosti Honda

Hlavní myšlenkou systému je umožnit uživatelům, aby si při chůzi lépe uvědomovali své okolí a k navigaci používali svá chodidla, místo aby se opakovaně zastavovali a konzultovali pokyny se svými chytrými telefony nebo kolemjdoucími.

V současné době lze prototypy vložek používat pouze v nízkých teniskách a společenské obuvi, ale Chino již plánuje rozšíření nabídky. Jednou z variant je možnost, že bude tvar vložky možné upravit na míru daným botám. Systém vibračních vložek a senzorů má výdrž přibližně týden při běžném používání (3 hodiny denně). Zpočátku bude chytrá vložka do bot nabízena v Japonsku v běžných malých, středních a velkých velikostech, ale jakmile se výrobek dostane na širší trh, plánuje startup nabízet více variant.

Jak v navigaci Mapy.cz zobrazit upozornění na radary a kamery? Novinky v nejpoužívanějších mapách: Google Mapy pomohou ušetřit na benzínu.

S Google Maps, ale zatím jen venku

Aplikace využívá Google Maps API a pokud má uživatel k dispozici data, je navigace bezproblémová. Podle tvůrců nemusí systém zpočátku fungovat ve vnitřních prostorách, jako jsou nákupní centra nebo hotely – ačkoli turistické stezky, parky a další veřejné prostory by neměly být problémem.

Obrázek: Netradiční navigace se nasazuje na nohy: Lechtáním navede turisty i nevidomé

Na nabití vydrží přibližně týden, důležitou součástí je také kabička se senzory a baterií. Foto: Se souhlasem společnosti Honda

Chino a jeho tým údajně uvažují o tom, že by později začlenili buď systém PDR (Personal Dead-reckoning), polohování založené na Wi-Fi nebo navigaci IoT, která by uživatelům pomohla orientovat se ve vnitřních veřejných prostorách. Tým v budoucnu také plánuje do aplikace přidat možnosti veřejné dopravy.

Procházka městem bez telefonu v ruce i šance na pohodlnější život

Společnost plánuje vydat beta verzi systému Ashirase v Japonsku v říjnu nebo listopadu tohoto roku. Uživatelé budou moci vložku a aplikaci používat zdarma po dobu jednoho týdne a poté budou požádáni o zpětnou vazbu. Po veřejné beta verzi očekává vedení společnosti Ashirase, že finální produkt bude připraven do října 2022 a bude fungovat na bázi měsíčního předplatného ve výši 2 000 až 3 000 jenů (kolem 400-600 Kč).

Než k tomu však dojde, usiluje startup o další financování ve výši přibližně 40 milionů korun k tomu, aby mohl začít s masovou produkcí. Nápad je to velmi zajímavý nejen pro nevidomé. Myšlenka na procházky v cizích lokalitách bez nutnosti vytahovat neustále telefon s mapami je skvělá.

Zdroje: 1, 2

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?