Aplikace proti šíření koronaviru nemusí být sci-fi. Po celém světě vznikají funkční řešení, která by teoreticky mohla pomoci efektivně řešit současnou krizi. V České republice se v současné době připravují tři rozdílné koncepty.
Bluetooth jako nejlepší cesta se zachováním soukromí?
Bluetooth máme v telefonu každý. Běžně je technologie používaná pro bezdrátovou komunikaci s dalšími zařízeními, jako jsou chytré hodinky, sluchátka či k odesílání souborů a lokalizaci uvnitř budov. Bluetooth by se dal, jak potvrzují čeští datoví analytici v čele s Patrickem Zandlem, použít k monitorování šíření nákazy. Při plošném nasazení speciální aplikace by bylo potřeba, aby u sebe všichni neustále nosili chytrý telefon s aktivovaným Bluetooth.
Bluetooth umožňuje mj. měření vzdálenosti jednotlivých zařízení od sebe. V praxi by vše fungovalo tak, že zařízení si budou neustále předávat jednoduchou informaci ohledně toho, jak dlouho byla ve své blízkosti s unikátním ID daného zařízení. Jak říká Patrick Zandl, budou „čmuchat“ kolem sebe. Pokud by se někdo z uživatelů projevil jakožto nakažený, došlo by k analýze veškerých jeho styků a uživatelé, kteří byli dostatečně dlouho v jeho blízkosti, budou upozorněni a vyzváni k dostavení se k otestování.
Problémem je fakt, že používat by museli příslušnou aplikaci na sledování pohybu nakažených koronavirem prakticky všichni, což bude především u starších obyvatel problém.
Google Maps nás sledují dlouhou dobu, teď se to může hodit
Další z přístupů sází na data z Google Maps. Možná jste zaznamenali kauzy, kdy si uživatelé stěžovali na sledování ze strany Google Maps. Sledování lze vypnout i zapnout podle potřeby. Uživatelé si tak mohou vést velmi detailní deník o svém pohybu. A právě ten lze snadno vyexportovat a následně podle něj analyzovat jednotlivé interakce. Postup má vícero nevýhod, a to např. fakt, že lidé by museli export z map nahrávat sami a data by nebyla dostatečně aktuální.
GPS je extrémně přesná, baterky by ale trpěly
Sledování polohy podle GPS má mnoho výhod i nevýhod. Je velmi přesné, umožňuje ho většina zařízení, ale bohužel má GPS velmi neblahý vliv na výdrž zařízení. U některých modelů se výdrž baterie může při použití baterie zkrátit až na polovinu. Navíc jde o způsob sledování, který značně narušuje soukromí uživatelů.
Skupina analytiků nyní aktivně testuje jednotlivé způsoby a hledá cesty, jak je uvést do praxe. Nebude to však lehké, ve hře je soukromí nás všech, vyšší dobro i nutnost, aby se zapojili všichni kdo mohou. K jaké z variant byste se přiklonili vy?
Test na koronavirus pro každého? Robot Akademie věd zvládne otestovat 100 000 vzorků denně.
Roboti v přetížených nemocnicích? Pandemie testuje hranice lékařů, v budoucnu může pomoct technika.
Sledujte interaktivní mapu šíření koronaviru a počty vyléčených.