Vyřazený elektroodpad má hodnotu miliard: HPE mu dokáže dát druhý život

Neukojitelná poptávka lidstva po elektronických zařízeních je důvodem vzniku obrovského množství zbytečného elektroodpadu. Jen v roce 2020 bylo na celém světě vyprodukováno závratných 54 milionů tun elektroodpadu. Jedním z řešení je pokročilá renovace techniky.

Rostoucí problém nejenže vede ke kontaminaci vod, škodí všemu živému, znečišťuje atmosféru, ale je třeba si uvědomit i to, že suroviny pocházejí z neobnovitelných přírodních zdrojů. Navíc jejich neustálé plýtvání formou likvidace bez dalšího využití, stojí svět šílené peníze. Hodnota vyřazeného elektroodpadu činí každý rok závratných 62,5 miliardy dolarů.

Renovace dává technice druhý život

Vyřazená elektronika a IT technika nemusí být velký problém. Mnohé firmy našly řešení, což je i případ společnosti HPE (Hewlett Packard Enterprise). Ta provozuje dvě renovační centra (v Andoveru v USA a druhé v Erskine, kousek od Glasgow ve Skotsku), ve kterých recykluje nebo renovuje vysloužilou IT techniku z celého světa. Na celkové ploše přes 37 tisíc čtverečních metrech pomáhá dávat technice nebo jejich součástkám druhý život. Tyto služby využívají přední společnosti jako je Compaq, Cisco, IBM, Apple, Lenovo, Dell, Seagate a mnoho dalších. Jen v roce 2020 centra zpracovala vysloužilá IT zařízení o hmotnosti 373 letadel Airbus A320.

Obrázek: Vyřazený elektroodpad má hodnotu miliard: HPE mu dokáže dát druhý život

Renovace dává často větší smysl než recyklace. Zařízení je poté možné používat řadu let. Foto: Se souhlasem HPE

Renovační centrum v Erskine bylo otevřeno bylo v roce 2011, dnes má rozlohu skoro 14 000 m2 a pracuje v něm přes 400 zaměstnanců. Přijímána je v něm celá řada různé elektroniky a technologií – od těch nasazených v datových centrech, až po ty používaná na pracovištích, jako jsou počítače, tiskárny, monitory atd. Každému zařízení je již při vstupu do centra přiděleno unikátní evidenční číslo. Následuje jeho dezinfekce a diagnostika. Případná data jsou vymazána prostřednictvím specializovaného softwaru tak, aby je nebylo možné obnovit. Celý renovační proces je plánován a řízen pomocí ERP systému společnosti Microsoft.

Virtuální prohlídka renovačního centra Erskine

https://www.youtube.com/watch?v=7aQ7tWRBObA

Druhý život získá až 90 % zařízení

V roce 2018 byly v centru zpracovány čtyři miliony zařízení – technologie z datových center, notebooky, počítače, servery, monitory a tiskárny – v přibližné hodnotě 58 milionů britských liber (cca 1,7 miliardy Kč). Menší část zařízení je recyklována, a ta větší – téměř 90 % – je renovována, tedy nabídnuta a vrácena jako použitá k dalšímu aktivnímu využití. I díky tomu je část získaných finančních prostředků vrácena jejich výrobcům. Pouze 0,4 % zařízení míří na skládku.

Recyklace je sice lepším řešením při nakládání s elektronickým odpadem než jeho odvážení na skládky, smyslem oběhového hospodářství však není jeho podpora. Primárním cílem je prodloužit životnost elektroniky a zajistit, aby byla k dispozici co možná nejdéle. Zde ke slovu přichází renovace. Je totiž zapotřebí si uvědomit, že recyklace vyžaduje nejen hodně úsilí, ale také další energii, aby mohly být získané materiály znovu použity jako sekundární materiál. Proto je prodloužení životnosti klíčové. Při zpracování se v renovačním centru používá kombinace automatizace a lidské práce, přičemž zaměstnanci mají odpovídající kvalifikované vzdělání.

Obrázek: Vyřazený elektroodpad má hodnotu miliard: HPE mu dokáže dát druhý život

Notebooky, servery i monitory. Foto: Se souhlasem HPE

Prověrka ministerstva obrany a pečlivé mazání dat

Renovační centrum v Erskine bylo navrženo tak, aby bylo co možná nejbezpečnější. Plot vysoký 2,2 metrů lemuje obvod třídícího centra a kamerový systém s 26 kamerami sleduje a hlásí jakoukoli podezřelou aktivitu. Vstup do zařízení vyžaduje speciální povolení. Zaměstnanci na vybraných místech musí mít dokonce bezpečnostní prověrku ministerstva obrany.

Nejde ani tak o obavu o napadení zvenčí, ale zavedená opatření mají za úkol ochránit zařízení a v nich uložená data před jejich zneužitím. I proto jsou data v zařízeních ničena ihned jakmile jsou přijata ke zpracování. Navíc je každá součástka skenována, dokonce i napájecí kabely, aby bylo jisté, že nikdo do nich nevložil součástku typu keylogger, která by mohla způsobit bezpečnostní hrozbu.

Cirkulární ekonomika dělá technologie dostupnější

Např. zmíněná společnost HPE se zavázala zvyšovat míru oběhového hospodářství. Zároveň přiznává, že má velký smysl nejen pro ni, ale také pro její zákazníky. Pomáhá naplnit obchodní cíle a cíle udržitelnosti. Nejen, že ti, kteří využívají tzv. upcyklačních služeb HPE, pomáhají předcházet vzniku elektronického odpadu, ale dostávají za to i zaplaceno. V roce 2018 HPE takto vrátila svým zákazníkům 330 milionů dolarů.

Obrázek: Vyřazený elektroodpad má hodnotu miliard: HPE mu dokáže dát druhý život

Foto: Se souhlasem HPE

Prodej vysloužilých IT zařízení představuje pro HPE jen malou výzvu. Náklady spojené s migrací na nové technologie se pro podniky často ukazují jako příliš nákladné nebo obtížné. Ale tím, že HPE nabízí přístup ke starším zařízením, poskytuje dostupné a důvěryhodné řešení těm, kteří je potřebují a nemají na to dostatečné finanční zdroje.

Zdroj: TZ HPE

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
sejček

Ha Ha. Třeba Samsung smazal vše starší deseti let – nejspíš aby zabránil používání všeho staršího deseti let. Už u něho neseženete nic na produkty starší deseti let. a přitom se vytahuje na svých stránkách jak je ekologický. No jak je vidět ekologický je jen když mu to něco přinese…

Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?