Nová studie amerických vědců spojila používání sociálních sítí s vyšším rizikem rozvoje chronického zánětu. Tyto výsledky se přitom netýkaly pouze jednoho časového bodu, zvýšená míra zánětlivosti byla pozorována o pět týdnů později od zahájení výzkumu.
Sociální sítě škodí našemu duševnímu a fyzickému zdraví. Již řada studií upozornila na důležitost regulace času stráveného u Facebooku, TikToku, Instagramu a dalších platforem. Na další takovou odbornou práci upozornil server Futurity.
Vědci z New Yorku a Ohia vybrali 171 mladých dospělých dobrovolníků. Měřili množství času, po který brouzdali po sociálních sítích Facebook, Instagram, Snapchat a X (dříve Twitter) a sledovali jejich hladiny C-reaktivního proteinu (CRP), ukazatele zánětu.
Záněty dělíme na dva typy. Tím prvním je zánět akutní – ten vzniká ve formě zarudnutí v okolí řezné rány nebo formou otoku například při vyvrtnutém kotníku. Jedná se o reakci těla na infekci nebo nějaké zranění (poškození tkáně), píše Futurity.
Jenomže chronický zánět nemusíme hned vidět. Navíc vzniká v reakci na stres, mohou jej přivodit i pocity osamělosti, špatná strava nebo nedostatek pohybu a spánku. Chronický zánět můžeme odhalit právě měřením CRP v krvi.
Výsledky jsou přesvědčivé
Jinak je obtížné ho označit za viníka nějakých obtíží, neboť se projevuje způsobem, který si vůbec nedáváme do souvislosti se zánětem. Mezi příznaky patří únava, bolest v krku, ucpaný nos, časté nachlazení, bolesti kloubů a svalů, časté zažívací potíže a deprese.
Vědci vypozorovali zvýšená rizika vzniku chronického zánětu nejen v jednom časovém bodě, ale až pět týdnů od zahájení studie publikované v časopise Journal of Medical Internet Research. Chronický zánět si sice nemusí jedinec uvědomovat, časem ale může vést až ke kardiovaskulárním nemocem, cukrovce nebo rakovině.
Studie je navíc podle expertů přesná, protože objektivně měřila čas strávený na sociálních sítích, nespoléhala se tedy na individuální hlášení samotných účastníků. Chronický zánět lze mimo to odhalit bez výrazné chybnosti.
Vědci tvrdí, že měřením času stráveného na sociálních sítích bychom mohli být schopni predikovat rizika rozvoje chronického zánětu. Nejprve je ale nutné pochopit, proč na nás mají sociální média takový vliv – například, jestli s tím má co dočinění stres.