Narativ Číny dlouhodobě staví na ideologickém souboji s USA, což nezměnila ani vojenská invaze Ruska na Ukrajinu.
Podle zdrojů South China Morning Post nyní čínští vojenští experti doporučují zahájit vývoj obrany proti potenciálním „satelitním útokům“ ze strany satelitní soustavy Starlink od společnosti SpaceX.
Doporučení místních analytiků dává vzpomenout na Rusko, které v rámci testování antisatelitních zbraní odstřelilo svůj vlastní satelit a ohrozilo ISS. Vývoj podobných zbraní není nikterak výjimečné, podobnými schopnostmi disponují i Spojené státy.
Obrana proti komunikaci
Zajímavý je v tomto případě hlavně narativ, který k doporučení vývoje antisaliteních zbraní v zemi vede. Hrozbou má být hlavně Starlink, který má „ohrožovat národní bezpečnost“ Číny. Obranné možnosti mají zahrnovat jak fyzické zničení satelitů, tak jiná, potenciálně „jen“ softwarová řešení, která vyřadí operační systém satelitu a zamezí tak jeho použití.
Vojenští analytici dále doporučili vývoj sledovacího systému, který by byl schopen přesně zaznamenávat polohu každého Starlink satelitu na oběžné dráze.
Text autorů se objevil ve státem sponzorovaných čínských magazínech Modern Defense Technology a China Military Online. Oba plátky důrazně varují před nebezpečím satelitů, především těžko vyřaditelnou, vysokorychlostní komunikaci, která by v případně vojenského konfliktu mohla představovat výraznou výhodu. Plus, snazší přístup k necenzurovanému internetu může rovněž představovat určité ohrožení čínského režimu, to už ale ponechme ve spekulativní rovině.
Softwarové vyřazení
„Ač Starlink tvrdí, že jde o civilní program poskytující vysokorychlostní internetové služby, má silné vojenské pozadí,“ tvrdí China Military Online. Varuje dále, že satelity Starlink umí šifrovaně komunikovat s vojenskými letadly a že SpaceX v minulosti sponzorovalo letectvo USA. SpaceX vyhrálo více než stomilionový kontrakt s letectvem i letos v lednu, jedná se o studii možností přesné přepravy zboží do oblastí zasažených přírodní nebo humanitární katastrofou.
Falcon 9 launches 53 Starlink satellites to orbit pic.twitter.com/k80YtDCGYu
— SpaceX (@SpaceX) May 18, 2022
Zároveň analytici doporučují zavést spíše zbraně, které satelit pouze vyřadí, ale nezničí; vesmírné smetí vzniklé zničením satelitu by ohrožovalo i Čínu a její vlastní ambiciózní kosmický program.
Čína sama dlouhodobě SpaceX kritizuje; v OSN kupříkladu podala formální stížnost, neboť její vesmírná stanice Tchien-kung se údajně musela dvakrát vyhnout satelitům Starlink. Čína ale není jedná, komu satelity vadí. Stěžuje si na ně i část astronomické komunity, SpaceX s odborníky ale pravidelně komunikuje. Síť satelitů má mít jednoho dne až 42 tisíc kusů. Není jasné, jak moc je takové číslo realistické.