V Číně údajně došlo v posledních šesti desetiletích k výraznému úbytku plochy ledovců. Na vině je podle výzkumů především nárůst průměrných teplot.
Podle studie zveřejněné koncem ledna na webu Čínské akademie věd ztratila země od 60. let 20. století téměř 26 % celkové plochy ledovců. Tým autorů tvořený vědci ze Severozápadního institutu pro ekologii a zdroje ve své práci uvádí, že za úbytkem obří masy ledu stojí rychlý nárůst průměrných teplot na celém světě.
Tempo úbytku ledovcové plochy zrychluje
Závěry výzkumu se opírají o oficiální čínské zdroje, které potvrdily, že ledovcová oblast v zemi přišla o téměř 7 000 menších ledovců. Ty se z velké části nacházely v regionu Tibetské náhorní plošiny, který byla až donedávna označována za třetí pól světa. V případě větších útvarů se pak úbytek plochy v porovnání s předchozími dekádami významně zrychlil, jelikož trendy globálního oteplování se stále zintenzivňují.
The #glacier area in China has shrunk by about 26 percent over the past 60 years, with approximately 7,000 small glaciers disappearing, according to data from the Northwest Institute of Eco-Environment and Resources of the Chinese Academy of Sciences. #climatechange… pic.twitter.com/qbZUcsEhUU
— China Daily (@ChinaDaily) March 26, 2025
Plocha čínských ledovců se tak k roku 2020 zmenšila na zhruba 46 000 km2, což odpovídá větší polovině rozlohy České republiky. Původní plocha, kterou dokládají data z 60. až 80. let minulého století, přitom činila přibližně 59 000 km2, a byla tedy o více než čtvrtinu větší než v současnosti.
Jak již bylo řečeno, úbytek ledovců byl podle vědců nejintenzivnější zejména v poslední době, tedy v období mezi lety 2008 a 2020. Jen během těchto dvanácti došlo ke zmenšení ledovcové plochy na území Číny o 6 %. Situace je přitom podobná i ve zbytku zemí, ve kterých se ledovce nacházejí. Alarmující trend tedy vyvolává celosvětové obavy. V případě Číny může situace ohrozit například dodávky vody v několika ohrožených regionech, což může zapříčinit nárůst konkurenčního boje o vodní zdroje.
Jednat musí nejen Čína, ale celý svět
Čínské úřady se pokoušejí zpomalit proces tání pomocí technologických zásahů, včetně umělého zasněžování. Situaci se pak snaží řešit i nadnárodní instituce – Organizace spojených národů (OSN) například prohlásila, že rok 2025 se stane Mezinárodním rokem ochrany ledovců.

Celý svět bojuje s úbytkem ledovcové plochy. Podle vědců je na vině globální oteplování. Foto: Unsplash
Lze tedy očekávat, že na záchranu ledové masy budou v letošním roce vynaloženy vyšší finanční prostředky, aby se podařilo zachovat nejen jejich strukturu, ale i zdroje životodárné vody, které poskytují všemu živému.