Nejlepší chytré technologie z CES 2022? Elektromobil měnící barvy i superrychlý router

Veletrh CES v Las Vegas přinesl řadu chytrých technologických novinek. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které vynikají chytrými funkcemi a přináší největší inovaci. Je libo elektromobil měnící barvy, notebook se skládací obrazovkou, router s anténami sledujícími připojená zařízení či chytrý přenosný projektor?

Největší veletrh konzumní elektroniky na světě je místem, kde výrobci představují nejzajímavější technologické vychytávky a novinky, které brzy dorazí na trh. V redakci jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější novinky z letošního ročníku veletrhu CES 2022.

Superrychlý router TP-Link Archer AXE200 Omni natáčí antény směrem k připojeným zařízením

TP-Link pokrývá trh s domácími routery od nejzákladnějších zařízení po absolutní špičku. Představená novinka v podobě v podobě modelu AXE200 Omni má futuristický design, který si společnost obvykle nechává pro svá nejdražší a nejvýkonnější zařízení.

Tento model má k dispozici také vychytávku, kterou jsme na trhu ještě neviděli. Obsahuje čtyři mechanické antény, které se mohou automaticky otáčet podle umístění a polohy zařízení využívajících vaše připojení k Wi-Fi.

Obrázek: Nejlepší chytré technologie z CES 2022? Elektromobil měnící barvy i superrychlý router

Antény se dokáží automaticky otáčet směrem za připojenými zařízeními. Foto: Se souhlasem společnosti TP-Link

I ostatní specifikace jsou na špičkové úrovni. Má třípásmovou WiFi 6E, která je schopna poskytovat rychlost až 11 Gb/s. K dispozici je také 10 gigabitových ethernetových portů pro kabelové připojení a jeden 2,5 Gb/s port.

Notebook ASUS ZenBook 17 Fold se skládacím displejem

Telefonům s ohebnými displeji bude podle plánů výrobců patřit budoucnost. ASUS se rozhodl, že přelomovou technologii nasadí i v notebooku. Do malého 12,5″ těla tak dostal hned 17,3″ displej.

Obrázek: Nejlepší chytré technologie z CES 2022? Elektromobil měnící barvy i superrychlý router

ASUS ZenBook 17 Fold lze používat různě. Foto: Se souhlasem společnosti ASUS

I zbytek výbavy je působivý. Výrobce sáhl po nejnovějších procesorech Intel a přidal nejmodernější konektivitu i rychlé nabíjení. V kombinaci s Bluetooth klávesnicí a touchpadem ASUS ErgoSense plné velikosti poskytuje skládací konstrukce možnost využít zařízení hned v několika režimech – jako PC, notebook, tablet, klávesnici na obrazovce, knihu a nebo rozšířený režim s klávesnicí položenou mimo tělo zařízení.

Elektromobil BMW iX Flow pokrytý E-ink displeji

Podivný koncept se na první pohled jeví jako zbytečnost. Pokud se nad ním ale zamyslíte, dává celkem smysl. BMW iX Flow využívá technologii elektronického inkoustu. BMW použilo u konceptu elektromobilu technologii, kterou najdete ve většině elektronických čteček. Smysl spočívá v tom, že stisknutím tlačítka můžete změnit barvu svého vozu tak, aby odrážela vaši aktuální náladu. Možností je ale více.

Obrázek: Nejlepší chytré technologie z CES 2022? Elektromobil měnící barvy i superrychlý router

Jaký odstín bude mít váš elektromobil? Rozhodnout se můžete kdykoliv. Foto: Se souhlasem BMW

Zatímco samotné BMW iX je již připraveno k provozu na silnicích, verzi s E-Ink displejem pravděpodobně v prodeji neuvidíme. Je to trošku škoda. Např. za teplého počasí byste totiž mohli vůz přenou na světlou barvu a pomoci mu tak odrážet část slunečního tepla, čímž by došlo ke snížení spotřeby klimatizace. A když se ochladí, můžete tento proces obrátit a pomoci tak akumulovat více tepla. Při použití barevného elektronického inkoustu byste si mohli měnit barvy podle libosti. Představený koncept ukázal vedle změny odstínu barvy např. funkci chytrého ukazatele nabití vozidla podle barvy karoserie.

Přenosný projektor Samsung The Freestyle

Na první pohled vypadá spíše jako reflektor než projektor. The Freestyle cílí na mladé a kombinuje hned několik funkcí. Vedle projektoru může fungovat jako přenosný reproduktor či třeba náladové osvětlení. Projektor tak bude mít svůj účel i v situacích, kdy si nepromítáte film či jiný obsah.

Obrázek: Nejlepší chytré technologie z CES 2022? Elektromobil měnící barvy i superrychlý router

Samsung The Freestyle můžete použít jako bezdrátový reproduktor i náladové osvětlení. V USA bude dostupné i napájení z žárovkové objímky. Foto: Se souhlasem Samsung

Samsung vsadil na dobrou konektivitu, snadné propojení s telefonem a především na možnost snadného otáčení a přizpůsobení obrazu. Díky otočnému stojanu můžete projektor snadno otočit na strop či stěnu. Obraz ve Full HD kvalitě se díky senzorům následně automaticky přizpůsobí.

Virtuální realita ke konzoli: Sony PlayStation VR2

Japonské Sony na letošním veletrhu CES oživilo oblíbenou platformu PlayStation VR. Nová náhlavní souprava PlayStation VR2 a ovladač Sense, které výrobce představil pro PlayStation 5, budou naplno využívat výpočetní výkon nové konzole a ve srovnání s předchozím modelem poskytnou lepší zážitek ve vyšším rozlišení.

Obrázek: Nejlepší chytré technologie z CES 2022? Elektromobil měnící barvy i superrychlý router

Nové ovladače Sense VR mají být přesnější. Foto: Se souhlasem Sony

Nová náhlavní souprava nabídne 4K OLED HDR displej a funkci sledování očí pro reálnější zážitek z hraní. Nové ovladače Sense VR od Sony zase nabízejí přesnější sledování pohybů, aniž by bylo nutné na hráče mířit kamerou, podobně jako ovladače, které najdete u náhlavní soupravy Oculus Quest 2 od Facebooku (Meta) s tím rozdílem, že Sony bude pro headset PlayStation VR2 vyžadovat propojení s konzolí kabelem.

Zdroj: CES 2022

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu