Po několika letech výzkumu a odmítnutí ze strany americké FDA dostává projekt mozkových implantátů Neuralink zelenou pro zahájení klinických testů na živých pacientech. Cesta k tomuto povolení však nebyla nikterak jednoduchá.
Před několika měsíci jsme v našem článku informovali o projektu Neuralink, který v roce 2016 světu představil slavný vizionář Elon Musk, a jehož cílem je vyvinout speciální mozkový implantát, kterým by prakticky mělo být možné upgradovat lidský mozek na další level. V ideálním případě by se pak vše mělo obejít bez nutnosti chirurgického zákroku. To, co by mohlo ještě nedávno znít jako fikce, se však možná již brzy stane skutečností.
Podezření na týrání zvířat
Cesta ke schválení testování mozkového čipu na lidech byla v mnoha aspektech poměrně trnitá, možná až pochybná. Společnost Neuralink Corporation, která za vývojem zařízení stojí, chtěla podle dostupných informací co nejdříve splnit všechny potřebné preklinické studie. Při testování Neuralinku na zvířatech však prý firma příliš nehleděla na utrpení či ztráty na životech testovacích subjektů, což mělo mít za následek úhyn vysokého počtu prasat, ovcí a opic. Ačkoliv šlo o neověřené informace, způsobily tyto zprávy napříč veřejností poměrně značný rozruch.
FDA situaci neprověřila, přesto poukázala na řadu dalších problémů
Když na začátku roku 2022 Muskova společnost žádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o povolení klinických studií poprvé, odešla s nepořízenou. O tomto neúspěchu přitom Neuralink Corporation veřejně příliš neinformoval, a informace o odmítnutí se tak dostaly do tisku teprve před několika týdny. Důvodem pak paradoxně nebylo výše zmíněné podezření na neetické zacházení s laboratorními zvířaty, ale spíše poukázání na některé bezpečnostní nedostatky na samotném zařízení. FDA pak kontrolu samotných laboratoří neprovedla, přestože k tomu měla dostatečnou pravomoc.
Musk vidí budoucnost Neuralinku pozitivně, nedořešeným otázkám navzdory
Není pochyb o tom, že schválení studií na lidských pacientech je pro projekt Neuralink významným skokem kupředu. Jedná se o první zařízení tohoto typu, které kdy FDA propustila do klinických studií. Je tedy pochopitelné, že se Elon Musk a jeho vědecký tým radují a věří, že Neuralink přinese lidem řadu neocenitelných výhod. I tak však nemá společnost úplně vyhráno.
Vyšetřování ohledně zacházení se zvířaty či pochybnému nakládání s experimentálními daty i přes povolení FDA probíhá na mnoha úrovních. Schválení testů na lidech navíc neznamená, že bude zařízení skutečně uvedeno na trh. Klinické studie samy o sobě mají několik fází, a v případě běžných léčiv je v průběhu testování vyřazeno až 90 % přípravků. Na případné výsledky si nyní navíc budeme muset nejspíš několik let počkat.