Nahradí notebooky výkonné stolní PC? Nové grafiky NVIDIA posouvají hranice možností

Notebooková řada GeForce RTX 30 posouvá hranice možností mobilních GPU. Vedle skvělého výkonu pro hraní her se nově zaměřuje na produktivitu a profesionální tvorbu. Tvůrci obsahu tak mohou naplno využít výkon stolního počítače v těle přenosného notebooku.

Grafici, střihači a tvůrci 3D obsahu mohou naplno těžit z možností nových GPU GeForce RTX 3070 Ti a RTX 3080 Ti, které si bez problémů poradí s prací ve 4K. Ačkoliv jde o laptopové karty, RTX 3080 Ti se bez problémů vyrovná desktopové RTX 3070, což bylo u notebookových čipů dříve nemyslitelné. Jak toho NVIDIA dosáhla? Nové čipy využívají umělou inteligenci Max-Q a dokáží tak efektivně zajišťovat maximální výkon, tichý provoz a minimální spotřebu.

Obrázek: Nahradí notebooky výkonné stolní PC? Nové grafiky NVIDIA posouvají hranice možností

Výkonný notebook může být tenký, lehký a výkonný. Nové technologie změnily podobu herních a profesionálních laptopů. Foto: NVIDIA

Jak funguje NVIDIA Max-Q využívající umělou inteligenci?

Umělá inteligence v tomto případě není pouhým buzzwordem. NVIDIA je předním výrobcem hardwaru pro AI a své čipy dodává napříč odvětvím. 4. generace NVIDIA Max-Q dokáže s jejím využitím chytře řídit vlastnosti notebooku tak, aby za každé situace nabídl co nejlepší výkon a parametry. AI optimalizuje výkon, kvalitu obrazu, spotřebu a teplotu tak, aby bylo zařízení maximálně rychlé a vydrželo na baterii fungovat co nejdéle. Výrobci díky tomu mohou přinášet na trh zařízení, která jsou nejen rychlejší, ale i výrazně tenčí a lehčí. Výkonné herní a profesionální notebooky pro tvůrce obsahu nemusí vážit několik kilogramů a být neohrabaně veliké.

Notebooky s Max-Q váží kolem 2 kg, jsou citelně tenčí, tišší a energeticky úspornější, než tradiční herní laptopy. To vše při zvládání náročných úkonů, jako je hraní her ve 4K nebo renderování videí. Umělá inteligence se za každé situace stará o to, aby z potenciálu zařízení vytěžila maximum.

Obrázek: Nahradí notebooky výkonné stolní PC? Nové grafiky NVIDIA posouvají hranice možností

Tenčí tělo, nižší váha a vysoký výkon. Max-Q přináší dlouho očekávanou změnu. Foto: NVIDIA

CPU Optimizer

Vyvážení spotřeby CPU a GPU je u přenosných počítačů zásadní pro dosažení co nejlepšího výkonu a výdrže na baterii. NVIDIA technologii Max-Q poprvé představila v roce 2017 a od té doby ji neustále vylepšuje. Díky spolupráci s výrobci CPU dokáže Max-Q efektivně řídit spotřebu procesoru a GPU tak, aby byla vždy více napájena ta komponenta, která je v dané situaci více potřeba.

Rapid Core Scaling

Funkci škálování jader (Rapid Core Scaling) ocení tvůrci obsahu, kteří pracují s náročnými aplikacemi typu Adobe Premiere Pro, Blender či Matlab. CPU díky ní využije přesně ta jádra, která aktuálně potřebuje, což umožní zvýšení jejich frekvence a tím pádem i výkonu při zachování nízké spotřeby.

Battery Boost 2.0

Výdrž na baterii byla jednou z největších nevýhod herních a výkonných pracovních notebooků. Technologie Battery Boost 2.0 dokáže díky umělé inteligenci v reálném čase řídit spotřebu zařízení a přinést tak až o 70 % delší výdrž na jedno nabití. AI se stará o zajištění co nejvyššího výkonu, FPS, kvality obrazu a co nejnižší spotřeby.

NVIDIA Studio cílí na tvůrce obsahu

Výkonné notebooky s GeForce RTX těží z ekosystému pro tvůrce NVIDIA Studio. V rámci něj čekají na tvůrce obsahu optimalizované ovladače s podporou hardwarové akcelerace pro více než 75 kreativních aplikací. Dále pak také aplikace NVIDIA Broadcast, která využívá umělou inteligenci ke zlepšení obrazu a zvuku při streamech či Canvas, kde lze s pomocí AI kreslit komplexní obrazy několika tahy myší. Tvůrci 3D obsahu pak mohou těžit z kolaboračního nástroje Omniverse.

V rámci série RTX 30 uvede NVIDIA ve spolupráci s partnery na 160 nových notebooků s GPU RTX 3080 Ti a RTX 3070 Ti. High-endové kousky představili značky Alienware, MSI, Asus či Razer. V nabídce se tak nachází rozmanité portfolio modelů od kompaktních 14″ notebooků po 17″ stroje pro pohodlnou tvorbu obsahu. Vodné jsou tak nejen pro hráče a tvůrce obsahu, ale i studenty pracující v náročných aplikacích.

Obrázek: Nahradí notebooky výkonné stolní PC? Nové grafiky NVIDIA posouvají hranice možností

Notebooků s novými čipy můžeme očekávat širokou škálu. Tvůrci obsahu i hráči si přijdou na své. Foto: NVIDIA

GeForce RTX 3080 Ti a RTX 3070 Ti

Řada 80 Ti poprvé zamířila do notebookového světa s GPU GeForce RTX 3080 Ti. Grafický akcelerátor staví na platformě Ampere a chlubí se rychlou 16GB GDDR6 pamětí. Díky tomu dokáže nabídnout vysoký výkon pro hraní současných her na maximální detaily, se zapnutým raytracingem, vysokým rozlišením a více než 60 FPS.

Nové GPU jsou o 70 % rychlejší než předchozí generace v podobě GeForce RTX 2070 SUPER.  Je také ideální pro hraní a používání náročných aplikací v rozlišení 1440p. Výsledky z benchmarků ukazují, že v oblasti renderování nemají čipy v současné době v přenosných počítačích srovnatelných rozměrů konkurenci.

Notebooky s grafikami RTX 3070 Ti a RTX 3080 Ti podporujícími ray-tracingem  jsou již v prodeji na českých e-shopech, například v herní sekci CZC.cz.

Jaký je výkon nových karet?

Nové grafické karty nabízí desktopový výkon v mobilním provedení. Vedle vylepšení AI došlo také k významnému nárůstu výkonu, který lze nejlépe sledovat v rámci profesionálních aplikací. NVIDIA v tomto směru v mnoha ohledech překonala i jinak opěvovaný čip M1 Max od Applu.

S ovladači NVIDIA Studio lze dosáhnout nejlepších výsledků v rámci profesionálních aplikací typu Blender či Autodesk. Díky hardwarově akcelerovanému raytracingu je rychlost renderování blesková. Unikátní je pro karty řady RTX také podpora renderování v reálném čase Redshift RT.

Obrázek: Nahradí notebooky výkonné stolní PC? Nové grafiky NVIDIA posouvají hranice možností

Renderování a pokročilé filmové triky lze s novou generací GPU NVIDIA snadno provádět  přímo v přenosném notebooku. Výkonný pracovní hardware tak nemusí ležet jen doma či v kanceláři na stole, ale je dostupný všude tam, kde je doopravdy potřeba.

Zdroje: NVIDIA

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty