Krade hesla i peníze z účtů: Co je malware a jak se ho zbavit?

Co je malware? Škodlivý software ohrožuje naše počítače i mobily na každém rohu. Hackeři jej využívají především ke svému obohacení a poškození napadené osoby. Krádeže peněz, odcizení hesel i zablokování celého zařízení nejsou výjimkou. Jak se proti malwaru bránit?

Výraz malware pochází z angličtiny, konkrétně pak z výrazu pro škodlivý program – „malicious-software“. Malware je velmi časté označení, ale v konkrétních případech může mít řadu podob. Do kategorie malwaru řadíme nejrůznější viry, trojské koně, rootkity, ransomware, spyware, key-loggery a adware. Obecně se dá říct, že jde o jakýkoliv škodlivý software.

Co je cílem malwaru?

Hackeři škodlivý kód používají k napadení koncových zařízení, jako jsou počítače, notebooky a mobily. Na mobilech získává malware v posledních letech na popularitě i díky faktu, že se již prakticky jedná o malé počítače s plnohodnotným operačním systémem a vysokým výkonem. Navíc na nich mají uživatelé citlivé a intimní informace, přístupy do bankovnictví či uložená hesla.

Obrázek: Krade hesla i peníze z účtů: Co je malware a jak se ho zbavit?

Škodlivý software cílí na různá zařízení včetně mobilů a počítačů. V ohrožení nejsou jen koncoví uživatelé, ale i firmy a instituce. Foto: Freepik

Před malwarem tak dnes neuniknou hlavně uživatelé Windows, macOS, iOS či Androidu. Obecně totiž platí, že útočníci reagují na situaci na trhu a snaží se cílit na co nejpočetnější skupiny uživatelů. Právě tyto platformy pak patří mezi ty nejpoužívanější. Malware však může být i vytvořen na míru pro prakticky jakoukoliv konkrétní platformu či zařízení.

Častým cílem malwaru je získání přístupu do konkrétního zařízení a získání citlivých údajů, jako jsou hesla, osobní informace a čísla platebních karet. Obecně platí, že se útočníci snaží díky malwaru vydělat, nebo poškodit druhou stranu. Tyto dvě aktivity jdou poté mnohdy ruku v ruce.

Jak se malware šíří?

Šíření malwaru probíhá nejčastěji prostřednictvím sítě internet. Velmi oblíbené je šíření malwaru e-mailem s bezpečně se tvářící přílohou, nebo ukrytí malwaru do napadených internetových stránek, programů a her. Prakticky jakákoliv data či instalační soubory mohou být infikována malwarem. Takto infikované soubory se mohou šířit prostřednictvím fyzických médií, jako jsou flashdisky, paměťové karty a externí disky.

Na mobilních zařízeních se malware nejčastěji šíří instalačními soubory z neoriginálních zdrojů, ale často se malware dostane i do oficiálních obchodů typu Google Play. Platí zde, že opatrnost se vyplácí a neznámé zdroje a soubory není radno otevírat. Napadené zařízení se totiž může samo začít podílet na šíření malwaru bez vědomí uživatele.

Jak poznat malware?

Hrozby se z principu svého fungování snaží zůstat co nejdéle skryté. I proto uživatel jen málokdy na první pohled sám pozná, že je něco v nepořádku. Mezi viditelné projevy patří zpomalení zařízení, vyskakování reklam, mizení souborů, rozesílání spamu a podivné chování zařízení. Pokud máte podezření, můžete zařízení otestovat antimalwarovým programem.

Obrázek: Krade hesla i peníze z účtů: Co je malware a jak se ho zbavit?

Bezpečnostní aplikace, kterým v Česku většinou říkáme antiviry, mají stále svou důležitou roli v ochraně uživatelů. Foto: Pixabay

Detekcí a odhalováním malwaru se zabývá řada firem, z nichž řada vznikla na našem území. Mezi nejznámější patří český Avast, slovenský ESET, ruský Kaspersky či třeba americký Symantec nebo McAfee spadající pod Intel. Společností, které se malwarem a jeho detekcí zabývají, je celá řada a častokrát jsou jejich aktivity mnohem širší – pokrývají celou oblast kybernetické bezpečnosti od koncových uživatelů po ochranu korporací a infrastruktury.

Malware je možné detekovat specializovaným antimalwarovým softwarem, pro který se v našich končinách vžilo označení antivirus. Např. operační systém Windows, jakožto historicky nejčastější cíl malwarových útoků, má antivirový software Windows Defender předinstalovaný. Nahradit jej samozřejmě lze řadou placených i bezplatných řešení. Specializované aplikace využívají řadu technik pro odhalování malwaru a jeho chování.

Jak odstranit malware z mobilu a PC?

Pokud máte podezření, že je vaše zařízení v nepořádku, můžete nainstalovat řešení od některé ze zmíněných společností výše. Většina nabízí bezplatný nástroj pro kontrolu a odstranění malwaru ze zařízení. Globálně patří mezi nejpopulárnější řešení Avast, který si získal stovky milionů uživatelů po celém světě, čemuž pomohla i akvizice společnosti AVG.

Na mobilních zařízeních stačí v obchodu s aplikacemi vyhledat slovo „malware“ a nainstalovat některou z nejpopulárnějších aplikací. Většinou jsou si velmi podobné a liší se licencí – některé jsou zdarma, jiné se zkušební dobou na vyzkoušení či s omezenými funkcemi. Dobrým vodítkem jsou uživatelská hodnocení a počty stažení.

Obrázek: Krade hesla i peníze z účtů: Co je malware a jak se ho zbavit?

Antivirové aplikace na mobil nabízí stejné společnosti, jako ty na PC. Foto: Pixabay

Po instalaci nabízí antimalwarové nástroje možnost kontroly zařízení. Kontrolu doporučujeme provádět pravidelně. I díky tomu můžete případnou nákazu odhalit a odstranit včas. Obecně platí, že nástroje kombinují ochranu v reálném čase s pravidelnými hloubkovými kontrolami. Program tak na pozadí neustále kontroluje, zda se s vaším zařízením neděje něco podezřelého.

Nejlepší bezplatný antivirus máte v PC a možná o tom nevíte: Windows Defender porazil placená řešení. Trojské koně kradou hesla uložená v prohlížečích. Jak se bránit? A další články o malwaru na inSmart.cz.

Jak se chránit?

Využívání bezpečnostních aplikací by mělo být samozřejmostí. Důležité je však i samotné chování uživatele. Co tedy na mobilu a počítači nedělat?

  1. Používejte anti-malwarový/antivirový nástroj s funkcí ochrany v reálném čase.
  2. Pokud jej z nějakého důvodu nechcete, provádějte alespoň pravidelně kontrolu specializovaným nástrojem.
  3. Aplikace instalujte pouze z ověřených zdrojů jako jsou obchody Google Play a App Store, případně z oficiálních stránek vývojářů.
  4. Neotevírejte pochybné přílohy z neznámých e-mailových adres.
  5. Neklikejte na podezřelé adresy a odkazy.
  6. Na zařízení používejte bezpečné heslo a pravidelně jej měňte.
  7. Pravidelně zálohujte důležitá data. Oceníte to především při napadení malwarem označovaným jako ransomware, který maže a šifruje data na disku.

Při dodržení zmíněných zásad je šance, že se nakazíte malwarem výrazně nižší. Antimalwarové nástroje se postarají o ochranu před napadením a obezřetným chováním riziko výrazně eliminujete.

Co dělat při nákaze malwarem?

I kdyby k nákaze zařízení došlo, nemusíte se hned děsit. Důležité je jeho vyčištění za pomoci specializovaných nástrojů. Dejte si však pozor na přehnanou snahu o zabezpečení a nevyužívejte vícero antivirových nástrojů zároveň, může to být spíše kontraproduktivní.

Mezi ty nejlepší a bezplatné podle testů patří lokální řešení v podobě ESET Online Scanner a Avast Free Antivirus. Doporučit lze ze zkušenosti i řešení společnosti Avira. Na mobilech dominují opět Avast a AVG antivirus, které používá přes 200 milionů uživatelů jen na Androidu.

Prevence je obecně levnější než řešení škod. Podívejte se proto na body výše a zamyslete se, zda pro svou ochranu skutečně děláte alespoň nezbytné minimum.

V dalším dílu našeho bezpečnostního seriálu se blíže podíváme na specializovaný poddruh malwaru – ransomware – a útoky nejen na české nemocnice.

Úvodní fotografie: Freepik

Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Obrázek: Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obrázek: Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Obrázek: 5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním