Krade hesla i peníze z účtů: Co je malware a jak se ho zbavit?

Co je malware? Škodlivý software ohrožuje naše počítače i mobily na každém rohu. Hackeři jej využívají především ke svému obohacení a poškození napadené osoby. Krádeže peněz, odcizení hesel i zablokování celého zařízení nejsou výjimkou. Jak se proti malwaru bránit?

Výraz malware pochází z angličtiny, konkrétně pak z výrazu pro škodlivý program – „malicious-software“. Malware je velmi časté označení, ale v konkrétních případech může mít řadu podob. Do kategorie malwaru řadíme nejrůznější viry, trojské koně, rootkity, ransomware, spyware, key-loggery a adware. Obecně se dá říct, že jde o jakýkoliv škodlivý software.

Co je cílem malwaru?

Hackeři škodlivý kód používají k napadení koncových zařízení, jako jsou počítače, notebooky a mobily. Na mobilech získává malware v posledních letech na popularitě i díky faktu, že se již prakticky jedná o malé počítače s plnohodnotným operačním systémem a vysokým výkonem. Navíc na nich mají uživatelé citlivé a intimní informace, přístupy do bankovnictví či uložená hesla.

Obrázek: Krade hesla i peníze z účtů: Co je malware a jak se ho zbavit?

Škodlivý software cílí na různá zařízení včetně mobilů a počítačů. V ohrožení nejsou jen koncoví uživatelé, ale i firmy a instituce. Foto: Freepik

Před malwarem tak dnes neuniknou hlavně uživatelé Windows, macOS, iOS či Androidu. Obecně totiž platí, že útočníci reagují na situaci na trhu a snaží se cílit na co nejpočetnější skupiny uživatelů. Právě tyto platformy pak patří mezi ty nejpoužívanější. Malware však může být i vytvořen na míru pro prakticky jakoukoliv konkrétní platformu či zařízení.

Častým cílem malwaru je získání přístupu do konkrétního zařízení a získání citlivých údajů, jako jsou hesla, osobní informace a čísla platebních karet. Obecně platí, že se útočníci snaží díky malwaru vydělat, nebo poškodit druhou stranu. Tyto dvě aktivity jdou poté mnohdy ruku v ruce.

Jak se malware šíří?

Šíření malwaru probíhá nejčastěji prostřednictvím sítě internet. Velmi oblíbené je šíření malwaru e-mailem s bezpečně se tvářící přílohou, nebo ukrytí malwaru do napadených internetových stránek, programů a her. Prakticky jakákoliv data či instalační soubory mohou být infikována malwarem. Takto infikované soubory se mohou šířit prostřednictvím fyzických médií, jako jsou flashdisky, paměťové karty a externí disky.

Na mobilních zařízeních se malware nejčastěji šíří instalačními soubory z neoriginálních zdrojů, ale často se malware dostane i do oficiálních obchodů typu Google Play. Platí zde, že opatrnost se vyplácí a neznámé zdroje a soubory není radno otevírat. Napadené zařízení se totiž může samo začít podílet na šíření malwaru bez vědomí uživatele.

Jak poznat malware?

Hrozby se z principu svého fungování snaží zůstat co nejdéle skryté. I proto uživatel jen málokdy na první pohled sám pozná, že je něco v nepořádku. Mezi viditelné projevy patří zpomalení zařízení, vyskakování reklam, mizení souborů, rozesílání spamu a podivné chování zařízení. Pokud máte podezření, můžete zařízení otestovat antimalwarovým programem.

Obrázek: Krade hesla i peníze z účtů: Co je malware a jak se ho zbavit?

Bezpečnostní aplikace, kterým v Česku většinou říkáme antiviry, mají stále svou důležitou roli v ochraně uživatelů. Foto: Pixabay

Detekcí a odhalováním malwaru se zabývá řada firem, z nichž řada vznikla na našem území. Mezi nejznámější patří český Avast, slovenský ESET, ruský Kaspersky či třeba americký Symantec nebo McAfee spadající pod Intel. Společností, které se malwarem a jeho detekcí zabývají, je celá řada a častokrát jsou jejich aktivity mnohem širší – pokrývají celou oblast kybernetické bezpečnosti od koncových uživatelů po ochranu korporací a infrastruktury.

Malware je možné detekovat specializovaným antimalwarovým softwarem, pro který se v našich končinách vžilo označení antivirus. Např. operační systém Windows, jakožto historicky nejčastější cíl malwarových útoků, má antivirový software Windows Defender předinstalovaný. Nahradit jej samozřejmě lze řadou placených i bezplatných řešení. Specializované aplikace využívají řadu technik pro odhalování malwaru a jeho chování.

Jak odstranit malware z mobilu a PC?

Pokud máte podezření, že je vaše zařízení v nepořádku, můžete nainstalovat řešení od některé ze zmíněných společností výše. Většina nabízí bezplatný nástroj pro kontrolu a odstranění malwaru ze zařízení. Globálně patří mezi nejpopulárnější řešení Avast, který si získal stovky milionů uživatelů po celém světě, čemuž pomohla i akvizice společnosti AVG.

Na mobilních zařízeních stačí v obchodu s aplikacemi vyhledat slovo „malware“ a nainstalovat některou z nejpopulárnějších aplikací. Většinou jsou si velmi podobné a liší se licencí – některé jsou zdarma, jiné se zkušební dobou na vyzkoušení či s omezenými funkcemi. Dobrým vodítkem jsou uživatelská hodnocení a počty stažení.

Obrázek: Krade hesla i peníze z účtů: Co je malware a jak se ho zbavit?

Antivirové aplikace na mobil nabízí stejné společnosti, jako ty na PC. Foto: Pixabay

Po instalaci nabízí antimalwarové nástroje možnost kontroly zařízení. Kontrolu doporučujeme provádět pravidelně. I díky tomu můžete případnou nákazu odhalit a odstranit včas. Obecně platí, že nástroje kombinují ochranu v reálném čase s pravidelnými hloubkovými kontrolami. Program tak na pozadí neustále kontroluje, zda se s vaším zařízením neděje něco podezřelého.

Nejlepší bezplatný antivirus máte v PC a možná o tom nevíte: Windows Defender porazil placená řešení. Trojské koně kradou hesla uložená v prohlížečích. Jak se bránit? A další články o malwaru na inSmart.cz.

Jak se chránit?

Využívání bezpečnostních aplikací by mělo být samozřejmostí. Důležité je však i samotné chování uživatele. Co tedy na mobilu a počítači nedělat?

  1. Používejte anti-malwarový/antivirový nástroj s funkcí ochrany v reálném čase.
  2. Pokud jej z nějakého důvodu nechcete, provádějte alespoň pravidelně kontrolu specializovaným nástrojem.
  3. Aplikace instalujte pouze z ověřených zdrojů jako jsou obchody Google Play a App Store, případně z oficiálních stránek vývojářů.
  4. Neotevírejte pochybné přílohy z neznámých e-mailových adres.
  5. Neklikejte na podezřelé adresy a odkazy.
  6. Na zařízení používejte bezpečné heslo a pravidelně jej měňte.
  7. Pravidelně zálohujte důležitá data. Oceníte to především při napadení malwarem označovaným jako ransomware, který maže a šifruje data na disku.

Při dodržení zmíněných zásad je šance, že se nakazíte malwarem výrazně nižší. Antimalwarové nástroje se postarají o ochranu před napadením a obezřetným chováním riziko výrazně eliminujete.

Co dělat při nákaze malwarem?

I kdyby k nákaze zařízení došlo, nemusíte se hned děsit. Důležité je jeho vyčištění za pomoci specializovaných nástrojů. Dejte si však pozor na přehnanou snahu o zabezpečení a nevyužívejte vícero antivirových nástrojů zároveň, může to být spíše kontraproduktivní.

Mezi ty nejlepší a bezplatné podle testů patří lokální řešení v podobě ESET Online Scanner a Avast Free Antivirus. Doporučit lze ze zkušenosti i řešení společnosti Avira. Na mobilech dominují opět Avast a AVG antivirus, které používá přes 200 milionů uživatelů jen na Androidu.

Prevence je obecně levnější než řešení škod. Podívejte se proto na body výše a zamyslete se, zda pro svou ochranu skutečně děláte alespoň nezbytné minimum.

V dalším dílu našeho bezpečnostního seriálu se blíže podíváme na specializovaný poddruh malwaru – ransomware – a útoky nejen na české nemocnice.

Úvodní fotografie: Freepik

Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?