Američtí vědci vyvinuli technologii pro sluchátka schopnou potlačovat, ztišovat nebo zesilovat různě vzdálené zvuky v okolí. Svého majitele obrazně řečeno uzavřou do izolované zvukové bubliny upravitelné podle jeho preferencí. Odborníci chtějí založit start-up a technologii dostat na trh.
Představte si, že vás při práci v kanceláři ruší okolí, a tak si nasadíte sluchátka, abyste otravné zvuky potlačili. Mezitím přijde k vašemu pracovnímu stolu kolega a na něco se vás zeptá. Slyšíte ho dobře a zřetelně, aniž byste si museli sluchátka sundat.
Nebo si představte, že sedíte v restauraci a nevyhovuje vám hudba znějící z reproduktorů. Nasadíte si sluchátka a posloucháte vlastní hudbu. Tu pouštěnou v podniku neslyšíte, ale svým přátelům rozumíte dobře. Brzy to možná bude realita.
Američtí vědci z Washingtonské univerzity podle serveru Mirage News vyvinuli prototyp technologie se strojovým učením, které je nyní ve fázi tzv. proof-of-concept, jež umožní uživateli ovládat a kontrolovat okolní zvuky.
Systém umělé inteligence (AI) identifikuje podle studie publikované v časopisu Nature Electronic vzdálenost pro každý zdroj zvuku v místnosti a dokáže každý vjem zpracovat v reálném čase. Prototyp se skládá z technologie AI a sluchátek na potlačení zvuku.
Sluchátka se selektivním potlačením okolních zvuků
Prototyp lze popsat jako sluchátka (ve studii připojená k počítači) vybavená šesti zabudovanými mikrofony. Odborníci k mikrofonům nechali doléhat různé zvuky a systém je pak dokázal potlačovat a naopak zesilovat dle potřeby, napsal server Futurity.
Schopnost zesilovat nebo zeslabovat zvuky u sluchátek není úplně nová, dokážou to dnes stovky produktů napříč trhem. Ale ne tak efektivně a kvalita se mezi modely výrazně liší. Novinka umí zesílit nebo zeslabit zvuk přicházející z konkrétního směru.
Nedokážou však upravit více zvuků přicházejících z různých směrů najednou. Pokud uživatel otočí hlavu od daného zvuku, funkce není tak účinná. Sluchátka amerických vědců však určují vzdálenosti jednotlivých zvuků a umožňují je upravovat dle libosti.
Tým chce založit vlastní start-up a nabízet technologii jako univerzální základ pro chytrá sluchátka nové generace. Problém spočívá v tom, že otestoval technologii pouze ve vnitřních prostorech a není jasné, jak by fungovala venku, kde je více hůře čitelných zvuků.