Najděte levné letenky díky umělé inteligenci: Vyzkoušeli jsme český plugin Kiwi.com pro ChatGPT

Umělá inteligence už dnes bez problémů naplánuje dovolenou snů, dá vám tipy na zajímavé lokality a dokonce vám pomůže najít nejlevnější letenky. Jak využít plugin od českého vyhledávače letenek kiwi.com v prostředí ChatGPT a nalézt ideální letenky?

Umělá inteligence v současné době exceluje vedle programování a generování obrázků také v oblasti práce s přirozeným jazykem. Není tedy překvapením, že si dobře poradí i s takovým úkonem, jako je vyhledávání letenek. Stačí jí popsat své představy a o porovnání nabídek už se postará AI.

Obrázek: Najděte levné letenky díky umělé inteligenci: Vyzkoušeli jsme český plugin Kiwi.com pro ChatGPT

Vyhledávání letenek s umělou inteligencí má podobu chatu. Můžete jí své požadavky říct, napsat, nebo ji nechat projít váš kalendář a připravit cestu na základě plánů v něm. Foto: AI DALL-E

Jak asi víte, ChatGPT sama o sobě nemá k datům o blížících se letech přístup. Umí sice díky napojení na Bing přistupovat k webovým stránkám, ale komplexnější práce s nimi je zatím mimo její možnosti. Musíte k AI tedy data ohledně letů nějak dostat. A právě k tomu mj. slouží pluginy v placeném plánu ChatGPT.

Vyhledávání letenek s umělou inteligencí

Jednou z firem, které se jako první rozhodly připravit plugin pro ChatGPT od OpenAI, je český vyhledávač letenek kiwi.com. Kdokoliv, kdo používá placenou verzi ChatGPT, nyní může snadno vyhledat požadované letenky textovým příkazem podobně, jako kdyby chatoval s kamarádem. V redakci jsme se rozhodli funkci vyhledávání letenek v prostředí ChatGPT vyzkoušet v praxi a zjistit co dokáže a kde má své limity.

Předpokladem pro využití ChatGPT k vyhledávání letenek je pořízení placené verze služby. Plán Plus vychází měsíčně na sympatických 20 USD (cca 450 Kč), což je vzhledem k funkcím a možnostem chytřejšího jazykového modelu v mnoha ohledech směšná částka.

Jak aktivovat kiwi.com plugin v ChatGPT?

Po přihlášení do prostředí ChatGPT je potřeba aktivovat přístup k pluginům a následně i plugin samotný. Funkci pluginů najdete po kliknutí na své jméno v levém dolním rohu služby. Vyberte volbu „Settings & Beta“ a v okně následně vyberte volbu „Beta features“. Aktivujte položku „Plugins“ a zavřete okno.

Aktivace pluginů je prvním krokem, který vás před instalací pluginů nemine. Foto: Redakce inSmart.cz

Následně je potřeba nainstalovat plugin kiwi.com. Jak na to?

 1. Otevřete nový chat a v levém horním rohu klidněte na vyjížděcí menu pro volbu jazykového modelu, v našem případě s nápisem „ChatGPT 4“. Zobrazený text se bude lišit podle toho, jaký model jste použili naposledy.
 2. Zobrazí se vyjížděcí roletka s volbou jazykového modelu a zde najdete položku „Plugins“.
 3. V okně přibude pole s výběrem pluginu a hláškou, že zatím nemáte žádný plugin nainstalovaný. Po kliknutí sjeďte dolů a vyberte volbu „Plugins store“.
 4. Otevře se katalog s pluginy. Do vyhledávání napište „kiwi.com“ a chvíli počkejte. Zobrazí se vám plugin kiwi.com a možnost instalace. Klikněte na „Install“.
 5. Po dokončení instalace můžete katalog zavřít a plugin kiwi.com uvidíte v horní části chatu vedle aktivního jazykového modelu jako aktivovaný. Pokud ne, klikněte na danou položku a kiwi.com z ní vyberte.
Obrázek: Najděte levné letenky díky umělé inteligenci: Vyzkoušeli jsme český plugin Kiwi.com pro ChatGPT

Plugin od kiwi.com je dostupný zdarma. Jde vlastně o jednoduchý přístup do API, díky kterému může ChatGPT pracovat s informacemi o dostupných letech a jejich cenách. Foto: Redakce inSmart.cz

Nyní máte vše potřebné k tomu, abyste mohli snadno vyhledat letenky prostřednictvím kiwi.com a ChatGPT.

Vyhledávání letenek v ChatGPT

Pokud jste někdy nakupovali letenky, pravděpodobně jste zvolili některý z vyhledávačů, nebo navštívili přímo stránky konkrétních aerolinek. Tak či onak jste při vyhledávání potřebovali vědět alespoň základní informace ve stylu kdy a kam chcete letět. Jinak tomu není ani při hledání s ChatGPT. Zde je však možností více díky AI, která s vámi dokáže probrat nejen náležitosti samotné cesty, ale také poradí ohledně zajímavých destinací či dopravy.

Obrázek: Najděte levné letenky díky umělé inteligenci: Vyzkoušeli jsme český plugin Kiwi.com pro ChatGPT

Vaše zadání nemusí být jednoznačné. Jazykový model však velmi dobře pochopí, co jste tím chtěli říct. Foto: Redakce inSmart.cz

Výhodou zkrátka je, že AI pochopí vámi psaný text dokáže s ním pracovat. Nemusíte tedy prvoplánově napsat „Chtěl bych 25. ledna 2024 letět z Prahy do Londýna. Najdi mi nejlevnější let bez přestupů. 2. února chci z Londýna přeletět do Vídně. Poletím sám.“, ale můžete si s AI nejprve popovídat o tom, jaké destinace vám doporučuje, jaké období je pro návštěvu místa ideální a až poté ji nechat najít vhodné letenky.

Tipy na zajímavé prompty

Způsobů, jak se AI v tomto případě zeptat, jsou tisíce. My jsme pro vás vybrali jen některé z nich. Je však jen na vás, jak dlouhé či krátké vaše konverzace s ChatGPT budou. Pokud ji však vezmete jako parťáka pro plánování další cesty, určitě toho nebudete litovat.

 1. Najdi nejlevnější letenky z {město A} do {město B} s odletem 15. února a návratem 25. února. Hledej lety bez přestupů.
 2. Najdi nejlevnější letenky z {město A} do {město B} v {měsíc}. Hledej lety s maximálně jedním přestupem. 
  • Nebojte se mít konkrétní a specifické požadavky. Čím lepší a přesnější bude vaše zadání, tím lepší bude výstup.
 3. Najdi, z jakého letiště ve střední Evropě jsou nejlevnější letenky do Barcelony v únoru 2024.
  • AI sama pochopí, která letiště do oblasti spadají a zadá je jako parametr do vyhledávání. Ušetříte tak čas s vypisováním vhodných letišť.
 4. Najdi nejlevnější letenky z Prahy na třídenní výlet od 15.-17. března. Půjde o prodloužený víkend. Chtěl bych se podívat k moři.
  • Pokud nemáte fantazii, ale chtěli byste někam vyrazit, může být ChatGPT s pluginem od kiwi.com zajímavou volbou.
 5. Plánuji cestu po Evropě. Cestou se zastavím v Rakousku, dále ve Francii a následně v Itálii. Vyrážet budu z Prahy. Cestu plánuji na dva týdny v únoru a chtěl bych na každém místě zůstat alespoň 3 dny.
Obrázek: Najděte levné letenky díky umělé inteligenci: Vyzkoušeli jsme český plugin Kiwi.com pro ChatGPT

Chat je možné dále rozvíjet. ChatGPT vám vrátí nejen informace o letech, ale i odkazy směřující na nákup letenek na kiwi.com. Foto: Redakce inSmart.cz

Obrázek: Najděte levné letenky díky umělé inteligenci: Vyzkoušeli jsme český plugin Kiwi.com pro ChatGPT

Naplánování cesty není pro ChatGPT problém. Foto: Redakce inSmart.cz

Ukázky výstupů (po kliknutí se otevře přímo chat v ChatGPT):

Co ChatGPT s pluginem kiwi.com zatím neumí? Nutno podotknout, že vyhledávání zatím není dokonalé. Může se stát, že AI komplexnější konverzaci špatně pochopí a nabídne vám jiné lety než jste chtěli. Stačí však malé upřesnění a obratem vám nabídne relevantní odpovědi. Oproti zdlouhavému čekání na odpověď člověka je celý proces o poznání rychlejší.

AI vám zatím také neumožní provést samotný nákup letenek. Jde o funkci, která v budoucnu nebude problémem, ale nyní je z pochopitelných důvodů nedostupná. Do budoucna jí však technicky nic nebrání.

Blížíme se mílovými kroky době, kdy do chatu napíšete či pouze řeknete své potřeby a AI je vyřeší.

Jak vše technicky funguje?

Pokud vás zajímají technické detaily, tohle je kapitola pro vás. Jak padlo výše, pluginy typu kiwi.com pro ChatGPT jsou vlastně přístupem do API, díky kterému může jazykový model získat přístup k dalším datům. V tomto případě jde o informace ohledně letů a letenek.

Proč byste měli použít pro vyhledávání letenek ChatGPT? V mnoha ohledech je výsledek velmi podobný či dokonce stejný jako na webu. Rozdílem jsou možnosti kolem, kdy ChatGPT připraví vhodný dotaz na portál kiwi.com za vás. Můžete se s ní bavit v přirozeném jazyce, nebo jí jen nakopírovat komunikaci s kamarádem. A ona pochopí co má hledat a pošle dotaz na kiwi.com či jinou externí službu.

Obrázek: Najděte levné letenky díky umělé inteligenci: Vyzkoušeli jsme český plugin Kiwi.com pro ChatGPT

Ukázka dotazu, který ChatGPT na základě konverzace posílá do kiwi.com. Foto: Redakce inSmart.cz

Jak takový dotaz vypadá? V případě jednoduchého promptu, kdy jsme ChatGPT řekli, aby našla lety z letišť ve střední Evropě, sama automaticky doplní o jaká letiště jde. Dotaz na API kiwi.com vypadal následovně:

{ „fly_from“: „VIE,BUD,PRG,WAW,ZAG,BTS“,
„fly_to“: „BCN“,
„depart_after“: „2024-02-01T00:00“,
„depart_before“: „2024-02-28T23:59“,
„locale“: „en“,
„currency“: „EUR“ }

Obrázek: Najděte levné letenky díky umělé inteligenci: Vyzkoušeli jsme český plugin Kiwi.com pro ChatGPT

Vyhledat letenky přes portál typu kiwi.com není složité. Pokud se však zamyslíte nad budoucností, kdy bude umělá inteligence vaším asistentem doslova na každém kroku, dává podobná implementace smysl. Foto: Redakce inSmart.cz

Pokud ChatGPT řekneme, že chceme cenu v Kč, změní se měna apod. Zajímavé zde např. je, že letiště v Záhřebu je podle ChatGPT ve střední Evropě, což je samozřejmě nesmysl.

Jaká je budoucnost vyhledávání letenek?

Do budoucna lze předpokládat, že bude vyhledávání letenek rozšířeno o další možnosti. AI jako taková se postupem času stane pomocníkem a asistentem, který za nás bude řešit každodenní úkony. Není tedy složité si představit, že by vedle vyhledání letenek mohla AI letenky také rovnou zakoupit, uložit nám připomínku do kalendáře a připravit seznam zajímavých míst, které lze v dané destinaci navštívit. Snadné je díky napojení na API dopravců také vyhledání dopravních prostředků či hotelů.

Obrázek: Najděte levné letenky díky umělé inteligenci: Vyzkoušeli jsme český plugin Kiwi.com pro ChatGPT

AI v mobilu, AI v počítači, AI všude. Ať se nám to líbí nebo ne, bude tu s námi čím dál častěji. Zatím není dokonalá, ale už nyní umí být užitečná. Foto: Redakce inSmart.cz

Využití ChatGPT a pluginů, jako je ten od Kiwi.com, naznačuje budoucí směr, kterým se může ubírat nákup letenek, dárků či každodenních potřeb a potravin. AI nám každým dnem dokazuje, že pokud některou z činností provozujeme v digitálním světě, zvládne ji bez problémů vykonávat také. A co se týče schopností AI, tak jsme stále na začátku a to nejzajímavější teprve čeká…

Zdroj: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty