Co se stalo po Velkém třesku?

Jak vesmír začal – a možná jak skončí? O velkém, temném a vlastně vcelku prázdném vesmíru, v němž žijeme, víme stále relativně málo.

Vysoká teplota a vysoká hustota. Tuto informaci zná většina z nás, fanoušci seriálu Teorie Velkého třesku třeba z chytlavé znělky pořadu. Ale podrobnější detaily není tak jednoduché odhalit. Komplexní modelování na rychlých počítačích a experimenty v urychlovači částic v CERNu nám však pomalu roztahují závěsy, za nimiž se skrývá poznání o vzniku všeho.

Obrázek: Co se stalo po Velkém třesku?

Zdroj: Universe Today

Základem je částicová fyzika a standardní kosmologický model. Hmota, z níž následně vše vzniklo, se měla objevit několik prvních mikrosekund po Velkém třesku. Jak, to nevíme, a není jasné, zda to kdy budeme schopni vůbec zjistit. Je to mimochodem zajímavá otázka, protože představuje možné propojení náboženství a vědy; i Velký třesk musel nějak vzniknout. Jak vznikne něco z ničeho? Na to existuje celá řada teorií (často se operuje s teorií strun), nicméně zatím víme příliš málo.

Tajemství primordiální kosmické polévky

Prvotní interakce po Velkém třesku zprostředkovaly dle současných teorií kvarky. Elementární částice, ze kterých se skládají hadrony – protony a neutrony. Tyto částice mají poloviční spin, řadí se tak mezi fermiony, a spolu s leptony a kalibračními bosony jde o nejmenší známé částice, z nichž se skládá hmota. Tyto kvarky interagovaly s „mořem“ gluonů; další elementární částice, které jsou schopny vytvářet vazby nebo protony a neutrony.

Obrázek: Co se stalo po Velkém třesku?

Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Z této primordiální polévky vznikla směsice kvarko-gluonové plazmy, ve zkratce QGP (Quark-Gluon Plasma). Chování QGP vysvětluje kvantová chromodynamika, které dnes už rozumíme docela dobře; matematika, která však její výpočty doprovází, jsou extrémně komplexní. Ani se superpočítači není jednoduché vypočítat interakci mezi hustými svazky kvarků a gluonů.

Proto v tomto výzkumu pomáhá Velký hadronový urychlovač ve švýcarském CERNu. Celý proces je dost jednodušší, když vědci mohou pozorovat srážky částic v rychlostech blízkých rychlosti světla. Díky tomu jsou totiž schopni na velmi krátký okamžik vytvořit tuto pradávnou kvarko-gluonovou polévku. Projekt ALICE Collaboration se na tyto kolize přímo zaměřil za účelem prostudovat QGP a související přeměnu plazmy v hadrony, jádro atomů.

Obrázek: Co se stalo po Velkém třesku?

Umělcova představa pulsaru se znázorněním gravitačních vln. Zdroj: NASA/S. Pineault, DRAO

Jedním z nejpřekvapivějších zjištění byl objev, že se QGP nechová jako hustý plyn, což vědci očekávali, neboť je to u plazmy běžné; místo toho připomíná spíše tekutinu ne nepodobnou vodě. Je to rozdíl v zásadě drobný, ale pro další průlomy v našem poznání vesmíru kritický.

Tušíme tedy zase o trochu víc, co se po Velkém třesku stalo. Tedy, pokud je obecná teorie relativity alespoň zběžně správně, a zda se vědci někde nespletli, nepřepočítali nebo zda není všechno úplně jinak vlivem kvantové mechaniky. Ach, ty krásy vědy.

Zdroj: Universe Today

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
WannabeeP

AI zatiaľ neexistuje.
A každá armáda, ktorá použije AI pri vývoji zbraní by mala byť prehlásená za zločineckú organizáciu.

Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním