Nejen Česká republika, ale i celý zbytek světa se zpomalil; místy, zdá se, se skoro až zastavil. Spousta z nás nyní bude trávit naprostou většinu svého dne doma, včetně pracovní doby.
Karanténa v době pandemie samozřejmě není nic příjemného, nicméně v ní lze najít i pozitiva, o nichž už jsme psali. Jednou z možností, jak čas vyplnit, jsou také videohry.
Dobře, ale jaké? Toť otázka; současný výběr je opravdu široký a ač zkušený hráč se v nabídce dokáže vyznat, tak pro ty, kteří se k hrám často nedostanou nebo dokonce něco takového zkouší poprvé, hodí se určitá výpomoc.
Několik našich oblíbených her vám nyní přinášíme. Vybrali jsme je podle osobní preference a roztřídili do několika skupin.
Co si zahrát na starém počítači?
Ne každý má doma výkonný a rychlý stolní počítač; těch je stále méně a mnozí si vystačí s kancelářským laptopem, někdy ani to ne.
Ani slabší stroje však netrpí nedostatek her. Doporučit pro méně výkonná zařízení můžeme třeba nestárnoucí klasiku Heroes of Might & Magic 3, legendární tahovou strategii. Koupit se dá dost levně. Pozor: Nesahejte po verzi HD, která nabízí pouze původní hru bez rozšíření s o něco lepším rozlišením a všeobecně není příliš povedeným produktem. Místo toho zvolte, ideálně, variantu Complete. Ideální je distribuce platformy GoG, která si dává záležet na tom, aby staré hry šly spustit i na nových zařízeních.
Další možnost jsou pixelartové adventury. Těch je celá řada, z novějších kousků lze doporučit díla studia Wadjet Eye Games nebo okouzlující série The Last Door.
Samozřejmě, spustit lze i všemožné starší hry od RPG typu Planescape: Torment nebo třeba legendární adventuru Riven. V oblasti multiplayerových her je to trochu horší, řada má značné nároky na grafický výkon, ale obzvláště u MMORPG lze najít dostatek her. A u stříleček? No, skoro na všem jde dnes spustit CS:GO.
Co si zahrát na mobilu?
Ach, mobilní hry, toť kapitola sama pro sebe. Ať už na tabletu nebo chytrém telefonu, i zde je na výběr celá řada aplikací; je jich vskutku nespočet a každého zaujme něco jiného. Záleží také na platformě, iOS a Android mají jiné hry.
Pro fanoušky gamebooků, vizuálních novel a interaktivních knih lze doporučit aplikaci Delight Games, na níž lze najít řadu gamebooků zadarmo; je bohužel nutné disponovat angličtinou, ale čtenář je za to odměněn vskutku pohlcujícím zážitkem. Klasických e-booků je navíc dost i v českém jazyce, spousta knihoven uvolnila knihy ke stažení zdarma, jiné jsou dostupné už déle.
Vášnivé fandy fotbalu může na chvíli zabavit New Star Soccer a různé další fotbalové či manažerské simulátory a variant na „spoj tři“ je na obou mobilních platformách víc než dost. Na přebytí dlouhých chvil mezi různými činnostmi může pomoci zabavit třeba hra 2048.
Co si zahrát na herním počítači?
Tady půjde hlavně o dohánění restů a o zahraní vysněných či špičkových titulů. Možností je příliš mnoho na to je jednotlivě vypisovat, záleží na vkusu a možnostech každého. Pokud máte doma virtuální realitu, kdy jindy se do ní plně ponořit?
Výborný čas je také na dlouhodobé či prostě jen relativně dlouhé hry na dohrání. Europa Universalis IV., TES: Skyrim nebo Divinity: Original Sin? Proč ne. Lákavá je také multiplayerová scéna, která se nyní plní novými hráči, náhle uvolněnými z pracovních a jiných povinností. Možností je nespočet, mezi nejpopulárnější volby patří různé battle royale jako Fortnite, ale drží se i klasika jako World of Tanks.
Anebo je možné být trochu tématický a zkusit Plague, Inc: Evolved. Vyzkoušet si můžete i koronavirus, ale doporučujeme příliš na šíření virů raději příliš nemyslet.
Co si zahrát bez elektroniky?
Pokud videohrám neholdujete a ani nechcete, nebojte, hry se dají hrát i mimo digitální prostředí. Je také možné, že během karantény může i na delší dobu vypadnout internetové spojení; zatím to nehrozí, ale také není jasné, jak dlouho budou lidé muset trávit svůj čas především doma. A nejde jen o šachy, stále populární záležitost.
Výhodou je, že spousta domácností má alespoň nějakou tu deskovou hru, kterou jde strávit nejeden dlouhý večer. I takové klasiky jako Monopoly dokážou zabavit, novější hry typu prověřených Krycích jmen a podobně rovněž nabízí skvělý zážitek – na který je navíc nyní čas. Čas, který pak zase na dlouho nemusí přijít.
Ještě běžnější jsou karty. Hrát se dají i samostatně a pro páry či skupiny nabízí spoustu vyžití; na dobrém pokeru nebo, po naučení, mariáši se dá rovněž ztratit v čase, a to ne na krátkou dobu.
Komentář