Současná data mluví o téměř 700 000 tisících nakažených. 125 tisíc z nich je v samotných USA – a bude ještě mnohem víc – a téměř 100 tisíc v Itálii. Ta má také 10 tisíc mrtvých; ve Španělsku jsou jich vyšší stovky denně. V karanténě, nebo alespoň s řadou omezení, je už přes 3 miliardy lidí.
Globální pandemie, jakou tato planeta nezažila od Španělské chřipky, nás nadále nutí vytrvat v karanténě a přizpůsobit svůj život digitálnímu stylu. O tom jsme psali už několikrát, někteří odborníci navíc předpokládají, že některé nové zvyky a změny s námi zůstanou i do budoucna.
A čím déle bude koronavirus řádit, tím je větší šance, že naše chování změní dlouhodobě.
Vydrží nám populární buzzword social distancing?
Podle Roberta Dingwalla, profesora sociální věd na univerzitě Nottingham Trent ve Spojeném království nám zřejmě vydrží potřeba mýt si více ruce a pečlivěji; naopak takzvaný „social distancing“, čili nastolení fyzické vzdálenosti od blízkých, s největší pravděpodobností nikoli. Objímání třeba na přivítání ale podle Dingwalla tak běžné být nemusí, což by se mohlo změnit obzvláště v jižních zemích jako jsou silně postižená Itálie a Španělsko.
Už dnes se koronavirus blízce týká životního stylu více než 3 miliard lidí, a tento počet se ještě zvedne, s největší pravděpodobností se rozšíří na celou populaci světa.
Texaský sociolog Joe Feagin věří, že ve chvíli, kdy karanténa a uzavření hranic nepotrvá déle než půl roku, jedinou změnou bude zvýšené dbaní na hygienu; nic dalšího by se – z dlouhodobého hlediska – měnit nemělo.
Pokud potrvá přes rok a půl, a tuto možnost v současnosti vyloučit nelze, i když by to bylo pro globální ekonomiku destruktivní, pak se lidstva dotknou mnohem výraznější změny v naší sociální interakci a chování.
Bez fyzického kontaktu ale lidé žít nemohou, což zdůrazňuje psycholožka Pamela Paresky z University of Chicago. Intimita, do které se řadí doteky a objímání, je podle ní pro psychické i fyzické zdraví člověka nutná.
Změny se tudíž očekávat dají, minimálně co se týče hygienických návyků (což není špatně, častější mytí rukou bude dobrý pozůstatek pandemie). Výraznější zásahy do našeho sociálního života se už dají předvídat hůře a záleží i na délce karantény. O podání ruky jakožto běžné přivítání se obávat můžete (poklona či jiné varianty pozdravu mohou skutečně být výrazně běžnější), ale obzvláště mezi nejbližšími se není nutné o fyzické projevy náklonnosti a lásky bát – obejmout občas potřebuje každý z nás, a to nezmění žádná pandemie.
- CoroVent: Čeští inženýři vyrobí levně 500 ventilátorů pro nakažené koronavirem
- respirátory z 3D tiskárny: Soubory si jde stáhnout zadarmo
- Aktualizovaná mapa šíření koronaviru
V západním světě se také mohou více uchytit roušky, podobně jako v Asii, ale o této možnosti lze pouze spekulovat.
Zdroj: Cnet
S rouškou bych žít nemohl, déle než půl hodiny ji na sobě mít nemohu, začínám pociťovat nedostatek kyslíku.
Podobně, s respirátorem je to lepší, ale zase je to blbé vůči okolí, když má člověk s výdechovým ventilem…
Častější mytí rukou určitě ano. A povinně bych zavedla nošení roušky v dopravním prostředku i v obchodě v případě, že bude mít dotyčný rýmu nebo kašel.
To bych jako silný alergik nemohl bez roušky vystrčit nos z domu. Rýmu mám celoročně.
Ano v tom souhlasím alergii mám na chlad, projevuje se celoročně u jakékoli změne klima stačí 5 stupnů, nebo průvan a už kýchám a smrkám nedá se při tom mít roušku. Taky nosím pořád několik kapesníků pro horší průběh. Ono léky zaberou a někdy jsem v klidu pár hodin a… Číst více »
Jěště chci dodat že už několik let možná od doby co beru léky na alergii jsem normální rýmu vlastně neměla.
Edita : Myslíte si, že to pomůže ? Podívejte se na ty tisíce nakažených lidí v evropě. Myslíte si, že nikdo z nich nenosil roušku, nebo si nemyl ruce ? Jak to budete dělat v práci při obědě ? Stejně ať budete dělat co budete dělat, stejně se nakazíte. Rouška… Číst více »
Naprosto souhlasím..
Z roušek si jenom někdo udělal „modlo“, protože jsou dobře vidět..
Roušky jenom zamezí, aby lidi byli přirozeně imunní. To, že nyní nosí lidi roušky i v lese, při běhání, na kole, mnozí i doma a ve spaní, to jim do dvou týdnů úplně zničí imunitu (t.j. obranyschopnost vůči vnějšímu světu). Nastává doba Matrixu a většina se připojuje dobrovolně. 😀
Roušky proti nakáze nositele nijak nechrání, mohou jen omezit rychlost šíření viru pomocí dodatečné ochrany před kašláním. S imunitou moc nesouvisí. EDIT: Nebo to možná myslíte tak, že pokud lidé budou neustále nosit roušku a nebudou dýchat čerstvý vzduch třeba na zahradě nebo v přírodě a nebudou ji doma odkládat,… Číst více »
Roušku jsem dřív viděla třeba u Vietnamky v obchodě .Jinak jsem viděla bezdomovce jak si utřel nudly rukou potom sáhne někde na košík a paní u bankomatu černé ruce od špíny .ta se rok neumyje vůbec.tak na ty by se měl zaměřit stát především.
Odborní nejsem, změny předpokládám, po podávání ruky , ale ani o zdravení někoho jsem nikdy nestál. Když mně někdo padal kolem krku tak ,mne to nijak nenadchlo, vzpomněl jsem si vždycky na trojitýho Brežňeva. Když někoho pozdravím „ze slušnosti“ třeba v zaměstnání , v duchu si myslím polib mně prd…
Takže s rouškou – to auto jsem neřídil já, ale někdo nevím kdo – mám sice objektivní zodpovědnost , pokutu ano, ale body ne. A na tom fotbale jsem nikdy nebyl a rachejtle jsem neházel, ani jsem nehajloval.
Zakázal bych se bavit z lidmi, po pokutou 30 000 Kč. Jezdit na elektro koloběžkách, kolech,
Lidi si myslí hlavně ti mladší ,že jsou bozi…novodobá stavba multikultiglobální Babylonská věž se opět nezdařila…
Příroda je prostě mocnější.TAk si řekla já Vám ukážu.