Současná data mluví o téměř 700 000 tisících nakažených. 125 tisíc z nich je v samotných USA – a bude ještě mnohem víc – a téměř 100 tisíc v Itálii. Ta má také 10 tisíc mrtvých; ve Španělsku jsou jich vyšší stovky denně. V karanténě, nebo alespoň s řadou omezení, je už přes 3 miliardy lidí.
Globální pandemie, jakou tato planeta nezažila od Španělské chřipky, nás nadále nutí vytrvat v karanténě a přizpůsobit svůj život digitálnímu stylu. O tom jsme psali už několikrát, někteří odborníci navíc předpokládají, že některé nové zvyky a změny s námi zůstanou i do budoucna.
A čím déle bude koronavirus řádit, tím je větší šance, že naše chování změní dlouhodobě.
Vydrží nám populární buzzword social distancing?
Podle Roberta Dingwalla, profesora sociální věd na univerzitě Nottingham Trent ve Spojeném království nám zřejmě vydrží potřeba mýt si více ruce a pečlivěji; naopak takzvaný „social distancing“, čili nastolení fyzické vzdálenosti od blízkých, s největší pravděpodobností nikoli. Objímání třeba na přivítání ale podle Dingwalla tak běžné být nemusí, což by se mohlo změnit obzvláště v jižních zemích jako jsou silně postižená Itálie a Španělsko.
Už dnes se koronavirus blízce týká životního stylu více než 3 miliard lidí, a tento počet se ještě zvedne, s největší pravděpodobností se rozšíří na celou populaci světa.
Texaský sociolog Joe Feagin věří, že ve chvíli, kdy karanténa a uzavření hranic nepotrvá déle než půl roku, jedinou změnou bude zvýšené dbaní na hygienu; nic dalšího by se – z dlouhodobého hlediska – měnit nemělo.
Pokud potrvá přes rok a půl, a tuto možnost v současnosti vyloučit nelze, i když by to bylo pro globální ekonomiku destruktivní, pak se lidstva dotknou mnohem výraznější změny v naší sociální interakci a chování.
Bez fyzického kontaktu ale lidé žít nemohou, což zdůrazňuje psycholožka Pamela Paresky z University of Chicago. Intimita, do které se řadí doteky a objímání, je podle ní pro psychické i fyzické zdraví člověka nutná.
Změny se tudíž očekávat dají, minimálně co se týče hygienických návyků (což není špatně, častější mytí rukou bude dobrý pozůstatek pandemie). Výraznější zásahy do našeho sociálního života se už dají předvídat hůře a záleží i na délce karantény. O podání ruky jakožto běžné přivítání se obávat můžete (poklona či jiné varianty pozdravu mohou skutečně být výrazně běžnější), ale obzvláště mezi nejbližšími se není nutné o fyzické projevy náklonnosti a lásky bát – obejmout občas potřebuje každý z nás, a to nezmění žádná pandemie.
- CoroVent: Čeští inženýři vyrobí levně 500 ventilátorů pro nakažené koronavirem
- respirátory z 3D tiskárny: Soubory si jde stáhnout zadarmo
- Aktualizovaná mapa šíření koronaviru
V západním světě se také mohou více uchytit roušky, podobně jako v Asii, ale o této možnosti lze pouze spekulovat.
Zdroj: Cnet