Covid19CZ či Folding@Home: Pandemie koronaviru v lidech ukázala solidaritu a vynalézavost

Komunita služby Folding@Home poskytuje výpočetní výkon počítačů na hledání řešení proti koronaviru, česká skupina Covid19CZ zase řeší problémy lokální i globální.

V současnosti dosahuje sdružený výkon všech zařízení, jejichž výkon uživatelé službě věnují, už přes 470 petaFLOPSů: To je více, než 7 nejrychlejší superpočítačů na světě dohromady. Summit, nejrychlejší superpočítač dneška, dosahuje „jen“ 149 petaFLOPSů. Samotný tým spravující americký Summit, určený především pro vědecké účely, se k projektu před dvěma týdny přidal.

Obrázek: Covid19CZ či Folding@Home: Pandemie koronaviru v lidech ukázala solidaritu a vynalézavost

Nově z laptopu…

Celkově se za stejnou dobu ke službě přihlásilo celkem 400 tisíc nových uživatelů, kteří předávají různou část výpočetního výkonu svého počítače. Folding@Home využívá CPU či GPU počítače, obvykle obojí, a uživatel si může sám stanovit, kolik výkonu službě dá a kdy. Může si vybrat, že si Folding@Home rezervuje většinu výkonu, ale jen v době, kdy sám u počítače nebude – případně si může na poloviční nebo nižší výkon pracovat v pozadí, což je vhodné ve chvíli, kdy člověk třeba pracuje z domova a stačí mu jen prohlížeč a Word.

Příspět může každý

Za tradičních okolností se Folding@Home věnuje vývoji léku na nemoci typu roztroušené sklerózy nebo různých druhů rakoviny, ale v současnosti dostal přednost Covid-19 – nepříliš překvapivě.

Teď, když má většina z nás možnost (a povinnost) trávit většinu svého času doma, není důvod se k Folding@Home nepřipojit. Už jen proto, že je to takový malý krok, kterým může každý z nás přispět na dobrou věc. Účastnit se můžete i vy, je to velmi jednoduché (stačí si stáhnout program) a pokud nutně nepotřebujete úplný výkon svého počítače, neváhejte.

Obrázek: Covid19CZ či Folding@Home: Pandemie koronaviru v lidech ukázala solidaritu a vynalézavost

… a z počítače.

Nelze jednoznačně předpokládat, že se službě podaří skutečně zrychlit vývoj vakcíny nebo léku, ale tato možnost existuje a v nejhorším jde o vyšlapání slepých uliček. I my na InSmartu jsme se do projektu zapojili, někteří z nás na vícero zařízeních.

Nejde o jediný projekt, který umožňuje lidem pracovat na něčem dobrém z pohodlí domova. Velmi aktivní jsou lidé i v České republice; lidé hromadně šijí roušky, pomáhají seniorům a ohroženým skupinám lidí či hledají nová řešení i nápady – nejen na boj proti koronaviru, ale třeba i na možnosti sociální komunikace v době karantény.

Máte nápad? Podělte se a zapojte se

Velmi aktivní je facebooková skupina Covid19CZ tech & data hackathon (web). V sekci datové zdroje jde najít třeba aktuální informace o poštu nemocných či testovaných a různé datové databáze na Githubu či vizualizace v GISu. Chytrá práce s daty, využití skutečného potenciálu internetu a působivé personálie umožňují skupině pracovat na reálných řešeních, mezi něž patří výroba 500 plicních ventilátorů do tří týdnů, na němž má pracovat řada akademických a medicínských pracovišť i českých firem.

Krátce už jsme se o projektu Covid19CZ mimo jiné zmiňovali v nedávném textu o nápadech českých analytiků v boji proti koronaviru.

Obrázek: Covid19CZ či Folding@Home: Pandemie koronaviru v lidech ukázala solidaritu a vynalézavost

Koronavirus přináší i něco dobrého – probouzí v nás soucit s ostatními, kreativitu, invenci a ukazuje, že se dokážeme navzájem podpořit s pojit pro dobrou věc, kterou je v tomto případě porážka nebezpečného viru.

Covid19CZ, Engadget, Folding@Home

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?