5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

5. generace mobilních sítí se pomalu dostává mezi běžné uživatele. Slibuje extrémní rychlosti, stabilitu připojení a chce změnit způsob, jakým používáme chytré technologie. Jak 5G funguje, kdy se dočkáme pokrytí v ČR a jak se liší od běžně rozšířeného 4G? 

Ačkoliv jsou dnes rychlosti internetového připojení prostřednictvím 4G sítí poměrně vysoké (dosahovat mohou až 100 Mbps/50 Mbps), 5G má znamenat skokový rozdíl. Okamžitá dostupnost prakticky jakkoliv velkých dat není utopií a první testy 5G sítí jasně ukazují, že změna bude obrovská a bavíme se zde o rychlostech přibližně 10× vyšších. V České republice se o pokrytí 5G sítěmi nejen aktivně diskutuje a díky O2 již má 15 % obyvatel v centru Prahy a v centru Kolína možnost vyzkoušet 5G síť v praxi. Podobně jako v případě předchozích generací sítí k tomu potřebují zařízení, které danou technologii podporuje a těch na našem trhu zatím moc není.

  • Mapa pokrytí 5G  v ČR: Aktuální přehled dostupnosti rychlé sítě ukazuje pomalý vývoj v ČR.

Jak a na jakých frekvencích funguje 5G?

5G sítě fungují na vyšších frekvencích, než dnes již rozšířené 4G. Oproti 4G navíc využívá milimetrové pásmo, díky čemuž dokáže přenášet data rychleji, s lepší odezvou a také s větší propustností. V praxi se tyto vlastnosti projeví mj. tím, že v dané oblasti se bude naráz moci aktivně připojit větší množství uživatelů a zařízení. Pokud to v případě 4G bylo kolem 4 000, v případě 5G to může být i 1 milion aktivních zařízení zároveň.

5G dokáže využívat řadu kmitočtových pásem určených již dnes pro mobilní komunikaci 2G, 3G a 4G, včetně pásma 3,4-3,8 GHz. K novým pásmům určeným pro 5G patří zejména pásmo 700 MHz (zde doposud probíhalo vysílání DVB-T) a pásmo 26 GHz. Počítá se i s dalšími pásmy, např. 66-71 GHz.

Obrázek: 5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

Technologie mMIMO dokáže zlepšit kvalitu spojení s jednotlivými zařízeními.

Důležitým prvkem 5G sítí je technologie Massive MIMO, tzv. mMIMO. Díky většímu množství antén ve vysílací stanici lze naráz vytvořit více užších svazků a zaměřit je na konkrétního uživatele. To praxi vede k výraznému zlepšení datové propustnosti, odezvy a rychlosti připojení. Současné technologie jako 3G a 4G fungují tak, že signál vysílají na celou oblast jako obří reflektory, díky čemuž se doslova plýtvá vysílacím výkonem. Citelný nárůst slibuje 5G v situacích, jako jsou hromadné akce či protesty, kde bývá nyní problém i s běžným hovorem.

Jaká je rychlost 5G v praxi

Sítě 5. generace se oproti generaci předchozí mohou pochlubit přibližně 10× vyšší rychlostí. To v praxi znamená, že problém nebude ani s 4K videohovory, stahováním a streamováním obsahu ve 4K či dokonce 8K apod. Dnes se bavíme o rychlostech kolem 500 Mbit/s – 1 Gbit/s, tedy přibližně o zmíněném desetinásobku LTE. Rychlosti mohou být v budoucnu ještě vyšší, první pokryté oblasti v České republice poskytují podle O2 a dostupných měření rychlost přibližně 600/100 Mbit/s. Jen pro srovnání, průměrná rychlost internetu v České republice je podle analýzy společnosti Cisco kolem 38,5 Mbit/s.

K čemu 5G potřebujeme?

Už 4G přineslo důležitý posun v oblasti mobilního připojení k internetu. Nejednou bylo možné streamovat video, provádět videohovory ve vysoké kvalitě a konzumovat datově náročný obsah prakticky kdekoliv. S rozšířením streamovacích služeb se však dostáváme do fáze, kdy jsou sítě přetížené. S rozšířením 5G tyto problémy odpadnou, operátoři navíc investovali do svých optických sítích a tak by již nemělo docházet k situacím, kdy má uživatel plný signál, ale internet je kvůli množství naráz připojených zařízení v okolí prakticky nepoužitelný.

Obrázek: 5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

Právě dostupnost rychlého připojení by měla být spouštěčem řady změn v technologickém odvětví. Očekává se ještě větší rozšíření internetu věcí, chytrých měst či využití dat v podnicích. Jak jsme si tedy řekli výše, 5G řeší problémy s rychlostí a kvalitou připojení, umožní přenos dat ve vyšší kvalitě většímu množství uživatelů a očekává se, že díky sítím nové generace vznikne i řada nových služeb a odvětví.

Má 5G záření vliv na zdraví?

Ohrožují 5G sítě zdraví lidí? Často skloňovaným tématem jsou právě dopady záření 5G vysílačů na lidské tělo. Jedná se o řadu hoaxů a webových stránek, které se snaží navodit dojem, že cílem 5G technologií je kontrola lidského mozku, ovlivňování našeho chování a v neposlední řadě snaha o vymýcení populace. Pravdou zůstává, že vědecké studie nepotvrdily negativní vlivy 5G záření na lidské zdraví. Řada z frekvencí používaných 5G je navíc používána několik desetiletí k jiným účelům. Obavy jsou tedy neopodstatněné a přiživují je především nejrůznější šarlatáni, kteří se nebojí nabídnout předražené přístroje, které mají před 5G chránit. Za desetitisíce pak dostanete krabičku, která nedělá zhola nic.

Obrázek: 5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

Jak se k 5G síti připojit?

Podobně jako 5G sítě potřebují nové vysílače s rychlým připojením k páteřní síti, budou uživatelé pro připojení k nim muset sáhnout po nových zařízeních. Podporu 5G uvádí výrobci zařízení a na našem trhu lze zatím zakoupit jen několik zařízení vyšší řady, která mají potřebné vybavení. Jedná se o smartphony výrobců Samsung, Huawei, Xiaomi a Realme. Konkrétně lze zmínit vlajkové lodi Huawei P40 a P40 Pro, modely Galaxy S20+ a S20 Ultra 5G, Xiaomi Mi 10 a 10 Pro či Realme X50 PRO 5G.

Obrázek: 5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

5G je zatím výsadou vlajkových lodí. Nejlevnější 5G telefon u nás, Realme X50 5G, brzy koupíte za cenu kolem 10 000 Kč.

K dostání zatím oficiálně nejsou 5G modemy a routery, ale to se nepochybně brzy změní s tím, jak se bude 5G dostávat do levnějších modelů telefonů a chytrých zařízení.

O2 a 5G: První komerční síť zatím s malým pokrytím

Jak padlo výše, právě O2 v České republice spustilo jako první svou komerční 5G síť. Pokrytí centra Prahy a centra Kolína je jen první vlaštovkou ukazující technické možnosti sítě, další rozšiřování má pokračovat. Zatím velmi prázdnou mapu pokrytí 5G si můžete zobrazit na stránkách O2.

Obrázek: 5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

T-Mobile a Vodafone 5G testují, rok 2021 bude pro operátory zlomový

Dvojice z hlavní trojice operátorů již 5G v České republice otestovala, ale možnost jej aktivně používat uživatelům nenabízí. To se má změnit v dalších letech, kdy pokročí aukce kmitočtů a pokrývání území signálem. Jak zmiňuje ČTU, kmitočty v pásmu 700 MHz a 3,4-3,8 GHz pro výstavbu sítí 5G jsou předmětem aukce plánované na 2. pololetí 2020. Zahájení výstavby sítí v širším měřítku se u nás předpokládá od r. 2021.

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

Jsem zvědavy kolik bude trvat pokrytí celou ČR O2 ! typují přes 20 tisíc vysílačů celo plošné republiky na 90%

Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním