5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

5. generace mobilních sítí se pomalu dostává mezi běžné uživatele. Slibuje extrémní rychlosti, stabilitu připojení a chce změnit způsob, jakým používáme chytré technologie. Jak 5G funguje, kdy se dočkáme pokrytí v ČR a jak se liší od běžně rozšířeného 4G? 

Ačkoliv jsou dnes rychlosti internetového připojení prostřednictvím 4G sítí poměrně vysoké (dosahovat mohou až 100 Mbps/50 Mbps), 5G má znamenat skokový rozdíl. Okamžitá dostupnost prakticky jakkoliv velkých dat není utopií a první testy 5G sítí jasně ukazují, že změna bude obrovská a bavíme se zde o rychlostech přibližně 10× vyšších. V České republice se o pokrytí 5G sítěmi nejen aktivně diskutuje a díky O2 již má 15 % obyvatel v centru Prahy a v centru Kolína možnost vyzkoušet 5G síť v praxi. Podobně jako v případě předchozích generací sítí k tomu potřebují zařízení, které danou technologii podporuje a těch na našem trhu zatím moc není.

  • Mapa pokrytí 5G  v ČR: Aktuální přehled dostupnosti rychlé sítě ukazuje pomalý vývoj v ČR.

Jak a na jakých frekvencích funguje 5G?

5G sítě fungují na vyšších frekvencích, než dnes již rozšířené 4G. Oproti 4G navíc využívá milimetrové pásmo, díky čemuž dokáže přenášet data rychleji, s lepší odezvou a také s větší propustností. V praxi se tyto vlastnosti projeví mj. tím, že v dané oblasti se bude naráz moci aktivně připojit větší množství uživatelů a zařízení. Pokud to v případě 4G bylo kolem 4 000, v případě 5G to může být i 1 milion aktivních zařízení zároveň.

5G dokáže využívat řadu kmitočtových pásem určených již dnes pro mobilní komunikaci 2G, 3G a 4G, včetně pásma 3,4-3,8 GHz. K novým pásmům určeným pro 5G patří zejména pásmo 700 MHz (zde doposud probíhalo vysílání DVB-T) a pásmo 26 GHz. Počítá se i s dalšími pásmy, např. 66-71 GHz.

Obrázek: 5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

Technologie mMIMO dokáže zlepšit kvalitu spojení s jednotlivými zařízeními.

Důležitým prvkem 5G sítí je technologie Massive MIMO, tzv. mMIMO. Díky většímu množství antén ve vysílací stanici lze naráz vytvořit více užších svazků a zaměřit je na konkrétního uživatele. To praxi vede k výraznému zlepšení datové propustnosti, odezvy a rychlosti připojení. Současné technologie jako 3G a 4G fungují tak, že signál vysílají na celou oblast jako obří reflektory, díky čemuž se doslova plýtvá vysílacím výkonem. Citelný nárůst slibuje 5G v situacích, jako jsou hromadné akce či protesty, kde bývá nyní problém i s běžným hovorem.

Jaká je rychlost 5G v praxi

Sítě 5. generace se oproti generaci předchozí mohou pochlubit přibližně 10× vyšší rychlostí. To v praxi znamená, že problém nebude ani s 4K videohovory, stahováním a streamováním obsahu ve 4K či dokonce 8K apod. Dnes se bavíme o rychlostech kolem 500 Mbit/s – 1 Gbit/s, tedy přibližně o zmíněném desetinásobku LTE. Rychlosti mohou být v budoucnu ještě vyšší, první pokryté oblasti v České republice poskytují podle O2 a dostupných měření rychlost přibližně 600/100 Mbit/s. Jen pro srovnání, průměrná rychlost internetu v České republice je podle analýzy společnosti Cisco kolem 38,5 Mbit/s.

WP DataTables

K čemu 5G potřebujeme?

Už 4G přineslo důležitý posun v oblasti mobilního připojení k internetu. Nejednou bylo možné streamovat video, provádět videohovory ve vysoké kvalitě a konzumovat datově náročný obsah prakticky kdekoliv. S rozšířením streamovacích služeb se však dostáváme do fáze, kdy jsou sítě přetížené. S rozšířením 5G tyto problémy odpadnou, operátoři navíc investovali do svých optických sítích a tak by již nemělo docházet k situacím, kdy má uživatel plný signál, ale internet je kvůli množství naráz připojených zařízení v okolí prakticky nepoužitelný.

Obrázek: 5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

Právě dostupnost rychlého připojení by měla být spouštěčem řady změn v technologickém odvětví. Očekává se ještě větší rozšíření internetu věcí, chytrých měst či využití dat v podnicích. Jak jsme si tedy řekli výše, 5G řeší problémy s rychlostí a kvalitou připojení, umožní přenos dat ve vyšší kvalitě většímu množství uživatelů a očekává se, že díky sítím nové generace vznikne i řada nových služeb a odvětví.

Má 5G záření vliv na zdraví?

Ohrožují 5G sítě zdraví lidí? Často skloňovaným tématem jsou právě dopady záření 5G vysílačů na lidské tělo. Jedná se o řadu hoaxů a webových stránek, které se snaží navodit dojem, že cílem 5G technologií je kontrola lidského mozku, ovlivňování našeho chování a v neposlední řadě snaha o vymýcení populace. Pravdou zůstává, že vědecké studie nepotvrdily negativní vlivy 5G záření na lidské zdraví. Řada z frekvencí používaných 5G je navíc používána několik desetiletí k jiným účelům. Obavy jsou tedy neopodstatněné a přiživují je především nejrůznější šarlatáni, kteří se nebojí nabídnout předražené přístroje, které mají před 5G chránit. Za desetitisíce pak dostanete krabičku, která nedělá zhola nic.

Obrázek: 5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

Jak se k 5G síti připojit?

Podobně jako 5G sítě potřebují nové vysílače s rychlým připojením k páteřní síti, budou uživatelé pro připojení k nim muset sáhnout po nových zařízeních. Podporu 5G uvádí výrobci zařízení a na našem trhu lze zatím zakoupit jen několik zařízení vyšší řady, která mají potřebné vybavení. Jedná se o smartphony výrobců Samsung, Huawei, Xiaomi a Realme. Konkrétně lze zmínit vlajkové lodi Huawei P40 a P40 Pro, modely Galaxy S20+ a S20 Ultra 5G, Xiaomi Mi 10 a 10 Pro či Realme X50 PRO 5G.

Obrázek: 5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

5G je zatím výsadou vlajkových lodí. Nejlevnější 5G telefon u nás, Realme X50 5G, brzy koupíte za cenu kolem 10 000 Kč.

K dostání zatím oficiálně nejsou 5G modemy a routery, ale to se nepochybně brzy změní s tím, jak se bude 5G dostávat do levnějších modelů telefonů a chytrých zařízení.

O2 a 5G: První komerční síť zatím s malým pokrytím

Jak padlo výše, právě O2 v České republice spustilo jako první svou komerční 5G síť. Pokrytí centra Prahy a centra Kolína je jen první vlaštovkou ukazující technické možnosti sítě, další rozšiřování má pokračovat. Zatím velmi prázdnou mapu pokrytí 5G si můžete zobrazit na stránkách O2.

Obrázek: 5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

T-Mobile a Vodafone 5G testují, rok 2021 bude pro operátory zlomový

Dvojice z hlavní trojice operátorů již 5G v České republice otestovala, ale možnost jej aktivně používat uživatelům nenabízí. To se má změnit v dalších letech, kdy pokročí aukce kmitočtů a pokrývání území signálem. Jak zmiňuje ČTU, kmitočty v pásmu 700 MHz a 3,4-3,8 GHz pro výstavbu sítí 5G jsou předmětem aukce plánované na 2. pololetí 2020. Zahájení výstavby sítí v širším měřítku se u nás předpokládá od r. 2021.

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

Jsem zvědavy kolik bude trvat pokrytí celou ČR O2 ! typují přes 20 tisíc vysílačů celo plošné republiky na 90%

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu