Konečně úspěšný start dalekohledu vzbuzuje otázky, jak dlouho vlastně vydržel – jeho předchůdce Hubble se totiž držel nebývale dlouho.
„Minimální doba trvání“ mise je 10 let – NASA však očekává, že bude fungovat o mnoho déle. Původní projekce mluvily pouze o 5 až 10 letech, nové odhady NASA však mluví o delším časovém úseku.
Podíl na úspěchu mise a na větším množství paliva k dispozici nese také raketa Ariane 5 vyvinutá a provozovaná Evropskou vesmírnou agenturou ESA. I následné manévry na korekci kurzu vyšly velmi dobře.
Méně než Hubble? Uvidíme
NASA však zároveň varuje, že životnost dalekohledu ovlivní množství faktorů – a reálná délka jeho mise může být jak mnohem delší, tak bohužel také o mnoho kratší.
U Hubbleova dalekohledu byla situace původně dosti podobná. NASA jeho životnost odhadovala na 15 let, nakonec však dosud v omezené míře operuje, po celých 30 letech.
Rozdíl však spočívá ve složitosti a možnostech obou dalekohledů. Hubble mohl být několikrát ve vesmíru opravován a udržován astronauty – u Jamese Webba se tato možnost vůbec nepředpokládá.
Zdroj: NASA
Vůbec nic nového, úplně zbytečný článek.
Jn