Samotné ceny prodeje zboží ve Spojených státech nám sice mohou být docela jedno, problém je ale je zdražení součástek dodavatelů i dražší sestavení produktů.
Administrativa Donalda Trumpa plní své sliby a na dnešek, 1. září, vůči Číně uplatní novou sadu celních poplatků na čínské produkty. 15% clo se dotkne mnohého zboží, obzvláště tvrdě zasáhne Apple, závislý na čínských dodavatelích.
Clo se týká komponentů, fotoaparátu, úložišť (pevných disků), optických disků a lithium-iontových baterií. Další série cel chystaná na 15. prosince se dotkne smartphonů, laptopů, konzolí a dalších technologií.
Když se dva perou, třetí se směje
Část cel se Evropy týkat nebude, hlavně u produktů čínských, které přes USA vůbec neputují. Zdá se, že pro evropského zákazníka tak zase bude o něco finančně výhodnější kupovat produkty asijských firem. Ty americké totiž z valné části využívají čínských komponentů (minimálně přes subdodavatele typu Qualcomm nebo Broadcom), a většina tak bude zasažena.
Obzvláště pro evropské firmy je to velká šance, jak se přiblížit megakorporacím z USA, Číny, Korey a Japonska a začít pořádně konkurovat i v oblasti elektroniky. Technologie a know-how na to je.
Zatím není jasné, jak moc společnosti jako Apple zdraží v rámci kompenzace. Nakousnuté jablko je známé neuvěřitelně vysokými maržemi, které si vždy udržuje, ale tentokrát možná bude muset i oblíbená značka ustoupit. Prodeje iPhonů padají, cla bolí a neprostupná aura dokonalosti, kterou Apple obklopili její zákazníci, už je dávno pryč.
Nejen Evropa může z celní války získat. Výhoda je to i pro chudší asijské země jako Vietnam a Tchaj-wan, které jsou schopny k sobě přesunout část výroby z Číny. V případě čínského ekonomického protiútoku a uvalení cel na USA by evropské země získaly ještě víc – obzvláště Německo, Itálie a Francie, vše v řádu stovek milionů euro.
Výhodou by pro Evropu mohl být také jednoduchý logistický přesun zboží, při kterém by se dodavatelé vyhnuly uvaleným clům: A evropské země uvalily vlastní poplatky.
USA z uvalení cel na čínské zboží zatím získává, ale při čínských clech by země s více než 300 miliony obyvatel přišla o 1,5 miliardy euro. Čína bude zatím dle současných modelů v masivní ekonomické ztrátě čítající desítky miliard euro, a to v jakémkoliv případě.