Americký vesmírný modul Odysseus vyrazil na cestu na Měsíc. Do vesmíru ho vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Modul se pokusí přistát na lunárním povrchu v rámci mise IM-1. S sebou nese komerční i výzkumný náklad. V případě úspěchu půjde o první soukromé přistání na naší přirozené družici vůbec.
Mise IM-1 odstartovala dnes v sedm hodin ráno našeho času, když raketa Falcon 9 společnosti Elona Muska SpaceX odstartovala ze startovací rampy 39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, napsal server Space.
Ve skutečnosti šlo už o druhý pokus. Start bylo nutné jednou odložit kvůli potížím při plnění tekutého metanu, jenž modul typu Nova-C používá jako palivo. Od rakety, která ho vynesla na oběžnou dráhu, se odlepil úspěšně, píše web televize Sky News.
Podle její ranní zprávy aktivoval Odysseus motory, aby zabránil rotaci trupu. Vědecký zpravodaj Thomas Moore napsal, že řídící středisko v texaském Houstonu očekává od modulu signál, který potvrdí, že všechno funguje normálně.
Odysseus o velikosti telefonní budky přistane v kráteru Malapert A necelých deset šířkových stupňů od jižního pólu Měsíce. Pokud vše půjde podle plánu, vůbec poprvé přistane na Měsíci soukromá společnost – v tomto případě Intuitive Machines.
NASA v soukromém sektoru
S sebou Odysseus nese i soukromý i výzkumný náklad amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Přepravuje dokonce uměleckou sérii od amerického sochaře Jeffa Koonse, 125 miniatur měsíčních fází vyrobených z nerezové oceli.
„Pro nás všechny v Intuitive Machines je to významný okamžik. Příležitost vrátit Spojené státy na Měsíc poprvé od roku 1972 vyžaduje hlad po průzkumu, a ten je v srdci každého z nás,“ uvedl v prohlášení viceprezident firmy pro vesmírné systémy Trent Martin.
Agentura NASA „zamluvila“ let pro své vybavení v rámci v programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Právě jeho prostřednictvím využívá služeb soukromého sektoru k výzkumným misím. Její náklad nesl na měsíc i modul Peregrine.
Ten však krátce po startu zaznamenal kritický únik paliva. Společnost Astrobotic Technology ho navedla zpět do zemské atmosféry, kde shořel. Přistát na Měsíci měl 23. února. Snad bude mít Odysseus větší štěstí, o přistání se pokusí 22. února.
Aktualizace z 28. února: Přistání bylo úspěšné, ale…
Přelomový okamžik v soukromém kosmickém průmyslu byl bohužel narušen technickou komplikací. Odysseus jako první komerční kosmická loď přistál měkkým způsobem na povrchu Měsíce, měl při samotném přistávacím manévru potíže. Při dosednutí na lunární půdu došlo k poškození jedné z jeho přistávacích noh, což následně vedlo k převrácení modulu na bok. Navzdory této nepříznivé situaci zůstává úspěšné přistání Odyssea na Měsíci významným milníkem pro soukromý vesmírný průmysl. Modul však bohužel výrazně rychleji přijde o možnost komunikovat.
An American spacecraft has landed on the Moon for the first time in half a century
NASA reported that the landing module of the IM-1 mission, named "Odysseus" and developed by Intuitive Machines, successfully landed on the lunar surface on the evening of February 22. pic.twitter.com/yGCZ66wyjE
— NEXTA (@nexta_tv) February 23, 2024