Nejpřesnější měření teploty povrchu asteroidu ze Země v historii

Observatoř AMLA v Chile (Atacama Large Milimeter/sumilimeter Array) změřila emise milimetrové vlnové délky z planetky Psyche, čímž vyprodukovala první teplotní mapu objektu ve „vysokém“ rozlišení.

NASA chce asteroid typu M navštívit v roce 2026; pro vesmírnou agenturu je zajímavý, astronomové se domnívají, že jde o možný pozůstatek jádra protoplanety, která nepřežila vznik slunečního systému.

S průměrem přes 200 km je Psyche největší z planetek typu M ve sluneční soustavě. Nachází se v hlavním pásu planetek a je tvořen (zřejmě) z většiny niklem a železem, i proto se vědci dle současných teorií domnívají, že je pozůstatkem jádra protoplanety přibližně o velikosti Marsu.

Obrázek: Nejpřesnější měření teploty povrchu asteroidu ze Země v historii

Emise z milimetrového pásma, teploty záření v kelvinech. Zdroj: Katherine de Kleer – PSJ – Caltech

Mikrovlny místo infračerveného záření

Vznik sluneční soustavy byl podle všeho dosti chaotickým místem, kde se různé objekty všemožných velikostí permanentně srážely a protoplanety „bojovaly“ o svá místa ve sluneční soustavě, přičemž se zároveň pomalu stabilizovaly oběžné dráhy největších objektů.

Studium objektů jako Psyche je poměrně složité, protože se nachází relativně daleko od Země. Planetka je podle aktuální pozice ve vesmíru vzdálena mezi 179 a 329 miliony kilometrů, i proto chce NASA k planetce vyslat sondu. Tu hodlá vyslat ve chvíli, kdy budou k sobě oběžné dráhy Země a Psyche velmi blízko.

AMLA je však jednou z největších observatoří na Zemi, a dokáže úspěšně zmapovat objekty, které by dříve bylo nemožné pozorovat takto detailně.

Obrázek: Nejpřesnější měření teploty povrchu asteroidu ze Země v historii

Jak asi planetka Psyche vypadá? Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU

Určování teploty objektů ze Země většinou probíhá měřením infračerveného záření a vytvoří jen málo detailní výsledky; i ty ovšem přinášejí cenné poznatky. AMLA dokáže vytvořit daleko sofistikovanější teplotní mapu objektů, a lépe tak simulovat reálný stav. Milimetrové vlnové délky ve velikost 1-10 mm jsou na hranici mezi infračerveným a mikrovlnným zářením.

Delší vlny zachycené 66 dalekohledy observatoře umožnily vědcům vytvořit obrázek s daleko vyšším rozlišením, než by jinak bylo možné.

Protoplaneta nebo jen asteroid?

Studie vzniklá z pozorování, zveřejněná v peer-reviewed magazínu Planetary Science Journal (PSJ), potvrdila původní odhady astronomů – tedy, že tepelná setrvačnost Psyche je vyšší, než u běžné planetky. Zároveň však Psyche vyzařuje jen 60 % očekávaného tepla. A protože vyzařování tepla ve velké míře ovlivňuje přítomnost kovů na povrchu, jsou výsledky indikací, že povrch planetky je tvořen minimálně z 30 % kovy.

Obrázek: Nejpřesnější měření teploty povrchu asteroidu ze Země v historii

Umělcova ilustrace asteroidů v hlavním pásmu sluneční soustavy. Zdroj: NASA

Analýza polarizace emisí dovedla vědce k odhadu, že Psyche a další planetky typu M nemusí nutně být pozůstatkem jádra zničené protoplanety, ale potenciálně pouze primitivním typem asteroidu, který vznikl velmi blízko našemu Slunci.

Metody výzkumu popsané ve studii dávají novou perspektivu k povrchu asteroidů a planetek; tým vědců zodpovědný za studii nyní hodlá stejné techniky aplikovat i na další velké objekty v hlavním pásu planetek. Lidstvo by tím mohlo získat celou řadu cenných poznatků, a mimo jiné se přiblížit poznání, zda se skutečně v nitru planet nacházejí kovová jádra. Dle aktuálních vědeckých poznatků to předpokládáme a je to vysoce pravděpodobné, jasný důkaz ovšem zatím nemáme.

Zdroj: Caltech, studie

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: TikTok má miliardu pravidelných uživatelů, patří mezi největší sociální sítě
TikTok má miliardu pravidelných uživatelů, patří mezi největší sociální sítě
Obrázek: Kopírovat a vložit: Samsung chce s neuromorfními čipy okopírovat lidský mozek
Kopírovat a vložit: Samsung chce s neuromorfními čipy okopírovat lidský mozek
Obrázek: Čína vs kryptoměny, část druhá: Centrální banka zakázala jakékoliv kryptoměnové transakce
Čína vs kryptoměny, část druhá: Centrální banka zakázala jakékoliv kryptoměnové transakce
Obrázek: Robotický batoh: Zábavné, ale je to praktické?
Robotický batoh: Zábavné, ale je to praktické?
Obrázek: YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček
YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček
Obrázek: Extrémně bílá barva má záznam v Guinnessově knize rekordů: Mohla by nahradit klimatizace
Extrémně bílá barva má záznam v Guinnessově knize rekordů: Mohla by nahradit klimatizace
Obrázek: Špatný obraz při videohovoru? Google Meet přidává funkci automatické úpravy obrazu
Špatný obraz při videohovoru? Google Meet přidává funkci automatické úpravy obrazu
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network