Společnost Tesla údajně čelí dalšímu úniku informací. Německý deník tvrdí, že má k dispozici 100 GB dat poukazujících zejména na technické nedostatky světově nejpopulárnějších elektromobilů.
V minulém týdnu se do médií dostala zpráva o tom, že se německému deníku Handelsblatt podařilo od několika interních zdrojů přímo z Tesly získat zhruba 100 GB souborů obsahujících důvěrné informace společnosti. Mělo se jednat o data získaná mezi lety 2015 a 2022, přičemž balíček obsahoval kromě osobních údajů o více než stovce tisíc zaměstnanců – včetně soukromých e-mailových adres či údajů o pojištění – také okolo 23 000 stížností na funkce elektromobilů Tesla, zejména pak na systém autonomního řízení.
Autopilot Tesly není bez chybičky
Jakkoliv je únik osobních dat o pracovnících Tesly závažný, svět zaskočila spíše četnost oznámení o nefunkčnosti systémů elektrických automobilů. Více než 4000 příspěvků se pak týkalo poměrně dobře známého fenoménu, kterým je tzv. phantom braking (fantomové brzdění). O těchto komplikacích, kdy vozy Tesla během jízdy špatně vyhodnotily situaci a zničehonic prudce zabrzdily, se ví již poměrně dlouho, teprve nyní se však veřejnost má možnost dozvědět o celkovém rozsahu tohoto problému. Mezi uniklými daty se pak objevuje i opačný problém, tedy náhodné zrychlení vozů bez zjevné příčiny.
Hrozí společnosti odchod investorů?
Internetový deník Wired ve svém článku vyjádřil obavy ohledně budoucnosti společnosti. Pochopitelně se nejedná o situaci, která by Teslou zamávala natolik, aby jí hrozil úplný kolaps, přesto však se možná je čeho obávat. Tyto úniky dat jsou totiž významnými strašáky pro aktuální i potenciální investory, kteří jsou na podobné scénáře poměrně dost citliví. V kombinaci s tím, že již několik let nebyl představen nový model elektromobilu z dílny Tesly, se tak možná tito investoři raději uchýlí k některé z konkurenčních automobilek.
Vše není tak černé, jak se zdá
K objektivnímu zhodnocení celé situace je však třeba přihlédnout k faktu, že tyto tisíce stížností byly získány v průběhu 7 let, a s ohledem na prodeje společnosti Tesla se tak jedná skutečně o zlomek celkového trhu. Přesto však nelze zpochybnit laxní přístup k zabezpečení citlivých údajů firmy, díky kterému došlo již k několikátému úniku informací, a to od samotných zaměstnanců. I tyto praktiky však patří k modernímu boji s konkurencí, a je tak vhodné jim raději včas zabránit než pak zpětně řešit jejich následky.