Botnety jsou pro primitivní způsoby kybernetických útoků jako je DDoS klíčové. A mohlo by jich ještě přibýt.
Infikované počítače a zařízení internetu věcí mohou v rukou zločinci vytvořit rozsáhlou síť schopnou šířit malware, phishing a cílené distribuované denial-of-service útoky do firemních sítí i domácnosti; případně je lze využít pro ransomware. Dnes jsou botnety běžně „pronajímány“ jiným zločincům, kteří je mohou využívat ke své nekalé činnosti.

Digitální a reálný zločin mají mnoho společného – hlavní motivací zůstávají peníze, osobní obohacení na úkor druhých. Zdroj: Pixabay
Kybernetičtí odborníci ze společnosti Recorded Future nyní odhalili, že na dark webu se pořádají populární kurzy, kde zkušení kriminálníci vysvětlují, jak botnety vytvořit a efektivně využívat.
Digitální zločin pro každého
Nemá přitom jít o žádný podvod, ale skutečné, dobře organizované lekce, v nichž se budoucí potenciální hackeři dozví, jak s botnety manipulovat co možná nejlépe. Jednotlivé kurzy učí často zkušení vlastníci velkých botnetů a jeden kurz má stát až 1 400 dolarů – což už se musí vyplatit.

Zdroj: Pixabay
Výzkumníci z Recorded Future si nejsou jistí, kolik lidí už si kurz zaplatilo, ale zaznamenali vysoký zájem i aktivitu, pozitivní recenze (i na dark netu najdete recenze, ne všechno je podvod) a „botnetové kurzy“ už fungují poměrně dlouho.
Důležitou součástí kurzu je kupříkladu také výuka toho, jak se vyhnout pozornosti policejních orgánů nebo jak nejefektivnější botnety monetizovat.

Zdroj: Různé k internetu připojené kamery – často CCTV systémy – jsou jednou z nejběžnějších součástí botnetů, hlavně vlivem otřesného zabezpečení.
Do budoucna by takto organizovaná výuka nových kriminálníků mohla vést ke zvýšenému počtu botnetů; do toho však hraje roli vícero faktorů (konkrétně skutečný počet zranitelných zařízení, například) a z jednoho příkladu nelze mnoho usuzovat.
Přinejmenším je to však zajímavý náhled do hlubin darknetu.
Zdroj: Recorded Future via ZDnet