Huawei se svou nejnovější vlajkovou lodí boří žebříčky prodejnosti a vévodí žebříčku nejvýkonnějších Androidů. Nový smartphone navíc může vedle klasického smartphone módu nahradit po připojení k monitoru i stolní počítač. Jak desktop mód funguje?
Operační systém Android staví na jádře Linuxu, což mnohé výrobce už v minulosti vedlo ke snaze vytvořit univerzální zařízení, které funguje jako běžný smartphone a po připojení k monitoru supluje funkce počítače. Většina pokusů, bohužel, skončila v propadlišti dějin. Vedle nevyladěného systému za to mohl i hardware, který zkrátka nebyl na dostatečné úrovni. To se s příchodem nových čipů jako je Kirin 980 mění. Jak si s počítačovým módem skrze funkci Snadná projekce (Easy projection) poradil Huawei u modelu Mate 20 Pro?
Připojení smartphonu k monitoru i televizi
Huawei Mate 20 pro disponuje, podobně jako většina nových zařízení, konektorem USB-C. Ten lze použít nejen pro extrémně rychlé nabíjení, ale také pro připojení externích periferií, vstupů i výstupů. Pokud se tedy rozhodnete připojit smartphone k monitoru či TV, můžete buďto sáhnout přímo po USB-C, nebo po speciálních adaptérech, které disponují obrazovými výstupy typu HDMI a navíc často nechybí ani plnohodnotné USB konektory.
Jeden takový jsme pro vás nedávno otestovali v článku Rozšiřte notebook či smartphone o chybějící konektory: Chytrý adaptér udělá PC i z mobilu.
Druhou možností je využití bezdrátového přenosu obrazu po WiFi síti díky podpoře standardů Miracast, DLNA či Huawei Mirror. Výhodou je, že nemusíte sahat po externím zařízení ve stylu adaptéru, nevýhodou je nutná podpora standardu ze strany monitoru či televizoru. Miracast je vhodnější spíše pro občasné využití, kdy chcete přátelům např. ukázat fotografie z dovolené. Na druhou stranu Miracast jako jediný z trojice standardů umožní využívání zařízení v tzv. „Desktop“ módu, kdy máte k dispozici počítačovou variantu plochy. Huawei Mirror nabízí pouze režim „Telefon“, kdy se zrcadlí plocha telefonu a DLNA se hodí pro přehrávání multimediálního obsahu.
Jaký je desktop mód na Huawei Mate 20 Pro?
Po připojení ke kabelu trvá přibližně 3-5 vteřin, než naskočí počítačový mód operačního systému Android. Na něm Huawei spolupracoval s tvůrci populárního Phoenix OS a používá jej už od modelu Mate 10 z minulého roku. Operační systém se snaží co nejvíce přiblížit zažitým standardům, jako je ovládání klávesnicí a myší, využívání oken a podobou je na pomezí Windows a Androidu.
Uživatel má na výběr dvojici možností, jak se bude smartphone po připojení k obrazovce chovat. Jednou z nich je zmíněný desktop mód a druhou režim telefonu. V režimu telefonu na uživatele nečeká žádné překvapení – co vidí na telefonu, to vidí na obrazovce. Ovládání tedy může probíhat rovnou dotyky na obrazovce a funguje i překlopení displeje, pokud byste chtěli např. ukazovat fotografie či videa.
Ovládání systému
O poznání zajímavější je režim počítače, tedy desktop mód. Po připojení k televizi, projektoru či monitoru vás přivítá obrazovka, při které se nejde neusmát – spatříte na ní totiž pozadí nazývané Bliss, které dobře znají všichni uživatelé operační systému Windows XP. Jarní scenérie s mraky a modrou oblohou jsou si až nápadně podobné a od Huawei je tato maličkost chytrý krok. Pocit bezpečí, který uživatelé získají je k nezaplacení.
Sedí i poloha hlavního panelu, práce s okny, tlačítko „Start“ s přehledem aplikací a informace jako je datum a čas v pravém dolním rohu. Podoba je veliká.
Pro ovládání systému jsme využili externí myš a klávesnici. Smartphone samotný vám nabídne možnost, že bude jeho obrazovka sloužit jako klávesnice či touchpad pro ovládání myši, což oceníte v místech, kde nebudete příslušenství s sebou. Dobrou vlastností je navíc i možnost využívat zároveň telefon v běžném režimu i v době, kdy je připojený k monitoru v desktopovém režimu.
Podpora aplikací je na dobré úrovni
Reakce systému byly od začátku příjemně rychlé. Od zapnutí trvajícího několik sekund byl systém svižný a bez záseků. Zajímavý je způsob, jakým se tvůrci systému poprali s běžícími aplikacemi. Ty se zobrazují v oknech, která můžete posouvat po displeji jak vás napadne, případně je přepnout do celoobrazovkového módu.
Některé aplikace jsou viditelně připraveny pro počítačový mód. Jiné, jako např. Uber, však zobrazují okno o velikosti obrazovky telefonu a nedá se nijak zvětšit. Skvěle fungují Mapy, office aplikace od Google, problém nemá ani Taxify a zahrajete si i většinu her dostupnou v Google Play.
Po hodinách používání a testování rozličných aplikací musíme uznat, že je desktop mód milým překvapením. Díky klávesnici a myši máte pocit, že využíváte běžný počítač s příjemně svižnou a jednoduchou distribucí Linuxu, která je zjednodušená a graficky zpracovaná tak, aby byla uživatelsky nadmíru přívětivá.
Výdrž na baterii a podpora aplikací
Je pochopitelné, že některé aplikace (především hry) mají s počítačovým rozhraním problém. Některé při zapnutí vynutí přepnutí do mobilního režimu, jiné zobrazí jen prázdné okno. Naprostá většina námi běžně využívaných aplikací však funguje zcela normálně.
Desktopový režim také dokáže slušně zamávat s baterií telefonu. Bez externího napájení počítejte maximálně s 2-3 hodinami využívání. Pro ty, kteří to s desktopovým režimem myslí vážně, doporučujeme sáhnout po adaptéru, který vedle množství konektorů umožňuje také připojit nabíječku. Nám se osvědčil zmíněný Minix NEO-C Plus. Případně lze využít i bezdrátového nabíjení, které smartphone podporuje.
Závěrem aneb dokáže smartphone nahradit počítač?
Počítačový režim Huawei Mate 20 Pro dokáže příjemně suplovat režim počítače pro základní kancelářské úkony a zábavu. Pokud od počítače neočekáváte nic jiného než plynulý chod, rychle běžící prohlížeč, office aplikace a sem tam nějakou tu hru či film, budete z počítačového módu nadšeni. Navíc budete mít tu výhodu, že všechna data máte stále při sobě a když zrovna nejste u monitoru, můžete pokračovat v práci alespoň na displeji telefonu.
Prostor pro zlepšení vidíme především u správy oken, kdy u některých aplikací nefungovalo roztažení či zmenšení. Zde je ale problém spíše na straně vývojářů aplikací a výrobce s tím mnoho nezmůže. Pokud bude vývoj systému nadále pokračovat, věříme, že dojde k dalšímu zlepšení i v této oblasti.
Desktopový režim Huawei Mate 20 Pro od nás získává pochvalu za bleskové spuštění bez nutnosti nastavování, povedené rozhraní a rychlost systému překonávající nejeden stolní počítač.
A když je zelený mobil, bude zelený i desktopu? 🙂
Jednou si četl něco o zelené a pořád to papouškuješ? Zelený nádech je způsobený pouze u jednoho ze dvou výrobců, kvůli použitému lepidlu.Displej jako takový nebo podání barev do zelené barvy není. Tudíž na monitoru zelený displej není. Stačí trošku číst danou problematiku, než budeš zase něco vypouštět do éteru.… Číst více »
Nazdar!! Bobe, povíš nám i jaký je rozdíl mezi tím, když je chyba v lepidle, které je nedílnou součástí výrobního procesu displaye a displayem samotným?
Dobrý den, dá se tohle využit pro zrcadlení v autě? Děkuji
Dobrý den, jakým způsobem? Pokud máte zabudovanou v autě televizi nebo monitor, tak ano. Ale u běžného multimediálního autorádia je jediná možnost Android Auto, pokud podporuje, nebo nějaká aplikace na zrcadlení přímo od výrobce autorádia/automobilu.