Balkánské země byly stíhané nepokoji a válkami i na konci 20. století, ale pomalu se zotavují. V zajímavé pozici je hlavně Severní Makedonie.
Nedávno přejmenovaná země (na přejmenování se dohodla s Řeckem, které blokovalo její možnost zahájení procesu přípravy na vstup do Evropské unie) dělá první dětské krůčky a zahajuje svůj vstup na pole digitální ekonomie.
Severní Makedonie se dohodla s platebním gigantem Mastercard a stane se první zemí v regionu, která implementuje digitální identitu občanů – to samé, co má již několik let Estonsko.
Úředničina přes internet
Digitální identity umožní občanům kupříkladu získávat dokumenty od veřejných institucí bez toho, aby na místě byly, nebo třeba snáze přes internet zakládat bankovní účty bez nutností dodatečných ověření.
Severní Makedonie už podle Mastercard má potřebou infrastrukturu i legislativní regulace; firma chce do projektu investovat kolem 3 milionů euro a očekává, že služby se rozjedou možná už na začátku příštího roku.
Ministr informační společnosti Severní Makedonie Damjan Manchevski k tomu řekl: „K identifikaci už nebudete potřebovat flash disky, tokeny nebo papírové dokumenty a ani nebudete muset být fyzicky přítomni na místě.“
Bezpečnost systému má rovněž zajišťovat Mastercard; což v podstatě asi není špatný nápad, vydavatel platebních karet toho o zabezpečení digitálních dat ví víc než dost. Systém navíc nemá informace uživatelů skladovat v databázích, což má omezit množství informací, které by šlo při případném úniku získat.
Přesto se však dá očekávat, že implementace projektu bude náročná. Severní Makedonie není bohatá země a digitální svět je zde stále dost nový. Výhodou zde může být právě spolupráce s Mastercard, obzvlášť, pokud společnost poskytne k realizaci projektu i lidské síly. Makedonie také spolupracuje s francouzskou vládou a australskými vzdělávacími a vládními institucemi.
Severní Makedonie doufá, že ve chvíli, kdy se jí podaří technologii úspěšně nasadit dříve než většina světa, vylepší to slabou ekonomiku balkánské země.
Zdroj: ZDnet