Vyřeší mladá generace nedostatek ajťáků? Ale kdeže

IT profesionálů je málo dlouhodobě, nejen na specializovaných pozicích, ale i v případě „řadových“ programátorů všeho druhu.

Někteří zaměstnavatelé, obzvláště v zámoří, věří, že neblahou situaci s velkým nedostatek kvalifikované pracovní síly vyřeší nastupující generace pracovníků.

Jenže to se nezdá příliš pravděpodobné. Problém je, že množství škol a kurzů schopných patřičně edukovat zájemce o práci v IT v nutných dovednostech a schopnostech není dostatek – stejně jako samotných zájemců. Práce v IT bývá velmi slušně placená a má řadu benefitů, z mnoha různých důvodů je však náročná, a ne každý o ni má zájem.

Obrázek: Vyřeší mladá generace nedostatek ajťáků? Ale kdeže

Zdroj: Pixabay

Dobře placené, ale těžké

Britský průzkum The Digital Generation: Tapping the future tech talent se pávě tímto tématem zabýval, a jeho výsledky nejsou zrovna pozitivní. Ačkoli trh USA, Velké Británie a Evropy včetně Česka se v mnohém liší, v nedostatku odborné IT síly jsou na tom všechny regiony obdobně.

Podle průzkumu mladým lidem dle jejich vlastního názoru v práci v IT brání buď obava z přílišné obtížnosti oborů, nebo také jejich pohlaví či věk. Ačkoli 72 % oslovených IT zaměstnavatelů věří, že generace Z vyřeší nedostatek ajťáků, jen 24 % oslovených mladých lidí vnímá svůj věk jako konkurenční výhodu při hledání práce.

Obrázek: Vyřeší mladá generace nedostatek ajťáků? Ale kdeže

Zdroj: Freepik

Podle více než poloviny respondentů je práce v technologiích komplikovaná, a 55 % z nich se vyjádřilo tak, že od vzdělávacích institucí chtějí o technických oborech více informací a důkladnější výuku.

Mezi nejčastější způsoby, jakým se mladí pracovníci ve firmách uchytili, patřily podle průzkumu hlavně různé stáže.

Studie zmiňuje, že by firmy měly začít uvažovat občas spíše nad potenciálem pracovníka – jeho schopnosti se rychle učit a pochytit nutné IT myšlení – než zkušenosti a aktuální technické znalosti. Studie nezatajuje, že jde o rizikovou strategii, která se nemusí vyplatit.

Obrázek: Vyřeší mladá generace nedostatek ajťáků? Ale kdeže

Zdroj: Freepik

V blízké budoucnosti by měl nedostatek IT pracovníků v průmysllu přetrvávat, jde tak o perspektivní obor pro studenty. Počty studentů technologických oborů rostou, nicméně poptávku uspokojit nedokážkou, neboť ta roste výrazně rychleji.

Zdroj: ZDnet

5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel

Vždyt‘ do EU přišlo množství inženýrů emigrantů z Afriky a Asie, podle vítačů, neziskovek a politiků Západu. Kde nastala chyba?

Zub

Já se o práci nebojím,
spíš se bojím toho, že nová generace vychovaná v bavlnce
nebude schopná fungovat v realitě vůbec.

Schopnosti mačkat přesně palcem moc nevyužijí.Žil jsem v tom, že když na těch technologiich tolik jsou, tak se o ně zajímají trochu do hloubky.

  • prdlajs, zajímá je jen zábava.
Alena
  • Syn nemůže jako IT absolvent se zájmem o nové technologie, mluvící a píšící anglicky sehnat zaměstnání jako IT technik. Nabídky na IT technika nic moc nejsou. Absolventa nechce nikdo. Tak co je pravda?
Lenka

IT práce jsou, ale začátečník musí šáhnout nejprve po firmě, kde bude mít jen základní plat. Taky jsem začínala na 18-20tis měsíčně hrubého, až získá praxi a ukáže, že i něco umí, může se ohlížet po lépe placenější práci. Je pravda, že bez praxe nikoho nechtějí, ty zkušenosti ale může… Číst více »

Kolemjdoucí

Jsem člověk řekl bych tak na rozhraní generace Y a Z (ročník 1992), takže jsem člověk, který od dětství vyrůstal s počítačem, ale chytrý telefon dnešního typu (tedy klasický smartphone s Androidem, nebo iOS) jsem mohl mít až když jsem byl starší. Z mých zkušeností když jsem si hledal práci… Číst více »

Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?