Rok 2022 byl z pohledu objevování vesmíru bohatý. Vesmírný dalekohled Jamese Webba dorazil na místo určení a poslal první fotografie hlubokého vesmíru, mise NASA Artemis 1 konečně odstartovala k Měsíci a Čína dokončila vesmírnou stanici Tchien-kung. Česká republika zjistila nečekanou informaci o tom, že prvním Čechem, který poletí k Měsíci, bude český umělec Yemi A.D.
Bohatý na nové mise bude i rok 2023. Velké plány mají agentury NASA i ESA, zajímavé bude sledovat také soukromý sektor v čele se společností SpaceX.
JUICE: První robot zamíří k Jupiteru
Evropská kosmická agentura (ESA) se v dubnu chystá vyslat na oběžnou dráhu Jupiteru sondu JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer), která bude první evropskou robotickou misí k Jupiteru. JUICE má k planetě dorazit v červenci 2031 poté, co vykoná 600 milionů kilometrů dlouhou cestu Sluneční soustavou. Sonda vstoupí na oběžnou dráhu kolem Jupiteru a provede četné průlety kolem jeho velkých ledových měsíců: Europa, Ganymedes a Callisto.
Po čtyřech letech průletů kolem měsíců pak JUICE vstoupí na oběžnou dráhu kolem Ganymeda, největšího měsíce Sluneční soustavy – stane se tak první sondou, která kdy dosáhla oběžné dráhy kolem měsíce jiné planety. Ledové měsíce Jupiteru jsou zajímavé tím, že se předpokládá, že se pod jejich zmrzlým povrchem nacházejí oceány kapalné vody. Zejména Europa je považována za jeden z nejpravděpodobnějších příbytků mimozemského života ve Sluneční soustavě.
JUICE bude vybavena deseti vědeckými přístroji včetně radaru pronikajícího ledem pro studium vnitřních oceánů. Toto využití radaru je prvním praktickým krokem v mapování podpovrchových oceánů, který připravuje půdu pro exotičtější budoucí mise zahrnující ponorné sondy. Startovní okno je stanoveno od 5. do 25. dubna 2023.
SpaceX pošle Starship kolem Země
Ačkoli v době psaní tohoto článku společnost SpaceX neoznámila žádné datum, první zkušební orbitální let supertěžké kosmické lodi Starship se očekává na začátku roku 2023. Starship bude největší kosmickou lodí schopnou dopravovat lidi ze Země do míst ve vesmíru (Mezinárodní vesmírná stanice je větší, ale byla sestavena ve vesmíru). Půjde zároveň o nejvýkonnější nosnou raketu, jaká kdy vzlétla, schopnou vynést na nízkou oběžnou dráhu Země 100 tun nákladu.
Starship je souhrnný název pro dvousložkový systém sestávající z kosmické lodi Starship (která nese posádku a náklad) a rakety Super Heavy od SpaceX. Raketová složka vynese Starship do výšky přibližně 65 km, poté se oddělí a řízeně přistane zpět na Zemi. Horní část lodi Starship se pak pomocí vlastních motorů dostane na oběžnou dráhu.
Bylo provedeno několik krátkých zkušebních letů části systému Starship s různým stupněm úspěchu. Nadcházející let však bude prvním, kdy bude celý systém použit k dosažení vesmíru v rámci jednoho celku. Tento první orbitální let byl původně plánován na září 2022, ale byl několikrát odložen.
dearMoon: První Čech ve vesmíru
Dlouho očekávaný projekt dearMoon, v jehož rámci se civilní posádka vydá na šestidenní cestu kolem Měsíce a zpět, proběhnout na lodi Starship a původně byl plánován na rok 2023. Přesné datum bude záviset na výsledcích testu výše zmíněného Starshipu. Půjde o první civilní let k Měsíci.
Let financuje podnikatel Yusaku Maezawa a byla vypsána soutěž, v níž bylo vybráno osm členů posádky, kteří se k Maezawovi na cestu připojí. V konkurenci milionu umělců z celého světa uspěl český umělec a kreativec Yemi A.D.
Tato mise bude znamenat velkou změnu v představách o vesmíru, protože dosud se do hlubokého vesmíru mohli vydat pouze astronauti vybraní podle přísných kritérií. Plnohodnotný několikadenní výlet představuje extrémní riziko, a to jak z hlediska zdravotního, tak technického.
Úspěch či neúspěch mise dearMoon by mohl ovlivnit, zda se turistika do hlubokého vesmíru stane další velkou věcí, nebo bude opět odsunuta do roviny bláhových snů.
Vzorky asteroidu Bennu se dostanou na Zemi
Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security – Regolith Explorer, milosrdně známější jako OSIRIS-REx, je mise NASA k blízkozemnímu asteroidu Bennu. Hlavním cílem této robotické mise bylo získat vzorky z Bennu a dopravit je na Zemi k analýze.
OSIRIS-REx se nyní vrací na Zemi s přibližně kilogramem vzácných vzorků asteroidu uložených na palubě. Pokud vše půjde dobře, kapsle se 24. září oddělí od sondy, vstoupí do zemské atmosféry a na padáku měkce přistane v pouštích Utahu. Návrat vzorků z asteroidů se dosud podařil pouze jednou, a to v roce 2020 misi Hayabusa 2 japonské vesmírné agentury. Ta v roce 2020 dopravili vzorky z asteroidu Ryugu zpět na Zemi.
Bennu je těleso o velikosti pouhého půl kilometru, ale má mnoho zajímavých vlastností. Předpokládá se, že se oddělil od mnohem většího asteroidu během prvních 10 milionů let existence Sluneční soustavy. Některé z minerálů, které v něm byly objeveny, byly pozměněny vodou, což naznačuje, že dávné mateřské těleso mělo kapalnou vodu.
Obsahuje také velké množství drahých kovů, včetně zlata a platiny. Bennu je klasifikován jako potenciálně nebezpečný objekt s (velmi) malou možností dopadu na Zemi v příštím století.
Soukromá indická společnost vyšle do vesmíru raketu z 3D tiskárny
SpaceX je v této chvíli nejúspěšnější soukromou společností pro vynášení raket do vesmíru, ale po celém světě existuje mnoho dalších společností, které vyvíjejí své vlastní řady nosných raket. Společnost Skyroot Aerospace, která v listopadu 2022 úspěšně vypustila svou raketu Vikram-S, se brzy stane první soukromou indickou společností, která vypustí družici.
Samotná raketa dosáhla výšky 90 km, což je vzdálenost, kterou by bylo třeba vylepšit, aby bylo možné dostat na oběžnou dráhu konstelaci družic. První vypuštění družice plánuje společnost Skyroot na rok 2023 a jejím cílem je snížit náklady soukromých konkurentů na vynášení družic do vesmíru tím, že své rakety vyrobené 3D tiskem vyrobí během několika dnů. Pokud se to podaří, mohlo by to také zajistit cestu k levnějším startům vědeckých misí, což by umožnilo rychlejší tempo výzkumu.
Je zřejmé, že zájem o vesmírný sektor zůstává vysoký. Vzhledem k mnoha odvážným pokrokům a startům, které se mají uskutečnit v roce 2023, vstupujeme do nové fáze podobné „zlaté éře“ startů do vesmíru v 60. a 70. letech minulého století.