Společnost GymBeam, specialista na sportovní výživu a doplňky stravy, letos uvedla vlastní verzi tzv. energy boosterů vyvinutých přímo pro e-sport hráče. Jaké jsou produkty z řady XBEAM? Vyzkoušeli jsme to na vlastní kůži.
Hraní videoher na vrcholové úrovni vyžaduje plnou koncentraci a rychlé reakce. To platí zejména, když se snažíme dosáhnout lepšího skóre v kompetitivních hrách, především pak v e-sportu, kde jsou nároky na kognitivní schopnosti hráčů velmi vysoké. Rychlý přísun energie může ocenit i obyčejný, příležitostný hráč, který se po dlouhém dni chce věnovat oblíbené hře, ale je příliš vyčerpaný na to, aby si plnohodnotně zahrál.
XBEAM jsou nové boostery pro hráče
V takových případech hráči často sáhnou po nějakém energy drinku, i když existují přípravky, které jsou efektivnější a zdravější. Jedním z nich je nová řada doplňků stravy XBEAM, jenž je určená všem typům hráčů a má řadu podob. Má podobu kapslí a prášku rozpustného ve vodě do podoby drinku .
XBEAM snižuje únavu, zostřuje smysly, zlepšuje paměť, myšlení a koncentraci. Doplněk má pozitivní vliv i na psychiku, metabolismus a zvládání stresu. Velké plus je vysoký obsah přírodních látek a absence cukru. Nedochází tak k přijmu nadbytečných kalorií.
Profesionální hráči jistě nejvíce ocení zrychlení reakcí, oddálení únavy a snížení úrovně stresu při vypjatém souboji. Rekreačním hráčům přijde vhod zvýšení koncentrace a delší výdrž. Několikahodinové hraní tak nemusí být minulostí.
Jak přípravky chutnají a účinkují?
Jak padlo výše, doplněk je dostupný ve formě kapslí Energy Caps a prášku Energy Powder. Prášková varianta obsahuje 21 podpůrných látek z toho 5 nootropik a 4 adaptogeny jmenovitě např. l-tyrosin, acetyl l-karnitin extrakt z bakopy drobnolisté, extrakt z červeného korejského ženšenu, extrakt z kořene rozchodnice růžové, extrakt z ashwagandhy ad. Také obsahuje 150 mg kofeinu v jedné dávce (cca 2 espressa) pro zlepšení kognitivních schopností, draslík pro lepší hydrataci a mnoho různých vitamínů.
V redakci jsme měli možnost ochutnat drink ve všech dostupných příchutích – zelené jablko, jahoda + kiwi a lesní ovoce. Naším favoritem je zelené jablko, ale obecně musíme tvůrce pochválit za balanc chuti, kdy je drink i přes použití sladidel chutný a dobře pitelný. Pokud vám nicméně vadí chuť sladidel např. v colových nápojích, ucítíte ji nepatrně i tady. V takovém případě můžete sáhnout po kapslích.
Varianta s kapslemi obsahuje o něco méně podpůrných látek i kofeinu. V doplňku jich najdeme 13 z toho 2 adaptogeny, 7 nootropik a 100 mg kofeinu v jedné dávce. Tato verze je tak vhodná pro citlivější jedince, nebo hráče, kteří se nechtějí zdržovat přípravou nápoje. Účinek kapslí byl podle nás o něco pomalejší, ale měly výhodu ve chvíli, kdy jsme nechtěli pít a jíst nic dalšího.
Jaké jsou účinky doplňků na vlastní kůži? Nutno zmínit, že drink či tabletku byste si měli dát ideálně před hraním. Pocity jsme z požití měli podobné, jako když vypijete energetický drink. Jste však méně roztěkaní a snáze se soustředíte, což připisujeme použití nootropik a absenci cukru, kterého v energy drincích bývá nemalé množství. Účinek trval u drinku cca 2-4 hodiny. U tablet pocitově o cca hodinu méně. Pokud chcete svému tělu dopřát rozumnější alternativu energetických drinků, může být řada XBEAM vhodným řešením.
Myslete však i zde na to, že byste neměli překračovat doporučené dávkování. Z jedné krabičky prášku pro rozmíchání ve vodě uděláte cca 40 dávek o 300-500 ml. To při ceně kolem 750 Kč za 360g krabičku prášku znamená, že vás jedna dávka vyjde na necelých 20 Kč. To je ve srovnání s kvalitními energy drinky parádní cena.
Doplňky pro hráče zažívají boom
Energy boostery a stimulanty v současnosti zažívají boom. Je to nejen díky cílení na hráče, ale i nabídnutí zdravější alternativy, která dokáže dodat potřebnou energii bez použití cukru.
Výrobce GymBeam kromě XBEAM nabízí také předtréninkové doplňky X-Gamer a GFuel a další doplňky stravy jako je Ghost Gamer, licencovaný Entropiq Gaming Caps a X-Shotz.
V Česku je o podobné produkty čím dál větší zájem především mezi aktivními hráči počítačových her. Zajímavé alternativy ke zmíněným produktům nabízejí i další výrobci např. Madmonq a český Instinct.
Zdroj: Redakce inSmart.cz