Již velmi brzy bude nově možné koupit si nástavec na dron Throwflame TF-19 Wasp. Jeho integrální součástí je funkční plamenomet.
Proč? Přesně na tuto otázku si zřejmě tvůrci dronu neodpověděli, případně odvětili „protože můžeme“. Historie plamenometného dronu začíná v roce 2015, kdy se teenager v americkém Connecticutu rozhodl připevnit na svůj dron plamenomet a pistoli – oboje samozřejmě zcela funkční.
Firma Throwflame se tímto inspirovala a její nástavec Throwflame TD-19 Wasp umožní na komerční, výkonné drony připevnit regulérní funkční plamenomet, který dokáže trefit cíle až na necelých 8 metrů s palivovou nádrží na přibližně 4 litry hořlavé látky. Proud ohně dokáže podle firmy vytvořit až na 100 sekund.
Plamenometné drony
Za plamenomet zaplatíte 1 499 dolarů, tedy kolem 34 tisíc korun. To navíc ani není finální částka, nebuď drona si musíte opatřit jinde.
Na videu, které můžete shlédnout výše, je dron DJI S1000 s ovladačem A2, 6S 16 000 mAh LiPo baterií a dálkové ovládání TBS Tango R/C; zřejmě má navíc ještě GoPro kameru na vršku. Firma nabízí i vlastní, předsestavené drony od 1 000 po 10 000 dolarů dle požadavků.
Plamenomet by se měl začít prodávat už tento čtvrtek.
Plamenomety budou v České republice spadat do kategorie zbraní R1. Ty mohou vlastnit pouze držitelé zbrojní licence, nikoli zbrojního oprávnění, a musí splnit dodatečné podmínky; v současnosti je prozatím plamenomet v kategorii A, tedy zákazných zbraní, k jejichž vlastnictví je potřeba výjimek. Téměř jistě tak nebude vlastnictví dronového plamenometu v ČR legální a jeho nákup tak důrazně nedoporučujeme.
V překvapivě mnoha zemích je však možné plamenomet legálně vlastnit – nespadá totiž mnohdy mezi zbraně a není tak regulován.
V USA jsou plamenometné drony legální, americká legislativa je ovšem, co se týče zbraní, od naší velmi odlišná. Ve většině Evropy zůstávají drony šedivou zónou, ale státy se obvykle přiklání k tvrdším opatřením a regulacím.
Zdroj: Throwflame, Verge