Pamatujete si na tajenmný druhý měsíc, který se dočasně zastavil na oběžné dráze Země? Astronomové učinili pozoruhodný objev. Podle výpočtů jde o úlomek našeho skutečného Měsíce.
Koncem roku 2024 se Země na krátkou dobu dočkala druhého přirozeného satelitu – asteroidu označeného jako 2024 PT5, který strávil téměř dva měsíce na oběžné dráze naší planety. Vědci nyní přišli s překvapivou informací – tento miniaturní měsíc o průměru pouhých 10 metrů je s největší pravděpodobností úlomkem našeho skutečného Měsíce.
Asteroid byl poprvé zpozorován 7. srpna 2024 systémem ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) v Jižní Africe. Zpočátku se zdálo, že jde o běžný blízkozemní asteroid, ale další pozorování odhalila jeho pravděpodobnější původ. Objekt se pohyboval po dráze velmi podobné té zemské, což byl první náznak jeho možného lunárního původu.
Klíčový důkaz přinesla NASA
Klíčový důkaz o původu asteroidu přinesla spektrální analýza provedená pomocí Lowellova teleskopu a infračerveného teleskopu NASA na Havaji. „Měli jsme obecnou představu, že by asteroid mohl pocházet z Měsíce, ale rozhodujícím důkazem bylo zjištění, že je bohatý na křemičitanové minerály – ne ty, které se běžně vyskytují v asteroidech, ale ty, které byly nalezeny v měsíčních horninách,“ vysvětlil Dr. Teddy Kareta z Lowellovy observatoře.
Vědce u 2024 PT5 zaujalo také jeho relativní „mládí“. Povrch asteroidu nevykazuje výrazné známky kosmického zvětrávání, procesu, který postupně mění barvu vesmírných objektů vystavených drsnému prostředí kosmu. Vědci odhadují, že se asteroid mohl oddělit od Měsíce teprve před několika tisíci lety, pravděpodobně v důsledku dopadu jiného velkého tělesa.
Asteroidy mohou pocházet i z Měsíce
2024 PT5 není prvním objeveným asteroidem s lunárním původem. V roce 2016 astronomové identifikovali asteroid 469219 Kamo’oalewa, který také následuje dráhu podobnou Zemi a pravděpodobně byl vyvržen z měsíčního povrchu během masivního impaktu. Vědci předpokládají, že takových objektů bude více.
„Pokud by se podařilo spojit lunární asteroid s konkrétním impaktním kráterem na Měsíci, jeho studium by mohlo poskytnout vhled do kráterotvorných procesů na vrásčitém měsíčním povrchu,“ uvedl výzkumný tým vědců z NASA ve svém prohlášení.
Asteroid může obsahovat materiál z hlubokých vrstev pod měsíčním povrchem, který by byl jinak pro vědce nedostupný. S postupným zlepšováním citlivosti teleskopů očekávají astronomové objevení dalších podobných objektů.
A kde je nyní asteroidu konec? Po necelých dvou měsících strávených v blízkosti Země pokračoval 2024 PT5 na své cestě kolem Slunce. Začátkem ledna 2025 znovu proletěl kolem naší planety ve vzdálenosti 1,8 milionu kilometrů, což je přibližně pětinásobek vzdálenosti Měsíce od Země.